Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının İdamının 48. Senesi! İdam Kararına Hangi Partinin Hangi Üyeleri Onay Verdi?

Bugün, 6 Mayıs 1972, 1968 devrimci gençlik hareketinin önde isimlerinden olan Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamının 48. yılı! İdam Kararına Hangi Partinin Hangi Üyeleri Onay Verdi?

deniz gezmiş ve arkadaşları
Deniz Gezmiş ve Arkadaşlarının İdamının 48. Senesi! İdam Kararına Hangi Partinin Hangi Üyeleri Onay Verdi?
+12
Haber albümü için resme tıklayın

Marksist-Leninist görüşünü savunan 1968 Devrimci Gençlik Hareketi öğrenci liderleri Deniz Gezmiş ve çok sayıda fikir arkadaşı tarihte bugün 6 Mayıs 1972 'de idam edilerek öldürüldü. Üzerinden tam 48 yıl geçmesine rağmen onlar unutulmadı. 

Deniz Gezmiş ve Arkadaşları ABD'ye Karşı Tutumu İle Öne Çıktı

Deniz Gezmiş ve Arkadaşları, Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı takındığı katı tutumu ile öne çıkarken, dönemin ve sonrasının sol görüşlü partilerinin bir simgesi halini aldı. İdamının 48. yılında sol parti taraftarları tarafından hüzünle anılan Deniz Gezmiş ve arkadaşları tarihe damgasını vurdu. 

Tarihle Şimdi Arasında Tutarsızlık Mı Var ? 

Sol görüş sahibi düşünce grupları tarihte Deniz Gezmiş'i bir kahraman olarak simgelerken, devrimci kesim bu konuda farklı düşüncelere sahip. 

Kaç CHP'li Deniz Gezmiş İdamına " Evet " Dedi?

1972 Türkiye Büyük Millet Meclisi tutanaklarına göre Deniz Gezmiş ve Arkadaşları idam kararına toplamda 323 milletvekili katıldı. Katılan milletvekillerinin 273 'ü karara "Evet" derken; diğer 48 kişi ise "Hayır" cevabını verdi. Böylece idam cezası oy birliği ile kabul edilmiş oldu. Dönemin meclis tutanaklarında bu bilgi bununla kısıtlı idi. 

TBMM arşivleri içerisinde Deniz Gezmiş idam cezası için hangi partiden hangi üyelerin onay verdiği yer alırken; merak edenler için verileri toparladık: 

Parti Değişimleri İzlendi

O dönemde bir partide yer alan milletvekillerinin şimdi başka partilere geçtiği görülürken, parti sıralamasında, kişilerin en çok hizmet verdiği partiler baz alınmıştır. 

Bu bağlamda Deniz Gezmiş ve arkadaşları idam cezası için CHP'den 30 'evet' cevabının yanı sıra 47 'hayır' cevabının alındığını ve 2 'çekimser oy kullanılarak; toplamda 52 kişinin oylamada aktif rol almıştır. 

İdam Kararına Siyasi Liderler Ne Tepki Verdi?

Deniz Gezmiş ve iki arkadaşının idam kararı oylamasına Alpaslan Türkeş, Süleyman Demirel, Hüseyin Balan, Yusuf Ulusoy ve İsmet Sezgin "Evet" oyu verdi. Diğer taraftan Osman Bölükbaşı, Seyfi Günbeştan ve Necmettin Erbakan oylamaya katılmayan isimlerden oldu. 

Bülent Ecevit: İleride bizleri üzecek durumlar ortaya çıkabilir

Yaptığı yorum ile döneme damgasını vuran Bülent Ecevit şu sözleri dile getirdi: 

"Huzurunuzda bulunan konuda öncelikle hüküm vermekten kaçınmak gerekir. Çünkü, ölüm cezalarının uygulanıp uy­gulanmaması söz konusu olan kimseler, münferit olayların sorumluları, suçluları olarak görüle­mezler. Geride acı, üzücü bir devre bıraktık. Şimdi birkaç kişinin muhakemesi yapılmıyor, bir bakıma tümü ile o acı, o üzücü dönemin muhakemesi yapılıyor, muhasebesi yapılıyor. Bu muhasebe tümü ile ortaya çıkmadan, bir sonuca varmadan önce, münferit sorumlular hakkında kesin yargılara varmak, daha doğrusu Büyük Millet Meclisi olarak, varılmış yargıları kesin sonuçlara ulaştırmak, ileride biz­leri çok üzecek olan bazı durumlar ortaya çıkarabilir.
Nitekim zaman geçtikçe, konuya, soruna de­ğişik açılardan bakılmakta; yine konuya değişik açılardan da baktığı için veya arada geçen zaman zarfında yeni or­taya çıkan verilerin ışığında değişik değer­lendirmeler yapma olanağı bulunduğu için, ay­nı suçlardan dolayı bazı kimselere daha ha­fif, ölümden daha hafif cezalar verilmesi uy­gun görülmektedir."

İsmet İnönü: Siyasi suçlardan dolayı idam verilmesin

İdam kararının siyasi suçlarla ilgilendirilmemesin isteyen İsmet İnönü, şu sözleri dile getirdi: 

"Arkadaşlarım; biz suçların infazında, infaz kanunundaki eksiklikleri tamir ettirmeye çalışırken; suçluları ceza görmemeleri, affedilmele­ri fikrinde değildik ve yine öyle bir fikir taşımı­yoruz. (CHP sıralarından «Bravo» sesleri.) Bunlar, suçlarının karşılığı olan cezaları görmelidirler; bu cezaları göreceklerdir. (CHP, AP, DP sıralarından «Bravo» sesleri.) Bu cezalar hususunda özel bir kanaatimiz var. O da, «Siyasî suçlardan dolayı idam cezası yapılma­sın.» davasındayız.
Biz Anayasa Mahkemesine müracaat etmekle suçluların cezadan kurtulma­larını istemiyoruz, idama mukabil, müebbet ce­za görebilirler. Müebbet ceza, idamdan daha hafif bir ceza değildir."

06 May 2020 - 15:00 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 277.732 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı