Başarılı Şirketler Muhasebesi İçin Bilinmesi Gerekenler

Şirketler muhasebesinin düzgün yapılması adına detaylı olarak bilinmesi gerekir. Peki, başarılı şirketler muhasebesi nasıl yapılır? İşte, detaylar!

Başarılı Şirketler Muhasebesi İçin Bilinmesi Gerekenler
Başarılı Şirketler Muhasebesi İçin Bilinmesi Gerekenler
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Şirketler muhasebesinin düzgün yapılması adına detaylı olarak bilinmesi gerekir. Peki, başarılı şirketler muhasebesi nasıl yapılır? İşte, detaylar!

Başarılı Şirketler Muhasebesi


Başarılı şirketler muhasebesi için muhasebe bilgisinin tam olması gerekir. Şirketlerin geleceklerini belirleyen bir faktörde başarılı muhasebenin gerçekleştirilmesidir. Küçük veya büyük işletmeler ayrılmaksızın muhasebenin düzenli ve doğru ilerlemesi gerekir. Şirket bünyesinde gerçekleşecek gelir, giderlerin denetlenmesi ve düzenlenmesi muhasebeye ait işlemdir. Paranın takibinin doğru yapılması gerekir. Başarıya ulaşmak isteyen şirketlerin kar ve zarar politikalarına hakim olmaları gerekir. 

Şirketlerin durumları incelenerek muhasebede harcama ve ihtiyaçlara yön verilmesi önemli bir detaydır. Düzenli ve prensipli çalışmak muhasebe işlerinde detayları atlamamak ve iyi sonuçlar alabilmek adına önemlidir. Her bir gelir, gider rapor haline gelmeli ve dosyalanmalıdır. Geçmiş tarihlere ait bir yanlışlık çıkmasına göre dosyalardan yardım almak kolay olacaktır. 

Muhasebede Bilinmesi Gereken Temel Bilgiler


Muhasebe kontrollerinin gerçekleştirilmesinde başarılı şirketler muhasebesi detaylarına dikkat edilmesi gerekir. Muhasebe dikkat ve takip gerektiren işlemlere yer verir. Şirketin başarısında muhasebenin ilerleyişinin payı büyüktür. Hizmetin kalitesini artırmak için muhasebe hakkında bilinmesi gereken bilgiler şunlardır;

  • İşletme tedarikçiden aldığı ürün, hizmet karşılığında fatura almalıdır. Alınan fatura dosyalanmalı ve dikkatle saklanması gerekir. Dosyalanan belgenin bir kopyanın bulunması da iyi olur. Hizmet sonrası alınan faturalar mutlaka takip edilmeli, incelenmelidir. Faturalarda bir yanlışlık, ödemelerde farklılık belirlenirse şikayet kaydı oluşturmak gerekir. Çözümlenemeyen sorunlarda veya hizmet alınan üründe problem ile karşılaşıldığı zaman iade hakkı kullanılarak ödeme geri alınır. Bunun içinde fatura takibi ve saklanmasının önemi büyüktür. Faturasız hizmet almamak gerekir.
  • Şirket çalışanların verimini artırmak başarılı şirketler muhasebesi için gerekli adımlar arasında yer alır. Çalışan personellerin ödemeleri de muhasebe tarafından gerçekleştirilir. Ödeme günlerinde aksama yaşanması şirket kalitesini ve güveni zedeleyen bir durumdur. Bu sebeple çalışanların sosyal güvencelerini ödenmesine de aynı titizlikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Ödemelerde dekont veya bordro alınması gerekir. Her çalışana ait bir bordro olmalı ve dosyalanmalıdır. Çalışanlara ait izin günleri ve olacaksa ücret kesintilerinin hesaplanma işlemleri muhasebe tarafından gerçekleştirilir. Sağlık problemleri sonrasında izin için alınan belgeler dosyalanmalı ve çalışanların belgeleri arasında yer almalıdır.
  • Başarılı şirketler muhasebesi incelendiğinde gelir gider raporlarının düzenliliği dikkat çeker. Şirketin harcamalarının ve gelir bilgilerinin olduğu bir dosya hazırlamak gerekir. Şirket harcamaları detaylarına kadar belirlenmeli ve not alınmalıdır. Hesaplamalardan sonra kar zarar oranları elde edilerek, şirket geleceği hakkında bilgilendirme yapılmalıdır. İleri harcamalarda gereklilikleri veya yapılmaması gereken durumlar belirlenerek bildirilmelidir.
  • Şirketlerin harcamaları her zaman nakit paralar ile gerçekleştirilmez. Senet ve çekler kullanıldığı zaman muhasebenin bunların takibini yapması beklenir. Geçerlilik süreleri takip edilmesi gereken önemli bir durumdur. Ödemeler zamanında yapılması gerektiği gibi, alacaklar içinde tarihler aynı şekilde takip edilerek temin edilmelidir. Ödemeler için rapor hazırlayarak ilerlemek gerekir. Giderlerin gelirlerin oranlarında arada ki farkın fazla olması sağlanmalıdır. Şirketin başarısı ve kazanca geçmesi için harcamalar doğru adımlar ile gerçekleşmesi gerekir. 

ON Muhasebe Terimleri 


Ön muhasebe işlemleri başarılı şirketler muhasebesi için gereklidir. İşletmenin harcama ve gelirlerinin düzenlenerek idare edilmesi işlemleri ön muhasebeye aittir. Faturalandırma ve takibi, çek senet işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve takip edilmesi şirketin finansal her işleminden genel anlamda sorumludur. Ön muhasebe yapılırken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlar muhasebenin temelini oluşturur, her şirket için de önemli adımlardır. Eksiksiz ve düzenli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. 

1. Cari Hesabı Takibi 


Gelir giderlerin hesaplanması başarılı şirketler muhasebesi için gereklidir. Şirketin alışveriş yaptığı ve satışta bulunduğu bütün harcamalara cari hesap denilir. Tedarikçi ile sağlanan alışveriş için fatura alınmalı, ürün kalitesi kontrol edilmelidir. Oluşan herhangi bir eksiklik varsa bildirilmelidir. Yapılan tedarik sonrası ödenen işlem giderlere not alınması gerekir. Şirket hizmeti sonucunda yapılan işlemler de aynı şekilde düzenlenmesi gerekir. 

2. Fatura İşlemleri 


Başarılı şirketler muhasebesi için özellikle dikkat edilmesi gereken en önemli kurallar arasında faturalar yer alır. Ürün hizmeti alındığında fatura alınması gerektiği gibi hizmet sonrasında fatura kesmek de önemlidir. Faturalar alındıktan sonra belgelenmesi gerekir. Fatura hizmetleri yerine irsaliye almak doğru değildir. Mali bir değeri ve hukuken bir geçerliliği bulunmaz. Faturaları temin etmek kadar takibini yapmak da önemlidir. Faturalarda yer alan rakamların doğruluğu teyit edilmelidir.

3. Ürün Takibi 


Şirkette hizmet verilen sistemin kayıtlarının düzenli olarak takibi yapılması başarılı şirketler muhasebesi için gereklidir. Ürünler eksildikçe yerine yenisi temin edilmesi önemlidir. Stoklarda yaşanan aksamalar şirketin kazancının kısa sürede olsa durmasına sebep olur. Bu hata ön muhasebede gerçekleştirilmemesi gereken bir durumu oluşturur. Müşteri hizmetinde hoş karşılanmayacağı gibi iyi bir izlenim oluşmaz.

4. Kasa Hesabı Takibi 


Hesaplarda açık çıkması başarılı şirketler muhasebesi için olmaması gereken bir yanlıştır. Bu durumu engellemek adına kasa takibi düzenli bir rapor ile incelenmelidir. Gelir gider hesaplamalarının detaylarını kasa takibi oluşturur. Muhasebe hesaplamaları günlük yeni değerlere göre değiştirilmelidir. Gelir, gider hesaplanarak belgeye eklenmesi gerekir. Hesapların doğrultusunda şirket ödemeleri düzenlenerek aksaklık yaşanması engellenir. 

28 Haz 2020 - 11:00 - Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 281.602 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı