Bilişim Suçu Nedir ? Hangi Suçlar Bilişim Suçu - Siber Suçlar Olarak Tanımlanır?

Dijital dünyada hesap ve kişisel bilgilerimizin güvenliğinden korktuğumuz şu günlerde Siber Suçlar ya da  Bilişim Suçları ile İlgili Mevzuat ve Hukuksal Durum oldukça önemli bir konudur. İşte, Bilişim Suçları hakkında merak edilen her şey!

Bilişim Suçu Nedir ?  Hangi Suçlar Bilişim Suçu - Siber Suçlar Olarak Tanımlanır?
Bilişim Suçu Nedir ?  Hangi Suçlar Bilişim Suçu - Siber Suçlar Olarak Tanımlanır?
+15
Haber albümü için resme tıklayın

Her geçen gün gelişen ve aynı ölçüde değişen teknoloji ile hayatımız büyük anlamda kolaylaşıyor. Teknolojinin sağladığı bu faydalar yanında olumsuz bazı neticeler ile karşılaşmada teknoloji ile gelen zararlar kapsamında sayılabilir.

Bu kapsamda bakıldığında gelişen ve farklılaşan teknoloji ile birlikte klasik suç tipleri dışında farklı ve yeni suç tipleri ile de tanışıyoruz.

Peki hukuk sistemimiz içerisinde siber suçlar olarak da adlandırılan bilişim suçları nedir ? Yaptırımları nasıldır? 

Türk Ceza Kanunu Bilişim Suçları Düzenlemesi

Bilişim suçları insanların kişisel verilerini ve hesap bilgilerini kendisinin isteği dışında güvenlik dışı uygulamalarda kullanarak kişiye zarar vermektedir. Bilişim suçları açısından 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında detaylı bir düzenlemeye gidilmiştir.

Bu doğrultuda Türk Ceza Kanununun 10. Bölümünde ‘ Bilişim Alanında Suçlar ’ ayrıntılı olarak sayılmış ve bu kapsamda ‘ Bilişim Sistemine Girme ’, ‘Bilişim Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme’, ‘Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması’ suçları düzenlenmiştir.

Hukuka Aykırı Şekilde Bilişim Sistemine Girme Suçu

Türk Ceza Kanunu 243. Maddesi düzenlemesinde, bir bilişim sisteminin bütününe ya da bir kısmına hukuka aykırı olarak girme veya orada kalmaya devam etme suç olarak belirtilmiş, adli para cezası ve hapis yaptırım olarak öngörülmüştür. Ayrıca sistem içerisine girme veya kalmaya devam neticesi verilerin yok olmasına ya değişmesine neden olunmuşsa cezada artırım yapılır.

TCK 243. Maddede düzenlenen bu suç ile korunan hukuki değerler ise özetle kişilerin özel hayat gizlilikleri ile haberleşme özgürlüğünün korunmasıdır. Bilişim sistemi sahibinin hukuken korunan özel alanı niteliğindedir ve hak sahibi tarafından gösterilen rıza olmadan bu alana erişilemez.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 20. Maddesinde de ‘Özel hayatın gizliliğine dokunulamayacağı’ düzenlenmiştir. Esasında TCK 243 maddesi kapsamındaki suç, Anayasa’nın 20 maddesi kapsamında da değerlendirilebilir.

Ayrıca, Türkiye’nin de 10.11.2010 tarihinde katılım yaptığı ‘ Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesi’ de bu alandaki uluslararası düzeydeki bir düzenlemedir ve bu sözleşmenin 2. maddesi ‘Yasadışı Erişim’ başlığı altında bu eylemlerin suç olarak, taraf ülkelerin kendi iç hukuklarında düzenlenmesi gerektiği bildirilmiştir.

Bu noktada suçun mahiyetine uygun şekilde 1 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. 

Bilişim Sistemini Engellenme , Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu

Türk Ceza Kanunu 244. Maddesinde ise hukuka aykırı şekilde bilişim sistemini engelleme, bozma, verileri yok etme ya da değiştirme suç olarak düzenlenmiş, adli para cezası ve hapis ile yaptırım altına alınmıştır. Bu eylemler bir banka ya da kredi kurumu veya kamu kurum ve kuruluşuna ait olan sistemde işlenirse cezadan artırım yapılır.

Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesi 4. Maddesinde düzenlenen ‘Verilere Müdahale’ ile aynı sözleşmenin 5. Maddesinde düzenlenen  ‘Sisteme Müdahale’ bu eylemlerin suç olması gerekliliğine işaret etmiştir. Türk Ceza Kanunu içindeki düzenlemede bu anlamda sözleşme ile önemli ölçüde uyumludur.

Türk Ceza Kanunu 243. ve 244. Maddelerde yapılan düzenlemeler seçimlik hareketli suçlardır. Yani 243. Maddede sisteme girme veya sistemde kalmaya devam etme eylemlerinden herhangi birinin gerçekleşmesi suçun oluşması yeterlidir. Yine aynı şekilde 244. Madde kapsamında sayılan eylemlerden yalnızca birinin bile gerçekleştirilmesi suçun oluşumu için yeterli olacaktır.

Türk Ceza Kanunu 243. ve 244. Maddelerinde belirtilen suçlar aynı zamanda kasten işlenebilen suçlardandır. Yani bu suçların bilerek ve istenerek gerçekleştirilmesi gerekir. Bu suçlar fiziksel müdahale ile gerçekleştirilebileceği gibi sistemlere çeşitli yazılımlar kullanılarak müdahale şeklinde uzaktan da yapılabilir.

Banka veya Kredi Kartlarının Kötüye Kullanılması Suçu

Banka veya kredi kartını, her ne şekilde olursa olsun ele geçiren ya da elinde bulunduran kimse kart sahibinin rızası dışında bu kartları kullanarak kendine veya başkasına yarar sağlarsa bu hususta Türk Ceza Kanunu 245/1 Maddesi kapsamında suç olarak sayılmış, adli para cezası ve hapis cezası belirlenmiştir.

Ancak birinci fıkradaki bu suç,

  • Haklarında ayrılık kararı verilmemiş eşlerden biri,
  • Altsoy veya üstsoy ya da bu derece kayın hısımları,
  • Evlat edinen ya da evlatlık,
  • Aynı konutta beraber olarak yaşayan kardeşlerden birinin zararına işlenmesi halinde ilgili akrabaya ceza verilmez.

Yine başkalarına ait banka hesapları ile ilişkilendirilerek sahte kredi veya banka kartı üretme, satma, satın alma ya da kabul etme de TCK 245/2 maddesi ile suç olarak düzenlenmiştir. Bu şekilde oluşturulan kartları kullanmakta TCK 245/3 suçtur.

Bilişim Suçlarında Dikkat Edilecek Noktalar ve Düzenlemelerin Amacı

Bilişim suçlarının düzenlenmesi ve tanımlanmasında en başta dikkat edilmesi gereken konu, sistemin bilişim sistemi olarak sayılıp sayılmayacağının doğru şekilde tespitidir.

Türk Ceza Kanunun 243. Maddesi gerekçesinde Bilişim Sistemi,  ‘verileri toplayıp yerleştirdikten sonra bunları otomatik işlemlere tabi tutma olanağı veren manyetik sistemler’ olarak tanımlanmıştır.

Bilişim sistemi olarak tespit edilen sisteme yönelik eylemlerin ise hukuka aykırı şekilde gerçekleştirilmeleri bu suçların oluşumunda diğer dikkat edilecek husus olarak öne çıkar.

Bu sayılan ve Türk Ceza Kanunu sistematiğinde Bilişim alanında suçlar olarak belirtilen suç düzenlemeleri Avrupa Konseyi Siber Suçlar Sözleşmesi kapsamında belirlenen sözleşme madde ve ilkeleri doğrultusunda düzenlenmiş olup, Anayasamız ile de korunan kişilerin özel alanlarına yönelik bilişim yolu ile gerçekleşebilecek ihlallerin engellenmesi amaçlıdır.

Genellikle bilgisayar ortamında gerçekleştirilen bu suçlar kişilerin bir banka veya online hesapları aracılığı ile zarara uğratılmasına neden olur. Bilişim sistemi üzerinde işlenen bilişim suçu ilgili bin güne kadar adli süreç işleyebilir.

Bu süreçte verilecek ceza yarı yarıya düşme ihtimali de bulunmaktadır. Bu noktada ilgili yasalar incelenerek kasti bir bilişim suçu işlenip işlenmediği kontrolü yapılır. 

09 Nis 2020 - 16:59 - Yaşam --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 244.927 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Pierre Cardin - Miorre - Avrupanetworking Üye Kayıt