Balıkesir Gezilecek Yerler ile Balıkesir Gezi Rehberi

Marmara bölgesinin en sevilen tatil şehirlerinden biri olan Balıkesirde gezilecek yerler nerelerdedir? Balıkesir gezilecek doğal yerler ve tarihi yerler listesi!

Balıkesir Gezilecek Yerler ile Balıkesir Gezi Rehberi
 Hasan Boğuldu Göleti ve Mesire Alanı
+11
Haber albümü için resme tıklayın

Tatil dönemlerinde keyifli bir dinlenme imkanı sunan dinlenirken de rahatlıkla gezeyim isteyenler için Balıkesir gezilecek yerler listesine mutlaka bakılmalı. Balıkesir gezi rehberi özellikle sakinlik severler için yeşil ve mavinin buluştuğu muhteşem konumlardan birisidir.

Peki Balıkesir görülecek yerler nerelerdir? Balıkesir gezilecek tarihi yerler, Balıkesir gezilecek doğal yerler nereler gibi sorular her tatilcinin aklından geçen sorulardır. Gelin hep birlikte Balıkesir’ de güzel ve keyifli bir tatil geçirmek isteyenler için nerelere gidilir, ne yemek yenir birlikte inceleyelim. İşte tüm detayları ile Balıkesir gezi rehberi !

Balıkesir Gezilecek Yerler

Balıkesir gezilecek görülecek yerler için planlama yapıyorsanız öncelikle Balıkesir’ in tam konumunu bilmenizde fayda var. Balıkesir güney Marmara kıyısında ve Ege Denizi’nde kıyısı olan, Bursa, Bilecik, Çanakkale, Manisa ve Kütahya ile sınırdır. Bakıldığında yaz tatili düşünen bir kişi için oldukça merkezi bir konumda ve geniş bir tatil rotasına elverişli konumdadır.

Peki, Balıkesir’ de tatil yapmak isteyen kişi neler yapabilir ya da nerelere gidebilir? Balıkesir’ de hangi yerleri ziyaret ederek keyifli bir tatil rotası çizebilir. İşte Balıkesir gezilecek yerler:

1- Balıkesir’de Gezilecek Doğal Yerler / Balıkesir Akçay Gezilecek Yerler

Balıkesir’ de tatil yapmaya karar verdiyseniz gezilecek yerler listesinde mutlaka önceliğiniz doğal yerler olsun. Müthiş doğası ve temiz havası ile yıl boyunca üzerinizde biriken negatif enerjiyi atmanız için mükemmel bir yer ile karşı kaşıyasınız. Peki Balıkesir gezilecek yerler listesinde doğal mekanlar nereleri?

a - Hasan Boğuldu Göleti ve Mesire Alanı

Balıkesir’ in en meşhur doğal gezi alanlarının başında Hasan Boğuldu Göleti gelir. Gölet dibinde geniş ağaçlıklı bir mesire alanı yer almaktadır. Ailecek ya da yalnız gidilebilecek temiz havalı ve yeşilliğe doyacağınız bir alandır. Hatta Hasan Boğuldu Göleti’ nin yöre halkından işitilen bir de efsanesi vardır. Buraya gittiğinizde ilk duyacağınız bu olacaktır. Hikaye şu şekildedir:

Köylü Hasan ağanın kızı Emine’ yi sever. Ancak ağa buna izin vermez. Kızını vermesi için Hasan’a 40 okkalık tuz çuvalını kızın evine kadar hiç indirmeden taşımasını söylerler. Aslında bu Hasan’ ın kaldırabileceği bir yük değildir. Ancak Emine Hasan’ ın bunu başaracağından çok emindir ve Hasan’ı yapması yönünde ikna eder. Hasan ölesiye sevdiği Emine için tuz çuvalını sırtlanır.

Güneş öylesine sıcaktır ki tuzlar Hasan’ın sırtını yakar. Hasan Emine’ ye kaçalım dese de Emine Hasan bu işi başaracak der. Ancak Hasan dayanamaz ve kendisini göle atar ve boğulur. Bu ölümden Emine kendisini sorumlu tutar ve hemen gölün başındaki ağaca kendisini asar. Bu şekilde iki sevenin öldükten sonra kavuşacağına inanılır.

Hasan Boğuldu Göleti Edremit Akçay yolu üzerinde yer alır. Balıkesir’de Gezilecek Yerler listenizde mutlaka yer verilmesi gereken müthiş doğal güzellikte bir yerdir.

b - Şeytan Sofrası

Şeytan Sofrası Balıkesir’ in Ayvalık ilçesindedir. Buraya ismin verilmesi dev bir çukurun şeytanın ayak izi olduğu inanışıdır. Büyük bir tepede kayaların arasında ortaya çıkan çukur, şeytanın ayak izi olarak adlandırılır. Çukurun üzeri demir ile çevrilidir. Tepeye çıktığınızda karşınızda öylesine eşsiz bir manzara ile karşılaşacaksınız ki buraya tekrar gelmek istemeniz çok mümkün. Şeytan Sofrası ‘da Balıkesir içinde efsanesi ile ünlü alanlardan.

Buraya geldiğinizde hikaye ve ayak izi sizi oldukça etkileyecektir. İnanışa göre; Zeus’ un sütannesi 3 ayaklı bir şeytan ile karşı karşıya gelir. Bu şeytanın Zeus’ a zarar vermesinden korkar ve kovar şeytanı. Şeytan kaçarken bir ayağı Midilli adası’ na , biri İda Dağı’ na 3. Ayak ise Şeytan Sofrasına basar. İşte bu etkileyici efsane ile beraber manzaranın etkisinde kalacağınız müthiş bir nokta Balıkesir’ de sizi bekliyor.

c - Sütüven Şelalesi

Sütüven Şelalesi Hasan Boğuldu Göleti ile hemen yan yanadır. Akçay Edremit yolu üzerinde çok rahat şekilde bulabileceğiniz bir konumda yer alır. 17 metrelik bir mesafeden akan suları ile müthiş bir doğa harikası olarak sizi karşılar. Sıçrayan suların etkisi ile etrafına serinlik veren şelale suyun mavisi ile yeşilin birleştiği noktadır. Edremeit Merkez ile arasında yaklaşık 20 km vardır. Zeytinlik Köyü yakınlarında yol üzerinde sizi yönlendirecek tabelalar ile alana ulaşmanız mümkün.

d - Kızılkeçili Anıt Çınar

Ayvalık Edremit yolu arasında kalan bu sevimli asırlık çınar, Balıkesir’ e gelen misafirlerin güzel bir çay keyfi için eşsiz güzellikte bir yer. Ağacın altında aileniz ile resim çekilmeyi de ihmal etmemelisiniz.

e - Atatürk Kayalıkları

Atatürk Kayalıkları tam gün batımında ya da doğumunda orda olup izlemeniz gereken bir manzaraya sahip. Güneşin kararan ışığında Atatürk’ ün siluetinin belirdiği anlatılmaktadır. Gömeç Ayvalık Edremit sınırında yer almaktadır. Ayvalığa doğru giderken yolunuzun üstünde kalacaktır.

2- Balıkesir’de Gezilecek Tarihi Yerler

Balıkesir sadece doğal güzellikleri ile değil tarihi dokusu ile de göz önünde olan bir yapıya sahiptir. Mozaikler, anıtlar, tarih kokan önemli mekanları ile Balıkesir oldukça önemli bir konuma sahip. Kuvay-ı Milliye’ nin en hareketli olduğu döneme ev sahipliği yapan bu değerli il Kurtuluş Savaşı’na ait dönemden birçok esere sahip çıkar. İl genelinde özellikle Edremit’ te yer alan tarihi müzeler ile misafirlerine tarihi sevdirecek bir gezi turu hazırlamaktadır.

a - Antandros Antik Kenti

Milattan önce 1200 lü dönemlerin mozaiklerine ev sahipliği yapan bu eşsiz alan Balıkesir’ e gelenlerin kesinlikle uğraması gereken bir yerdir.

3- Balıkesir Gezilecek Görülecek Yerler ve Ulaşım

Balıkesir’de gezilecek yerler arasında müzeler büyük öneme sahip. Özellikle Kurtuluş Savaşı dönemine ait en güzel eşya ve hatıraları buralarda görebilmeniz mümkün. Tabi yörenin en kıymetli değeri zeytinyağı da bütün hatları ile müzeleştirilmiş vaziyette. İşte gezilmesi gereken Balıkesir Müzeleri:

a - Ayşe Sıdıka Erke Etnografya Müzesi

Balıkesir Edremit İlçesi’nde yer alan müze Kuvay-ı Milliye Müdürlüğü’ ne bağlıdır. O dönemde kullanılan silahlar, eşyalar ile aynı dönemde yöre halkının örf ve adetlerini tanıtan eşya ve malzemelere yer verilmiştir.

b - Evren Ertür Zeytinyağı Aletleri Müzesi

Balıkesir zeytin üreticiliği konusunda en aktif illerimizin başında geliyor. Bu sebeple zeytinyağı üretim ve hasadı için kullanılan alet ve malzemeler de bu ölçüde çok önemli. Ancak bu işin tarihten bugüne geldiği aşama işe görülmeye değer. İşte Evren Ertür Zeytinyağı Aletleri Müzesi sizler için bu güzel dönüşümü gözler önüne seriyor.

c - Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi

Balıkesir’de tarihin en eski çağlarından kalan kalıntıların sergilendiği müzedir. Antik çağların ve o dönemde yaşayan insanoğlunun yaşayış tarzı ve kullandıkları aletleri burada görebilmeniz mümkün.

4- Balıkesir’de Kışın Gezilecek Yerler Balıkesir' de Gezilecek Yerler

Balıkesir’e kış aylarında geldiyseniz belki doğa güzelliklerine kendinizi kaptırmanız mümkün olmayabilir. Ancak Kaz Dağları’nın eteklerinde muhteşem bir manzara eşliğinde konaklama yapacağınız oteller mevcut. Burada yapacağınız konaklama ile vaktiniz en verimli şekilde geçirebilirsiniz.

Bunun dışında Balıkesir Gönen ilçesi kaplıca cenneti. Kaplıcaları ile meşhur bir il olan Balıkesir kış aylarında aralıksız şekilde kaplıcaya gelmek isteyenlere ev sahipliği yapmaktadır.

5- Gönen’e Yakın Gezilecek Yerler

Balıkesir Gönen deyince elbette akla ilk gelen kaplıcalar olacaktır. Balıkesir’ de gezilecek yerler denince Gönen bambaşka bir huzur köşesidir. Gönen kaplıcalarındaki konforu bırakıp biraz da gezeyim diyenleri için 2. Adres Alacaoluk Kalesi. İnanılmaz güzel bir yeşil manzarayı tam tepeden izleme keyfi son derece huzur verici olacaktır.

Adres ise Gönen Mozaik ve Açık Hava Müzesi olur. Gönen’ e gelip bu güzel mekanda Roma Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalan taşları görmeden gitmek olmaz. Hemen Gönen Kaplıcaları yanında yer alan bu eşsiz tarihi doku mutlaka resimlerinizde ufak bir kareye sahip olmalı.

  6 - Balıkesir’de Ne Yenir - Balıkesir’ in Nesi Meşhur?

  Güzel bir Balıkesir gezi rehberi için yola çıktığınızda elbette Balıkesir’ in nesi meşhur biz ne yiyeceğiz diye soracaksınız?

  Balıkesir’de Gezilecek Yerler e geldiğiniz de her yerde karşınıza ilk çıkacak lezzet höşmerim olacaktır. Aslında höşmerim bir çeşit peynir tatlısı. Yörenin en çok bilinen lezzetidir.

  Ayvalık tostu, Bigadiç Güveci, tirit, peynirli patlıcan, Susurluk ayranı ve Balıkesir kaymaklısı da bu güzel yörenin nefis lezzetlerinden. Mutlaka tatlarına bakın ve Balıkesir’ den öyle ayrılın.

  7 - Balıkesir’de Turizm Beldesi Bulmaca Balıkesir’de Gezilecek Yerler

  Gömeç… Balıkesir’ in bu şirin küçük sahil ilçesi bulmacaların en meşhur sorularının birinde merak edilen cevap aslında. Eğer bulmaca çözerken karşınıza Balıkesir’de turizm beldesi diye bir soru çıkarsa hemen Gömeç cevabını verebilirsiniz.

  8 - Balıkesir’de Gezilecek Yerler Balıkesir Sosyal Etkinlikler ve Konaklama 

  Balıkesir merkezi konumu itibari ile sosyal etkinlik bakımından da size doyum hissi verecek bir yapıya sahiptir. Akçay, Edremit hattında özellikle sahil şeridinde gece eğlencesi için uygun mekanlar bulunmaktadır. Sosyal aktivite olarak karşınıza neredeyse her ay bir festival çıkmaktadır. Doğa festivali, zeytinyağı hasat festivali, zeytin yağı festivali, deve güreşleri, hamsi festivali, tiyatro festivali, gençlik festivali, motosiklet festivali, bisiklet festivali ve yağlı güreşler gibi birçok etkinlik yer almaktadır. Balıkesir gezilecek yerler yanı sıra bu tarz etkinliklerle dolu dolu bir tatil yaşamanız mümkün.

  Konaklama kısmına geldiğimizde; Balıkesir merkez ve ilçelerde her mevsim kalabileceğiniz temiz ve ferah oteller bulunmaktadır. Ancak yaz aylarında yoğunluktan dolayı yer bulmakta biraz zorlanabileceğiniz için tatil planınızı erkenden yapmanızda fayda olacaktır.

  03 Tem 2020 - 15:00 - Gezi --- Okunma

  Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 310.114 gösterim gerçekleşti.  göndermek için kutuyu işaretleyin

  Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

  Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.  Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
  Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı