Corona Virüsün Şirketlerde Genel Kurul Toplantılarına Etkisi

Corona Virüs Salgınının tüm dünyayı etkisi altına aldığı şu günlerde iş hayatı da payını fazlası ile almıştır. Biz de bu yazımızda Corona Virüsün Şirketlerde Genel Kurul Toplantılarına Etkisi konusunu inceledik.

Corona Virüsün Şirketlerde Genel Kurul Toplantılarına Etkisi
Corona Virüsün Şirketlerde Genel Kurul Toplantılarına Etkisi
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Wuhan kentinde ortaya çıkan ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından yönetilmeye çalışılan bir kriz haline gelen Corona Virüsün neden olduğu Kovid-19 pandemisinin sağlık açısından oluşturduğu yıkım günden güne artarken, virüsün neden olduğu zararlar bununla da sınırlı kalmıyor.

Virüs salgını sebebi ile şu ana dek küresel çapta 975 binden fazla kişinin enfekte olması ve 49 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesi yanında ülkelerin ekonomisine yaptığı olumsuz etkilerde her geçen an daha da çoğalıyor.

Corona virüsü nedeniyle hem işverenlerin hem de çalışanların mali ve ekonomik durumları da derinden sarsılıyor.

Corona Virüsün Limited ve Anonim Şirketlerde Yapılması Gereken Genel Kurul Toplantılarına Etkisi ve Mart Ayı Sonuna Kadar Yapılması Gereken Zorunlu Toplantıların Hukuki Durumu

Daha önceki yazılarımızda Corona virüsün kira sözleşmelerine mücbir sebep olarak etkileri , Corona virüs nedeni ile alınan tedbirlere uymamanın hukuksal sonuçlarını, Corona virüs sebebi ile yapılması düşünülen ceza indirim ve infaz düzenlemeleri , Corona virüs sebebiyle getirilen kısa çalışma esnek çalışma türündeki çalışma şekilleri , Corona virüse bağlı fahiş fiyat artışları karşısında başvurulabilecek hukuki yolları ve Corona virüs nedeniyle işten çıkarılma kıdem ve ihbar tazminatı gibi konuları inceleyen yazılar ile şu ana kadar bilgilendirmelerde bulunduk.

Bu kez de Corona virüs nedeni ile şirketlerin yapması zorunlu olan olağan olağanüstü genel kurul ve genel kurul toplantılarının hukuki durumunu değerlendirerek okuyucularımızı aydınlatmaya çalışacağız.

Zorunlu Olarak Yapılması Gereken Toplantılar


Şu ana kadar binlerce binlerce insan corona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Bu süreçte hem şirket hem de kişisel hayatlar büyük oranda alışkanlık değişikliklerine neden oldu. Genel kurul toplantilari da bunlardan biridir.

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu düzenlemeleri kapsamında hem 409. maddede hem de 617. maddede “olağan genel kurul toplantıları” yönünden getirilen hükümlerde, bu toplantıların her yıl hesap dönemi sonundan itibaren üç ay içinde yapılması gerekliliğini bildirilmiştir.

Uygulamada ülkemizde bulunan anonim ve limited şirketlerin faaliyet dönemleri ise genel olarak takvim yılı esas alınarak belirlenmektedir. Bu da sayılan şirketlerin genel kurul toplantılarının Mart ayı sonuna dek yapılması zorunluluğunu içermektedir.

Ancak yasal mevzuatımız ve düzenlemelerimiz ile Türk Ticaret Kanunu hükümlerine göre, belirlenen üç aylık dönemde olağan genel kurul toplantısının yapılmaması, bu toplantıların daha sonra yapılmasına ve kararlar alınmasına engel olmaz ve geçerliliğini etkilemez.

Toplantıların Ertelenmesi İmkanı

Yasal olarak şirket yöneticilerinin ve pay sahiplerinin katıldığı olağan genel kurul toplantılarının Corona virüs ve Kovid-19 küresel salgını nedeni ile belirlenen üç aylık sürede yapılmayarak ertelenebilmesi ve daha sonraki bir tarihte yapılabilmesi mümkündür. Olağan genel kurulun, virüs etkilerinin sona ermesi ile beraber ilk uygun zamanda yapılması ve gerekli söz konusu genel kurula gitme kararların alınması hukuken geçerli olacaktır.

Ülkemizde Corona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirler ve yapılan uyarılar çerçevesinde, yeni Covid 19 sebebi ile yönetim kurulu üyelerinin olağan genel kurul toplantısına çağrı yapmamalarından dolayı da herhangi bir şekilde yasal sorumlulukları doğmayacaktır.

Çağrısı yapılmış olağan genel kurul toplantılarının da, yönetim kurulu tarafından ertelenmesi zaruri bir duruma gelmiştir.

Yapılan Açıklama

Ayrıca konuya ilişkin Ticaret Bakanlığı bünyesinde bulunan İç Ticaret Genel Müdürlüğü’de 20.03.2020 tarihinde 53382221 sayılı bir açıklama yazısı yayınlayarak konuyu aydınlığa kavuşturmuştur.

Corona Virüs salgınının yayılmasının önlenmesi amacı ile alınan tedbirler kapsamında Genel Müdürlük tarafından yayınlanan bu açıklamada, olağan genel kurul toplantılarının ertelenmesi gerektiğine vurgu yapılmıştır.

Yine 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile Şirket sözleşmelerine uygun şekilde yönetim organlarınca daha önce toplantı çağrısı yapılan anonim ve limited şirketlerin bu olağan genel kurullarının toplanması beklenilmeden, yönetim organlarının kararı ile toplantıların iptal edilerek ertelenmesi imkanı da verilmiştir.

Yani bu Genel Müdürlük açıklaması ile olağan genel kurul toplantılarının fiziki katılımlı olarak yapılmaması gerektiği belirtilmiş ve çağrısı yapılan toplantıların da ertelenmesi için yönetim kurulları karar almaya yetkili kılınmıştır.

Elektronik Katılımlı Toplantılar

Bunun yanında olağan genel kurulların elektronik katılımlı şekilde toplantılarını gerçekleştirme olanakları ise bulunmaktadır.

Ayrıca halka açık olan anonim şirketler yönünden de pay senetlerinin borsada kote edildiği şirketlerin genel kurullarının elektronik ortamda yapılması zorunluluğu ve yükümlülüğü getirilmiştir.

Fakat şirketlerin esas sözleşmelerinde elektronik katılım ile genel kurul yapılabilmesine dair düzenleme bulunmaması halinde, olağan genel kurullarını elektronik katılımlı yapabilmeleri mümkün değildir.

Bu durumlarda Genel Müdürlük yazısı uyarınca anonim ve limited şirketlerin olağan genel kurul toplantılarının ertelenmesi ve daha sonra yapılması hem yasal olarak mümkün hem de daha isabetli olacaktır.

Toplantıların Gerçekleşmesi Sonucu Doğabilecek Sorumluluklar

Bu şirketlerde yönetim kurulu çağrısı ile olağan genel kurul toplantılarının yapılması ile enfekte bir pay sahibinin diğer pay sahibi kişilerin hastalığına sebep olması durumu da özellik arz eder. Bu gibi istenmeyen durumlarda Genel Müdürlük yazısı ve alınan tedbirler de göz önüne alındığında toplantıya çağrı yapan yönetim kurulunun, zarara uğrayan pay sahipleri yönünden ihmali davranışları nedeniyle hem hukuki hem de cezai sorumlulukları doğabilecektir.

Burada belirtilmesi gereken bir başka hususta tek pay sahibi bulunan şirketler açısından genel kurul kararı alınması için toplantı şartı bulunmadığından, yazılılık şartının yerine getirilmesi ile verilen genel kurul kararının yeterli olacağının bildirilmesidir.

Bu ayrıntılı yazı ile Corona virüs tedbirlerinin şirketler üzerindeki bazı etkilerini inceleyerek, zorunlu olağan genel kurul toplantıları açısından yapılması gereken uygulamalara değindik.

Tüm bu sürecin ertelenemeyecek kadar mühim olması nedeniyle toplantı süreli olarak uzak bir tarihe atılabilir veya elektronik ortamda gerçekleştirilmesi karar alınabilir. Bu konuda daha fazla bilgi için 7226 sayılı yasa incelenerek ortak karar alınmalıdır.

02 Nis 2020 - 23:07 - Yaşam --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 296.347 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.


Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı