Geleceği Parlak Mühendislik Bölümleri ve İş Alanları

İlk yerleştirmelerin yapıldığı üniversite tercihlerinin ikinci etabı başlarken, ek yerleştirmelerde mühendislik bölümleri tercih etmek isteyenler buraya dikkat!

Geleceği Parlak Mühendislik Bölümleri ve İş Alanları
En Çok Tercih Edilen Mühendislik Bölümleri: Elektrik – Elektronik Mühendisliği
+11
Haber albümü için resme tıklayın

Mühendislik bölümleri , günümüzde üniversite tercihlerinde tıptan sonra en çok seçilen bölümlerden biridir. Ülkemizde hemen hemen her şehirde ve üniversitede mühendislik fakültesi bulunmaktadır. Her yıl binlerce mühendis mezun olup kendi alanlarında gerek kamuda gerekse özel şirketlerde işe başlamaktadırlar. Genel olarak matematik ve fizik ağırlıklı olan mühendislik aslında birbirlerinden oldukça farklı alt dallara sahiptir. Kendi ilgi alanlarınıza ve yeteneklerinize uygun bir mühendislik bölümü bulma şansınız bu noktada oldukça fazladır.

Geleceği Parlak Mühendislik Bölümleri

Mühendislikten mezun olduktan sonra aslında bölümünüz ne olursa olsun iş olanaklarınız ve çalışma alanlarınız oldukça geniş. Geleceğin meslekleri arasında da önemli bir yeri olan mühendisliğin ülkemizde de önem verilen mesleklerden bir tanesidir. Elbette ki bu bölümleri teknik bir üniversitede okumanın size katacakları ve önünüzü çok daha kolay bir şekilde açacağı oldukça aşikardır.

1 – En Çok Tercih Edilen Mühendislik Bölümleri: Elektrik – Elektronik Mühendisliği

Yurtdışı imkanlarının en çok olduğu bölüm elektrik ve elektronik mühendisliğidir.  En iyi mühendislik bölümleri arasında her zaman ilk sırada gösterilen bu bölüm, fiziğin elektrik kısmı ile ilgilenir. Elektrik ve elektronik mühendisliği teknolojik gelişmelerde de önemli bir rol oynamaktadır. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, robotlar, uçak ve otomobil gibi araçların yapımında görev alırlar.

Elektronik araçlara bir ilginiz var ise bu bölüm tam size göre diyebiliriz. Bu bölümden mezun olursanız çalışabileceğiniz iş alanları ise şu şekilde; iletişim, ulaşım, savunma sanayi, teknoloji sanayisi ve devlet dairelerinde olmak üzere çeşitli alanlarda pek çok iş imkânı vardır.

2 – Makine Mühendisliği

Fiziğin daha çok mekanik konularının baskın olduğu bu mühendislik alanı yine pek çok iş olanağına sahiptir. Bu önemli bölüm, mekanik araçların tasarımı, çalışması gibi teknik bilgiler içeren temel mühendislik bölümleri arasındadır.  Günümüzde ise bu iş alanları biraz daha genişleyerek havacılık, otomobil, kitle iletişim araçları gibi kapsamlı alanlarda çalışma imkanları sunmaktadır. Makinelere ve teknik bilgi isteyen üretim ve sanayi gibi alanlara ilgi duyuyorsanız makine mühendisliği ile çok para kazanabilirsiniz.

3 – Endüstri Mühendisliği

Diğer mühendisliklere kıyasla çok daha sözel bir bölüm olan endüstri mühendisliği işletme ve mühendisliğin bir birleşimidir. Dışarıdan bakılınca en kolay mühendislik bölümü olarak değerlendirilse de bu yargılar son derece yanlıştır. Oldukça disiplin ve verimlilik isteyen bu bölümü tercih etmek istiyorsanız üretimden prosese kadar her alana hakim olmanız gerektiğini bilmelisiniz. Sadece bir ürünü üretmekle kalmayıp işletmecilik alanında aktif olarak görev alırlar. Sağlık, finans, risk yönetimi gibi görevlerde özellikle özel şirketlerde büyük önem verilen bir mühendisliktir.

4 – Bilgisayar Mühendisliği

Gelecekte hangi mühendislik ön plana çıkacak diye merak ediyorsanız bunun cevabı kesinlikle bilgisayar mühendisliğidir. Yurtdışı imkanları fazla olmasıyla mühendislik bölümleri içinde kendini belli eden bu bölümü tercih ederken karşınıza yazılım, fizik, programlama, kodlama gibi konuların çokça çıkacağını unutmayın.

Bilgisayara, yazılım yapmaya, bilgisayar algoritmalarına ilginiz varsa bu bölümü okurken oldukça keyif alacaksınız. Günümüzde popülerliği iyice artan bu bölüm mezunları Google, Amazon gibi dünyanın lider internet sitelerinde çalışma fırsatı yakalayabiliyor. Bunların yanında donanım ve yazılım mühendisi ve yapay zekâ mühendisliği de yapma şansınız oluyor.

5 – İnşaat Mühendisliği

En eski ve en temel mühendislik bölümlerinden biri olan inşaat mühendisliği çokça çalışma alanına sahiptir.  Çevre ile bir olan, doğal çevreden ilham alan, tasarımların, projelerin ve yaratıcılığın ön planda olduğu bir mühendislik dalıdır. Yollar, barajlar, daireler, köprüler, rezidanslar ve daha pek çok yapının görevinde başrol oynarlar. Hem devlette hem de özel şirketlerde her daim iş bulma ihtimaliniz çok yüksektir. Günümüzde ve gelecekte hep varlığını sürdürecek ve ihtiyaç duyulacak bir meslek alanıdır.

6 – Jeoloji Mühendisliği

Coğrafya ile yakından ilgili olan bu mühendislik alanı yerküre ve hareketlerini esas alır. Yerleşim alanlarının seçimi, toprak kalitesi, arazi ıslahı gibi çalışmalarla ilgilenir. Aslında pek çok mühendislik alanın temelini oluşturur diyebiliriz. Mühendislik bölümleri içerisinde inşaat alanında yapılan yapıların çevreye etkisini ölçmek ile de sorumlu olan daldır. Jeoloji mühendisleri madencilik, inşaat, karayolu ve demiryolu yapımları, barajlar ve köprülerin yapımında çalışabilirler.

7 – Biyomedikal Mühendisliği

Biyomedikal mühendisliği, biyoloji ve tıp gibi sağlık alanlarında büyük bir köprü kurar. Tıbbi araçların analizi ve yapımından sorumludurlar. Günümüzde yükselişe geçen mühendislik alanlarındandır. Biyomedikal optik, moleküler biyoloji ve nöro teknoloji gibi alanlarda yoğunlaşıp bu alanlar üstüne eğitim alırlar. Mezun olduğunuzda hastane veya biyomedikal cihaz teknisyeni olabilirsiniz.

8 – Kimya Mühendisliği

Kimya, biyoloji, fizik ve bilim gibi dalların bir arada olduğu nadir bölümlerden biri olarak sayılır. Teknoloji odaklı bir bölüm olan kimya mühendisliği kendinizi pek çok alanda geliştirebileceğiniz bir alandır.  Çevresel, endüstriyel sorunlara çözüm arayıp gerekli cihazları üretmekle sorumludurlar. Laboratuarda analitik kimyager, özelde ve devlette kimya mühendisi olabilir ve yüksek miktarda maaş kazanabilirsiniz.

9 – Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Son yıllarda mühendislik bölümleri arasında öğrenciler tarafından en çok dikkat eden ve tercih edilen bölüm olan havacılık ve uzay mühendisliği oldukça geniş çalışma alanlarına sahiptir. Uzay aracı yapımı, uçak, uydu gibi ürünlerin yapımına ve tasarımında rol oynarlar. Eğitimlerinde uçuş simülasyonlarına,  bilgisayar kodlamalarına ve uçakların yapımı gibi derslere oldukça önem verirler. Savunma sanayisinde,  uluslar arası kuruluşlarda bilim ve araştırma departmanlarında yer alırlar. Ülkemizde son derece ihtiyaç duyulan ve gelişmesi gereken gelecekte de ön planda olacak bir meslek dalıdır.

10 – Maden Mühendisliği

Madenlerin bulunması, çıkarılması ve işlenilmesinde görev yapan maden mühendisleri ülkemizde oldukça fazla iş bulabilme imkanına sahiptir. Maden sahalarında, petrol rezervlerinde, sondajlarda çalışabilirler. Zengin yer altı kaynaklarının doğru bir şekilde çıkarılması için araştırma ve planlar yaparlar. Mühendislik bölümleri içinde devlette çalışmak için en uygun bölümlerden biridir. Çünkü ülkemizin zengin kaynakları sayesinde ataması en fazla olan mühendislik dalıdır.               

01 Eyl 2020 - 12:00 - Eğitim --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 244.927 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Pierre Cardin - Miorre - Avrupanetworking Üye Kayıt