Asgari Ücret Desteği Nedir? Kimler Alabilir? Asgari Ücret Desteği 2020 Düzenlemeleri

Tüm dünyayı birçok farklı alanda etkileyen yeni tip koronavirüs asgari ücret desteği düzenlemelerini de beraberinde getirdi. İşte, detaylar!

Emir Emiroğlu
Emir Emiroğlu Tüm Haberleri
Asgari Ücret Desteği Nedir? Kimler Alabilir? Asgari Ücret Desteği 2020 Düzenlemeleri
Asgari Ücret Desteği Nedir? Kimler Alabilir? Asgari Ücret Desteği 2020 Düzenlemeleri
+14
Haber albümü için resme tıklayın

Tüm dünyayı birçok farklı alanda etkileyen yeni tip koronavirüs kapsamında her geçen gün alınan yeni tedbirler ile sağlık alanında olduğu kadar ekonomi alanında da mücadele yürütülüyor.

Bu anlamda ülkemizde de işveren ve çalışanlara yönelik önemli adımlar atılarak, çalışma yöntemlerine ilişkin esneklikler (uzaktan çalışma, esnek çalışma ve evden çalışma vb.) getirildi. Yine Kısa Çalışma uygulamasının kapsamı genişletilerek, Korona virüs dönemine ilişkin şartlarında kolaylıklar sağlandı. Ayrıca yapılan yasal düzenlemeler ile işten çıkarma yasağı getirilerek, ücretsiz izine ayrılacaklara ödenecek devlet desteği uygulamasına başlandı.

Şimdi ise 2020 yılı için işverenlere sağlanacak olan asgari ücret desteği detayları ortaya çıktı. Peki, bu asgari ücret desteği nedir ? Nasıl alınır ve ne kadar destek sağlanır? Asgari ücret desteği nasıl hesaplanır ? İşte Detaylar!

Asgari Ücret Desteği Nedir ?

Asgari ücret desteği işçi başına işverene ödenen ve 2016 yılından beridir uygulama alanı bulunan bir destek niteliğine sahip bulunuyor. 2020 yılı asgari ücret desteği , korona virüs nedeniyle olumsuz derecede etkilenen işveren ve işçiler açısından da oldukça önem taşıyor. Peki, asgari ücret desteğinin detayları nelerdir?

Asgari Ücret Desteği Genelgesinde Kovid-19 Pandemisi İçin Düzenlemeler

Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK, her işçi için ayrı ayrı ödenecek asgari ücret desteğine ilişkin gerekli ayrıntıların yer aldığı genelgeyi düzenlerken, bu yıl genelgede önceki senelerden değişik olarak Kovid-19 salgın hastalığı nedeni ile düzenlemeler de yapıldı.

1 - Asgari Ücret Desteği İçin İşçi Sayısına Pandemi Düzenlemesi

İşverene sağlanan asgari ücret desteği, her bir işçi için aylık asgari ücret desteği 75 TL değerinde yapılan bir destek ödemesini içeriyor. Bu destekten yararlanabilmek için en önemli koşul ise çalışan işçi sayısının, geçen senenin en az işçinin çalıştırıldığı ayından daha düşük olmaması gerekiyor.

Yani geçen yıl en düşük işçi çalıştırılan aylardan daha az işçinin çalıştığı aylar için destek sağlanmayacak. ( Örneğin geçen sene en az 5 işçi çalışan bir işyerinde bu sene 4 ve daha az işçi çalışan aylar için destek sağlanmazken, 5 ya da daha çok işçi çalışan aylara yönelik destek verilebilecek)

Ancak Kovid-19 Pandemisi nedeniyle bu konuda bu yıl için bir istisna getirildi. Bu istisnaya göre, bu yıl devam eden korona virüs etkileri sebebiyle kısa çalışma uygulaması kapsamında bir çalışma sistemi belirlenmesi ya da çalışanların ücretsiz olarak izne çıkartılması sebeplerine dayalı olarak fiilen çalıştırılmamaları durumu, bu destek alımına engel olmayacak. Yani “28-Pandemi ücretsiz izin”, “21-Diğer ücretsiz izin” ve “18-Kısa Çalışma ödeneği” gibi kodlar ile sigorta bildirimlerinin yapılması, verilecek destekten yararlanmak için engel teşkil etmeyecek.

2 - Belge ve Beyannameler Süresinde Verilmeli

Bu destekten geçen sene uzun vade sigorta primleri yatırılan işçileri istihdam eden işverenler yararlanabilecekler. Yine destekten yararlanabilmek için işverenlerin, 2020 yılı aylık prim ve hizmet belgeleri ile ilgili beyannamelerin yasal süresinde verilmesi gerekiyor. Beyanname ve belgelerin yasal süresinde verilmediği aylar için ise destek sağlanamayacak.

Destekten yararlanılabilecek işçilerin ücretleri yönünden ise, brüt günlük ücreti 128 TL ve altında kalan (aylık 3.840 TL) işçi sayısına göre belirleme yapılacak. Yani belirtilen miktarlar ve daha düşük ücretli işçiler yönünden bu destek sağlanacak. Ancak destek alacak işçi sayıları sendikalı iş yerlerinde günlük ücretleri 256 TL altındakilere (aylık 7.680 TL), yeraltı madenlerinde günlük ücretleri 341 TL’nin altındakilere göre belirlenecek.

3 - Prim Borcu Desteğe Engel Değil

2020 yılından önce tescil edilmiş işyerleri açısından Sosyal Güvenlik Kurumuna geçmiş dönemlerden ya da cari dönemden prim borcu bulunan işverenler dahi, sağlanacak bu asgari ücret desteğinden yararlanabilecekler.

Ancak 2020 yılından önce tescil edilen işyerlerindeki prim borcu, destekten yararlanmaya engel olmazken, bu sene tescili yapılan işyerlerinin ise asgari ücret desteğinden yararlanabilmesi için hem aylık beyanname ve bildirimlerin yasal süresinde yapılması hem de cari prim ödemelerinin zamanında yapılması gerekiyor. Yani cari primlerini zamanında ödememiş olan yeni kurulan işyerleri bu destekten faydalanamayacaklar.

Bu noktadaki önemli bir düzenleme ise 2020 yılında çalışmaya yani faaliyetine başlayan işyerlerinde, sigortalı olarak çalışan işçilerin tümü için bu desteğin sağlanacak olması. Yani yeni faaliyete geçen işyerleri açısından,  günlük brüt kazancın 128 TL ya da altında olması koşulu aranmayacak.

4 - Ev Hizmetlerinde Çalışanlar İçin de Destek

Ev hizmetleri görenler yönünden ayda 10 günden çok süre ile çalıştırma yaptıranlar ile bina kapıcısı çalıştıran kişiler de asgari ücret desteğinden yararlanabilecekler. Bu görevler de çalışanların günlük ücretlerinin 128 TL ya da altında olması (aylık 3,840 TL) gerekiyor. Ancak ilk kez bu sene ev hizmetlerinde işçi çalıştıracaklar yönünden ise bu şekilde bir ücret sınırlandırması bulunmuyor fakat bu işçilerin primlerinin süresinde ödenmesi gerekecek.

5 - Sigortasız İşçi Çalıştıranlara İse Destek Verilmiyor

Kaçak olarak sigortasız işçi çalıştıranlara ya da işçilerin primlerini eksik bildirenlere ise asgari ücret desteği verilmeyeceği gibi, bu şekilde eksik bildirim ile destek alanlardan ise bu bedeller gecikme zam ve cezaları ile birlikte geri tahsil edilecek.

Son olarak, Sosyal Hizmetler ve Sosyal Sigortalar Kurumundan, uzun vadeli işçi çalıştıran iş yeri sahiplerinin sigortalı çalıştıran işçi sayısına göre alınan asgari ücret destek ödemesi 2019 yılında olduğu gibi 2020 yılında da yapılmaktadır.

Sigortalı çalışanı olan iş yerleri için destek tutarı çalıştırılan işçinin aldığı net maaşa göre hesaplanıyor. Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk hanımın da bulunduğu kurul kararı ile uzun vadeli sigorta yapılan işçiler için prime esas günlük kazanç tutarı üzerinden 2020 asgari ücret desteği verilmeye devam edecektir.

04 May 2020 - 14:00 - Yaşam --- Okunma

Muhabir Emir Emiroğlu

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 277.732 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı