Ülke Bayraklarının Anlamı Nedir? 12 Farklı Ülke Ve Bayraklarının Anlamı

Marca Gazetesi, dünyanın en güzel bayrağını seçmek için internet üzerinden bir oylama başlattı. Oylama sorusu olarak “Dünyanın en güzel bayrağı hangisi?” sorusu yöneltildi. Bu oylama listesinde Türkiye’de yer aldı ve yapılan oylama sonucunda, en fazla oyu alarak Dünyanın en güzel bayrağı Türk Bayrağı seçildi. Bizler de hem Türk bayrağının hem de diğer ülke bayraklarının anlamı hakkında bilgi vererek oylamada dereceye girmiş bayrakları tanıtacağız.

+10
Haber albümü için resme tıklayın

Ülke bayraklarının anlamı, her ülke için ayrı bir öneme sahiptir. Her bayrak farklı hikayeler ve değerler barındırır. Bu hikayeler ve değerler milletlerin kutsallarıdır ve saygı duyulması gereken önemli unsurlardır.
Ülkeler, bağımsızlıklarını elde ettikten sonra başarılarını ve özgürlüklerini dünyaya ilan etmek için bayraklarını göndere çekerler. Göndere çekilen bayrak, gökyüzünde özgürce dalgaladıkça, ülkeler de özgürlüklerinin mevcudiyetini dünyaya haykırırlar.

Ülke bayraklarının anlamı önemli olduğu kadar şekilleri ve güzellikleri de önemlidir. Bayrak bir simgedir ve bu simgenin tüm dünya ülkeleri arasında kendini belli etmesi gerekmektedir. Bu nedenle de ülkeler bayraklarını tasarlarken biçime de önem verir.

Fakat ülkelerin arasında, bayrakları daha güzel ve özel tasarıma sahip olanlar vardır. Görenlerin ilgisini çeken, göze hoş gelen ve hikayesini merak etiği bayraklar. İspanya’nın ünlü spor gazetesi Marca, göze hoş gelen bayraklar arasında hangisinin daha güzel olduğunu bir oylama ile belirlemek istedi.

Marca Gazetesi, dünyanın en güzel bayrağını seçmek için internet üzerinden bir oylama başlattı. Oylama sorusu olarak “Dünyanın en güzel bayrağı hangisi?” sorusu yöneltildi. Bu oylama listesinde Türkiye’de yer aldı ve yapılan oylama sonucunda, en fazla oyu alarak Dünyanın en güzel bayrağı Türk Bayrağı seçildi.
Bizler de hem Türk bayrağının hem de diğer ülke bayraklarının anlamı hakkında bilgi vererek oylamada dereceye girmiş bayrakları tanıtacağız.

12- Portekiz Bayrağı Anlamı

Ülke bayraklarının anlamı listemize Portekiz ile başlıyoruz. İlk Portekiz bayrağı, Kral Afonson tarafından tasarlandı ve kullanıldı. Portekizlerin ilk bayrağı beyaz renk üzerinde bayrağı 4 eşit parçaya bölen mavi renkte haç işareti vardı. Bu tasarım 1911yılında resmi olarak kabul edildi ve göndere çekildi. İlerleyen süreçte şuan mevcut olan bayrağa dönüşüm sağlandı.

Mevcut Portekiz bayrağı, sağ tarafı kırmızı, sol tarafı yeşil olan iki şeritten meydana gelir. Şeritlerin tam ortasında ülke arması yer alır. Bayrağın yeşil tarafı ülkenin refahını temsil etmektedir. Kırmızı tarafı ise, bağımsızlıklarını elde edene kadar dökülen kanları ve bundan sonra hiç düşünmeden kanlarını feda edeceklerini simgeler.

Bayrağın tam ortasında Portekiz hanedanlığının arması bulunur. Bu hanedanlık arması bayrağa yerleştirilerek göndere çekilmiştir. Arma üzerinde çeşitli semboller vardır. Bu semboller ve anlamları ise şöyledir.

  • Beyaz kalkan
  • Beş beyaz noktası bulunan 5 adet mavi küçük kalkan: Mavi kalkanlar, Portekiz’in ilk kralı olan Kral Alfenso’nun, Faslı krallar karşısında aldığı zaferi temsil eder. Bu savaşın Hz. İsa’nın yardımı ile kazanıldığına inanırlar. Bu nedenle de mavi kalkanlar içinde ki 5 beyaz nokta Hz. İsa’nın savaş sırasında aldığı yaraları simgeler.
  • Arma üzerinde bulunan çapraz simgeler Hıristiyanlığı ifade eder.
  • Bordro renklerde 7 adet kale bulunmaktadır. Bu kaleler Portekiz topraklarının bulunduğu alanları simgeler.
  • Arka kısımda bulunan denizcilikte kullanılan yön tayini sembolleri vardır. Bunlar, Portekiz’in denizlerde ki başarılarını gösterir.

11- Arjantin Bayrağı Anlamı

Ülke bayraklarının anlamı listemizin bir diğer ülkesi Arjantin. Arjantin, 1812 yılında bağımsızlığı ilan etmiş ve bayrağını göndere çekmiştir. Arjantin’in şuan ki bayrağı yatay şekilde yerleştirilmiş 3 şeritten oluşur. Alt ve üst şeritler gök mavisi tonlarına, orta şerit ise beyaz renge sahiptir. Ülke bayrağının ortasında ulusal bir simge olan altın renkli mayıs güneşi bulunur.

Ülke bayrağının anlamı ise; mavi şeritler gökyüzünü, beyaz şerit bulutları temsil eder. Mayıs güneşi ise Arjantin ülkesinin tükenmez enerjisini ifade eder. Bayrağın ortaya çıkış hikayesinin baş kahramanı bağımsızlık lideri Manuel Belgrona’dır.

Bayrak arayışı içinde olan Manuel, bir gün gökyüzüne bakar ve o an ki renklerin uyumuna hayran kalır. Mavi ve beyaz tonlarını seven Manuel, bayrak renklerinin bu renklerden oluşmasın ister ve kabul edilir.

10- Kenya Bayrağı Anlamı

Ülke bayraklarının anlamı listemizde eskiden sömürge olan bir devlet var. Kenya, şuan mevcut olarak kullandığı bayrağına 1936 yılında kavuşmuştur. Yıllarca sömürge altında yaşayan ülkenin bayrağında, sömürgecilik zamanları ve sömürgecilikten kurtulmuş olmanın hikayesi yer alır.

Kenya bayrağı, 3 adet yatay farklı renkte şeritten oluşur ve şeritler arasında ince beyaz şeritler vardır. Bu renkler siyah, kırmızı ve yeşildir. Bayrak ortasında mızrak ve kalkan bulunur. Siyah şerit, Kenya halkının siyah bir deriye sahip olduğunu simgeler. Kırmızı şerit, sömürü devletten, bağımsız devlete geçiş süresinde kanları dökülen savaşçı ve cesur Kenya halkını anlatır. Yeşil şerit ise ormanları, ovaları sembolize eder.

Bayrağın orta kısmında yer alan kalkanın ismi Masai Kalkanı’dır. Kalkan arkasında birbirini çapraz kesen iki adet mızrak bulunur. Bu sembol, Kenya halkının bağımsızlık için verdiği büyük mücadelesini anlatır.

9- Kanada Bayrağı Anlamı

Ülke bayraklarının anlamı listesinde belki de anlamı çok az olan tek bayrak. Kanada bayrağının mevcut hali 1965 yılında kabul edilmiştir. Bayrağın renklerinde beyaz ve kırmızı hakimdir. 3 adet dikey şerit vardır. Bu şeritlerden yanlarda bulunan iki tanesi kırmızı, ortada ki şerit ise beyazdır. Beyaz şeritli kısmın ortasında kırmızı renkte akçaağaç yaprağı bulunur.

Akçaağaç, Kanada’nın ulusal ağacı olmasından dolayı bayraklarında da yer almaktadır. Beyaz ve kırmızı şeritler herhangi bir olayı veya tarihi ifade etmemektedir. Bir anlamları yoktur. Kanada bayrağı anlamı ülkenin bütünleştirici sembolüdür.

8- Uruguay Bayrağı Anlamı

Ülke bayraklarının anlamı listemize Uruguy ile devam ediyoruz. Uruguay bayrağı, dünyanın en eski bayraklarından birisidir. Kullanılan şuan ki bayrak, 1830 yılında kabul edilmiş ve göndere çekilmiştir. Ülke bayrağının rengin beyaz ve mavi tonlarına sahiptir. 9 adet yatay şekilde konumlandırılmış şerit vardır. Bu şeritlerden 5 tanesi beyaz 4 tanesi ise mavi renktedir. Bayrağın sol üst köşesinde altın renkli Mayıs güneşi yer alır.

Bayrağın ilk üst şerit rengi beyaz ile başlar ve sonrasında mavi, beyaz olarak sıralı şekilde yatay devam eder. 9 adet şerit, bayrağın ilk kabul edildiği yılda, Portekiz’de bulunan şehir sayısını gösterir. Sol üst köşede, beyaz kare içinde, 16 adet düz ve kıvrımlı dalgaları olan Mayıs güneşi yer alır. Bu güneş enerjiyi ve özgürlüğü sembolize eder.

7- Britanya Bayrağı Anlamı

Ülke bayraklarının anlamı listemizde bir kırallık bulunuyor. Britanya, bilindiği üzere bir birleşik krallıktır. Krallık içerisinde İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda yer alır. Bu nedenle de yerel her ülkenin bayrağı ayrıdır. Britanya bayrağı ise bu dört ülke bayrağının birleşiminden meydana gelir.

Britanya bayrağı, mavi zemin üstünde yer alan beyaz çarpı ve artı ile bunların üzerinde bulunan kırmızı çarpı ve artıdan oluşur. Sivil, hükümet ve gemicilikte bayrakların yönü değişiklik gösterir. Sivil bayrak kırmızı zeminden, hükümet bayrağı mavi zeminden ve gemi bayrağı beyaz zeminden oluşur.

6- Meksika Bayrağı Anlamı

Meksika ülkesi, uzun yıllar İspanya Devleti’nin sömürgesi altında kaldı. Bu nedenle farklı bayraklar kullanmak zorunda kaldı. Şuan ki mevcut bayrağına 1968 yılında kavuştu. Bayrağın zemininde 2 büyük bir küçük, dikey şekilde şerit vardır. Bu şeritlerden kırmızı ve yeşil olan kenarlarda ve büyük, orta olan ise beyaz ve küçüktür.

Bayrağın sol tarafında bulunan yeşil yer umudu ve gelecek yılları ifade eder. Bayrağın sağ tarafında bulunan kırmızı alan ise bağımsızlık mücadelesinde kan veren askerleri simgeler. Orta kısımda bulunan beyaz renk, ülkenin birlik ve beraberliği ifade eder.

Beyaz alanın ortasında ülke arması yer almaktadır. Arma da nehir üzerinde bir kaya parçası bulunur. Kaya parçası üzerinden kaktüs dalları çıkar. Bu kaktüs dalları, ülkede çokça bulunan kaktüs bitkisini sembolize eder. Kaya üzerinde büyük bir kartal vardır ve bu kartalın gagasında yakaladığı yılan görünür. Kartalı çevreleyen kaktüs ağaçları ön plana çıkmıştır. 

5- Güney Afrika Bayrağı Anlamı

Ülke bayraklarının anlamı listemizde bir Afrika bayrağı yer alıyor. Güney Afrika bayrağı 6 renkten oluşur. Bu renkler; siyah, mavi, sarı, yeşil, kımızı ve beyazdır. Kırmızı renkli alan topraklarını korurken hayatlarını kaybeden cesur insanları simgeler. Mavi renk gökyüzünü, yeşil renk ise ülke topraklarını ifade eder. Siyah renkli alan, siyah tenli Afrika halkını, beyaz alan Afrika’da yaşayan beyaz tenli insanları simgeler. Sarı renk ise ülkenin yer altı zenginliklerini gösterir.

Bayrağa geniş açıdan bakıldığında bir “Y” harfi görülür. Bu harf iki ırkın birlikte yaşamasını ifade eder. Birçok rengi bünyesinde bulunduran bayrak, ülke bayrakları arasında en renkli olanlarındandır.

4- Brezilya Bayrağı Anlamı

Ülke bayraklarının anlamı listemizde sambanın ana vatanı da yer alıyor. Brezilya bayrağının tasarım yılı 1889'dur. Resmi olarak kabul edilip göndere çekilmesi 1992 yılında olmuştur. bayrak açık yeşil renkte bir zemine sahiptir. Zemin üzerinde ise yan yatırılmış sarı renkte bir eşkenar dörtgen bulunur. Eşkenar dörtgenin içinde mavi yuvarlak bir tema bulunur. Mavilik içinde beyaz renkte yıldızlar vardır. Mavi yuvarlak üzerinde ayrıca bir şerit içerisinde yazı bulunur. Şerit içinde “Bantta ordem e progresso” yazısı yani “düzen ve ilerleme” yazılıdır.

Zeminde bulunan yeşil alan Brezilya’da bir zamanlar hüküm süren Portekiz Kraliyet ailesini ifade eder. Sarı renkli eşkenar dörtgen ise Habsburg Hanedan simgesidir. Mavi alan ve içinde ki yıldızlar ise; Brezilya’nın bağımsızlığını ilan ettiği tarihte Rio De Janeiro’nun uzaydan görünümü simgeler.

3- Amerika Bayrağı Anlamı

Amerika bayrağı, günümüzde ki halini alana kadar birçok defa değişikliğe uğramıştır. Şuan resmi olarak kullanılan bayrak 50 adet yıldızdan ve 13 adet kırmızı-beyaz yatay şeritten oluşur. Yatay şeritler Amerika tarihinde ki 13 koloniyi simgeliyor. 50 adet yıldız ise şuan ki eyalet sayısını gösteriyor.

Bayrak 3 farklı renge sahiptir. Bu renkler; mavi, beyaz ve kırmızıdır. Mavi renk Amerika halkının azmini, kırmızı renk Amerika halkının kahramanlığını ve cesaretini, beyaz renk ise saflığı temsil ediyor.

2- İspanya Bayrağı Anlamı

Ülke bayraklarının anlamı listemizin ve oylamanın ikincisi İspanya. İspanya bayrağının kullanılan son hali 1981 yılında kabul edilmiş ve göndere çekilmiştir. Bayrakta kırmızı ve sarı rengi hakimdir. Yatay olarak konumlandırılmış 3 adet şerit vardır. Bu şeritlerden yanlarda bulunanlar kırmızı, ortada bulunan ise turuncudur. Turuncu şeritli alanın sol kısmında kraliyet arması yer alır. Armanın üzerinde bir taç bulunur. Arma içi dört parçaya ayrılmıştır ve yan taraflarda bulunan, armayı koruyan herkül sütunları yer alır. Sütunların temsil ettiği yerler Cebelitarık ve Cueta bölgeleridir.

Dört parçaya bölünen her kısım İspanya krallıklarını temsil eder. Armanın merkezinde ise etrafı kırmızı daire içerisinde olan mavi bordürlü oval şekli vardır. Bu alanda İspanya Kraliyet Ailesi’nin Burbon’un Evi temsil edilir. Kalkanın hemen altında nar sembolü bulunur ve bu sembol Grenada’yı temsil eder.
Sütunları saran kırmızı renkte bir kurdele vardır. Bu kurdele üzerinde “Plus Ultra” yani “ ötesinde daha çok şey var” anlamına gelen bir yazı yazılıdır.

1- Türkiye Bayrağı Anlamı

Ülke bayraklarının anlamı listemizde sıra oylamanın birincisi, dünyanın en güzel bayrağına geldi. Türkiye Bayrağı’nın şuan ki tasarımı 1844 yılında Tanzimat döneminde kabul edilmiş ve göndere çekilmiştir. Dünyanın en eski bayrakları arasında yer almaktadır ve al bayrak olarak anılmaktadır. En bilenen hikayeye göre; bir akşam ay ve yıldız şehit kanlarının üzerine yansımıştır. Yansımaya şahit olanlar bayrak olarak bu görüntüyü kullanmış ve kabul etmişlerdir.

Türkiye bayrağı kırmızı ve beyaz renklerden oluşur. Bütün bir kısmı kırmızı olan bayrağın bu alanı, Türk toprakları ve İslam için şehit olmuş askerlerin kanını temsil etmektedir. Hilal sembolü islamı ve 5 köşeli yıldız ise insanı sembolize etmektedir. Farklı bir görüşe göre hilal şeklinin bugüne kadar gelmiş Türk ırkını da temsil ettiği söylenir.

Türkiye üzerinde yaşayan ve kanlarını bu vatan için feda eden herkesin bayrağı olduğu aşikardır. Bayrak üzerinde ki hilal ve yıldız oranı muazzamdır. Bu oran diğer ülkelere de ilham kaynağı olmuştur.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı, Türkiye bayrağından esinlenerek oluşturulmuştur.

Marca gazetesinini sırlamasına giren ülke bayraklarının anlamları bu şekildedir. Yarışmada 1. olan bayrak savaşta şehitlerimizin kanlarından ve bunun yüzeyine vuran ay ve yıldızdan oluşan bayrağımızdır.

25 Nis 2020 - 17:25 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 273.752 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı