CHP'den Bütçe Değerlendirmesi : Vitrin Değişikliği ile Sorun Çözülmez

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmelerine hazırlıklar yapılırken, bütçenin 7 Aralık 2020 tarihinde görüşülmesi planlanıyor.

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Görüşmelerine Hazırlanılıyor
Chp’li Torun’dan Erdoğan’a: “Belediyelerimize Dua Etmeli”
+9
Haber albümü için resme tıklayın

CHP TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilen 2021 yılı bütçe çalışmaları için vergi yükünde adaletsiz dağılım gerçekleştirildiğini ifade ederken, dış borçların fazlalığına da dikkat çekti. CHP 2021 bütçe çalışmaları için 

 “Türkiye hem devlet krizini hem de ekonomik krizi iç içe yaşıyor. Vitrin değişikliği sorunu çözmez, sadece biraz zaman kazandırır. Devlet krizi çözülmeden, ekonomik kriz çözülmez. Borçla ekonomiyi şişirmenin artık sonuna geldik. Ufukta işsizliği çözecek, istihdam yaratacak nitelikli bir büyüme görünmemektedir” 

yorumunda bulundu. 

2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Teklifi Görüşmelerine Hazırlanılıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yapılacak olan bütçe sunumu öncesinde CHP cephesinden konu ile ilgili tartışma yaratacak yorumlar geldi. 7 Aralık 2020 tarihinde yapılacak olan Bütçe görüşmelerinde CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, HDP 'den Eş Başkan Pervin Buldan ve Mithat Sancar, İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ve Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta'nın konuşacağı açıklandı.

Görüşmede AKP adına ise Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ve Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un mikrofon başına geçmesi plalanıyor. Ayrıca MHP için Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Levent Bülbül isimlerinin bütçe değerlendirmesi yapacağı bilinmektedir. 

CHP'den Cumhurbaşkanlığı Rejimine Ağır Eleştiri

Teklife muhalefet şerhi koyan CHP, HDP’li Selahattin Demirtaş ve İş insanı Osman Kavala'nın tutuklu olmasına tepki gösterirken, Cumhurbaşkanlığı rejimini de ağır bir şekilde eleştirdi: 

“Hukukta reform vaadinin samimiyetsizliğini; partili Cumhurbaşkanı'nın aynı devrede, hukuka aykırı şekilde dört yıldır tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş'ı ve üç buçuk yıldır tutuklu bulunan Osman Kavala'yı, Anayasa'nın 20., 38. ve 138. maddelerini ihlal etmek suretiyle ısrarla hedef göstermeye devam etmesi ve bir mafya örgütü elebaşısının ana muhalefet partisi liderini ölümle tehdit etmesi karşısında sessiz kalması da göstermektedir. Hukukta reformdan bahseden partili Cumhurbaşkanı, aynı esnada, susması gereken yerde konuşarak ve konuşması gereken yerde de susarak, yargıyı etkilemeye devam etmektedir.”

CHP : Adaletsiz Vergi Yükü Mevcut

Şerh başvurusunda son 10 yıl boyunca kamu kurum ve mevzuatlarının hasar aldığını ifade ederken, Cumhuriyet tarihinde bütçenin ilk kez Hazine ve Maliye Bakanlığı dışında bir kurumda hazırlandığına dikkat çekti. 

"Cumhurbaşkanlığı Yardımcısının Bütçe Sunumu Kafa Karıştırıcı"

AKP hükumetinin döneminde ilk defa bir Cumhurbaşkanı yardımcısının bütçe sunacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, bu düşüncelerini şöyle açıkladı: 

“2023 yılında Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olması bir yana, ilk 20 ekonominin içinde kalması dahi zor gözükmektedir” denildi. Vergi yükü dağılımındaki adaletsizliğe dikkat çekilerek “2021 yılında 230,8 milyarlık bir vergi harcaması tutarı söz konusudur. Bu vergi gelirlerinin dörtte birine karşılık gelmektedir. Asgari ücretten vergi alınmamasına karşılık vazgeçilen bu gelirlerden bir kısmının tahsil edilmesi yoluna gidilebilir. Unutulmamalıdır ki, eğer bu vergi istisna ve muafiyetlerin hepsi tahsil edilseydi 2021 yılı bütçe açığı -14 milyar lira olacaktı” 

CHP : Türkiye Kaçınılmaz Sona Sürükleniyor

Şerh başvurusunda dış borçlara da yer veren Kılıçdaroğlu, 2002 yılından bu yana ekonomide vergi sorununun oluştuğunu dile getirdi:

"AKP’nin göreve geldiği 2002 yılından bu yana bakıldığında, dönemin ekonomide en belirgin özelliklerden birinin de dış borcun kamunun üzerinden alınıp şirketlerin ve vatandaşların sırtına yüklenmesi olduğu görülecektir. Hazine ve Maliye Bakanlığı dökumanlarından Hazinenin Şubat 2020 tarihinden itibaren borçlanma stratejisini iç borçlanma üzerine inşa ettiği, dış borçlanma olanağını pek kullanmadığını veya kullanamadığını anlıyoruz. Hazinenin son dönemde içeriden dolar döviz cinsinden borçlandığı da anlaşılmaktadır. Ancak burada ortaya çıkan faiz oranı diğer ülkelerin faiz oranlarına bakıldığında oldukça yüksektir. İçeriden dolar cinsi borçlanmaların kur riski dolayısıyla verilen faize ilave olarak hazineyi yük altına sokacağı, Türkiye’yi kaçınılmaz bir sona sürükleyeceğini düşünüyoruz.”

CHP Tarafından Günü Kurtarmaya Yönelik Politikalar Uygulandığı İddia Edildi

Pandemi sürecinde ekonomik sıkıntıların çözülmesi için  11 milyar 656 milyon TL kadar MEB bütçesinden, 2 milyar 307 milyon TL kadar da Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ayrıldığını ifade eden şerhte Cumhurbaşkanlığı bütçesinin miktarının da "düşündürücü" olduğuna işaret etti:

"Cumhurbaşkanlığı mal ve hizmetlerine ayrılan bütçenin, 54 bin 715 okul, 15 milyon 189 bin öğrenci ve 942 bin 687 öğretmenin bulunduğu zorunlu örgün eğitim mal ve hizmet alım bütçesinin yüzde 19,79’u kadar olması için “düşündürücü” "

Salgın Etkilerine Dikkat Çekildi

CHP tarafından değerlendirilen bir diğer konu ise Covid-19 pandemisi döneminde yaşanan ekonomik sorunlardı. Salgından önce büyük bir ekonomik krizin söz konusu olduğunu aktaran değerlendirmede korona ile bu sürecin çok daha zor hale geldiği anlatıldı:

 “En temel etkilerinden biri çalışma yaşamının bütünüyle sekteye uğrayacak hale gelmesidir. Salgın öncesinde, zaten emekçi halkımızın yaşamını altüst eden derin bir ekonomik kriz süreci yaşarken salgın, ekonomik krizin şiddetini artırmış ve fatura yoksul halka çıkmıştır. Covid-19 pandemisinin yarattığı yıkım kendisini en şiddetli biçimde emeği ile geçinenler, yoksullar, yardıma muhtaç olanlar nezdinde göstermiştir. Bu nedenle, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Covid-19 ile mücadelede çalışma hayatını pandemi koşullarına göre şekillendirerek ve pandeminin yarattığı yıkıma karşı sosyal hizmetleri tüm ihtiyacı olanlara yayarak, sosyal devlet ilkesinin gereklerini yerine getiren bir yol izlemesi gerekmekte idi. Oysa, Bakanlığı’nın pandemi dönemindeki temel işlevi, yaşanan ekonomik kriz bahanesiyle sosyal korumalı kapanmayı hayata geçiremeyen iktidarın günü kurtarma politikalarını hayata geçirmek olmuştur” 

CHP : Vitrin Değişikliği Sorunu Çözmez

Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krize dikkat çeken CHP değerlendirmesinde ayrıca son dönemde yapılan görev değişikliklerine de yer verildi:

“Türkiye hem devlet krizini hem de ekonomik krizi iç içe yaşıyor. Vitrin değişikliği sorunu çözmez, sadece biraz zaman kazandırır. Devlet krizi çözülmeden, ekonomik kriz çözülmez. Borçla ekonomiyi şişirmenin artık sonuna geldik. Kamu bankalarında imkan kalmadı. İçeride belirli sektörlerde sübvansiyonlu kredilerle sağlanan canlanma sürdürmek zor. Bütün kesimlerin bilançoları daha fazla borcu kaldırmıyor. Artık aynı borçla daha düşük büyüme oluyor. Kamunun da borçlarını sürdürmesi zorlaşıyor. K tipi toparlanma. Hizmetler zor durumda. Gelecek günlerde sanayideki büyümenin seyrini dış talep belirleyecek. Covid-19 yeni zirveleri gördü bu hizmetlerdeki geri gidişi hızlandıracak. Ufukta işsizliği çözecek, istihdam yaratacak nitelikli bir büyüme görünmemektedir.”

05 Ara 2020 - 14:26 Ankara- Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 174.705 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?