14 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek mi | Yarın Sokağa Çıkma Yasağı Var mı | 65 Yaş Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Kalkacak

Son günlerde iyice sıkılaşan yeni koronavirüs önlemleri kapsamında yeni bir sokağa çıkma yasağı gelecek mi? 14 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı? İşte, detaylar...

14 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek mi | 65 Yaş Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Kalkacak
14 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek mi | 65 Yaş Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Kalkacak
+9
Haber albümü için resme tıklayın

İçişleri Bakanlığıı Genelgesi ile düzenlenen Yeni Koronavirüs Önlemleri kapsamında 14 gün sokağa çıkma yasağı gelecek mi? 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ne zaman son bulacak? Prof. Dr. Kemalettin Aydın HaberTürk gazetesine yaptığı açıklamada “şu anki tedbirlere uymazsak 14 günlük kapanma yaşayabiliriz” dedi. Bunun anlamı yarın sokağa çıkma yasağı var mı anlamına mı geliyor? İşte, yeni koronavirüs önlemleri ve sokağa çıkma kısıtlamaları hakkında merak edilenler.

14 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek mi | 65 Yaş Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Kalkacak

Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın’a sorulan 14 gün sokağa çıkma yasağı gelecek mi sorusunu, uzman doktor oldukça uyarıcı bir şekilde cevaplıyor.

“Şu anki tedbirlere uymazsak 14 günlük kapanma yaşayabiliriz”

Konuşmasında yer verdiği “köprüden önceki son çıkış” benzetmesi ile Türkiye koronavirüs tablosu noktasındaki zorlu dönemi anlatan Aydın, getirilen önlemlere sıkı sıkıya uyulması gerektiğinin altını çizdi. Şu anki önlemlerin tam kapanma öncesindeki tedbirler olarak aktaran Aydın, mevcut önlemlerin işe yaramadığı noktada 14 gün aralıksız sokağa çıkma yasağı gelme ihtimali olduğunu ifade etti:

‘’ Şu an salgın kapsamında alınan önlemleri aslında tam yasaklanma öncesinde gerekli görülerek atılan son adımlar olarak düşünmek doğru olacak. Bu önlemler ile beraber eğer olur da başarıya ulaşamazsak her ne kadar pek istenmese bile diğer ülkelerde olduğu gibi 2 hafta boyunca aralıksız bir şekilde alınan yasaklar görebiliriz. ‘’

1 - Yeni Koronavirüs Önlemleri Arasındaki En Etkili Olması Planlananı : Kafe ve Restoranların Kapatılması

İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile yürürlüğe giren 40 maddeli kısıtlama kararının en etkili olması planlanan maddesi kafe ve restoranların kapatılmış olması oldu. Gel-al ya da sipariş üzerinden yapılan satışlar dışında, yeme içme sektöründe işletmede tüketim yasaklandı. Bu kapsamda çok sayıda dükkan kepenk kapatmak zorunda kalırken, İstanbul’da bazı işletmeler adeta sektör değişimine gitti.

Prof. Dr. Kemalettin Aydın yeni koronavirüs önlemleri kapsamında alınan en keskin tedbirlerden birini kafe ve restoranların kapatılması olarak ifade etti.

“Bunun nedeni, bulaşı o mekanlara en çok giden 17 - 35 yaş grubunun yayması, bedelini ise en çok 65 yaş ve üstünün ödemesidir. Bu nedenle, yayılımı engellemede en önemli önlemler bu mekanların kapatılması ile gece ve hafta sonu kısıtlamalarıdır”

2 - Son Dakika Sokağa Çıkma Yasağı Gelebilir mi | 14 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek mi 

Son günlerde sıklıkla sorulan 14 gün sokağa çıkma yasağı gelecek mi sorusunu bir de son dakika yasakları takip ediyor. Türkiye’nin her yerinde milyonlarca insanın temel ihtiyaçlarını depolama zorunluluğu hissettiği son günlerde ani bir yasak olup olmayacağı sık sık tartışılıyor. Her gün daha da artış gösteren bulaş oranı ve koronavirüs yüzünden hayatını kaybeden insan sayısının artıyor olması, yeni önlemlerin hızlı ve ani bir şekilde yapılabilir olduğunu gösteriyor. Fakat bu konuda Cumhurbaşkanlığı ya da Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama yok.

3 – 20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri Nedir

Türkiye’nin tüm illerini etkileyen Covid-19 pandemisi nedeniyle insanlar büyük bir tehdit altında yaşamaktadır. Zorunlu olmadıkça sokağa çıkmanın ve aile ziyaretlerinin önerilmediği son günlerde, akraba ziyaretlerini ve dışarıda gereksiz zaman geçirmenin önüne geçmek için çok sayıda önlem alındı. Bunlardan biri de 18 yaş altı sokağa çıkma yasağı oldu. 18 yaş altı olarak belirlenen sonradan 20 yaş altı olarak sonuçlandırılan sokağa çıkma yasağı bugünlerde yoğunlukla devam ediyor. 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı saatleri oldukça uzun bir saat dilimine yayılmış durumda. 20 yaş altındaki genç ve çocuklar sokağa yalnızda 13:00 ile 16:00 arasında çıkabilecek.

4 – Yarın Sokağa Çıkma Yasağı Var mı | Sokağa Çıkma Yasağı Kaç Gün

Türkiye’de son uygulanan yeni koronavirüs önlemleri kapsamında yarın sokağa çıkma yasağı var mı sorusunun cevabı her an değişebilir. Şu anki karara ve yayınlanan genelgeye göre Cuma akşam 21:00 ile başlayan haftasonu sokağa çıkma yasağı Pazartesi günü saat 5:00 ‘da sona eriyor.

5 – Hangi İllerde Sokağa Çıkma Yasağı Var

Tüm dünyayı bir anda etkisi altına alan koronavirüs pandemisi Türkiye’de son dönemde yükselen bir grafik ile ilerliyor. Bu durum ülkemiz için büyük bir tehdit haline gelirken sokağa çıkma kısıtlamaları alınmaya başlandı. Daha önceden uygulanan hafta sonu kısıtlamaları, günlük koronavirüs tablosu üzerinde istenilen başarının elde edilmesi ile kaldırılmıştı. Son haftalarda yaşanan ani yükseliş nedeniyle virüsle mücadele kapsamında hafta sonu sokağa çıkma yasakları geri geldi. Türkiye’de hangi illerde sokağa çıkma yasağı var sorusunun cevabı ise ayırt edilmeksizin tüm ülke olarak karşımıza çıkmaktadır.

6 – Sokağa Çıkma Yasağı Cezası Ne Kadar

Sokağa çıkma kısıtlamasının getirildiği 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar ile akşam 20:00 ‘dan sonra sokağa çıkma kısıtlamasına uymayan ve hafta sonu sokağa çıkma kurallarını ihlal eden kişilere sokağa çıkma yasağı cezası kapsamında idari para cezası yazılmaktadır. Peki, ne kadar? Sokağa çıkma yasağı cezası tam 3 bin 150 Türk Lirası şeklindedir.

7 – 4 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Gelebilir mi 

Daha önce Ramazan Bayramı kapsamında uygulanan 4 gün sokağa çıkma yasağı şu an Cumhurbaşkanlığı tarafından paylaşılan bilgiler arasında yer almıyor. Yılbaşında sokağa çıkma yasağı bulunma ihtimaline karşılık 14 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek mi sorusunu soran kişiler için ise henüz yetkili bir merciden açıklama yapılmadığı bilinmektedir. 

8 - 65 Yaş Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Kalkacak

Türkiye’nin dört bir yanından yükselen 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı ne zaman kalkacak sorusunun cevabı henüz verilmedi. Koronavirüs ile mücadele sürecinde yüksek risk grubunda yer alan 65 yaş üstü vatandaşların hem kişisel hem de ailelerinin sağlığı için kurala uygun davranmaları önerilmektedir. Zira uymayan kişiler için verilen 3 bin 150 TL değerindeki ceza oldukça caydırıcı özellik taşımaktadır.

9 – 65 Yaş Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri Kaçtır

Ülkemizde son haftalarda getirilen 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı saatleri tıpkı 20 yaş altı kapsamındaki gibi oldukça uzun bir süreye yayılmış durumda. Son yayınlanan genelgeye göre 65 yaş üstü vatandaşlar yalnızca hafta içi sabah 10:00 ile 13:00 arasında dışarı çıkabileceklerdir. Bu noktada özellikle spor yapmak isteyen kişilerin yaptığı yorum ve paylaşımlar gösteriyor ki, 65 yaş üstü vatandaşımız bu 3 saate yapmak istediği şeyleri sığdırabilecek gibi görünmüyor.

10 - Sokağa Çıkma Yasağı Ne Zaman Bitecek

İçişleri Bakanlığı Genelgesi ile yayınlanan yeni koronavirüs önlemleri kapsamında getirilen sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek, çocuklar ve yaşlılar ne zaman normal düzene girecekler? Bu sorunun cevabını bilmek için tüm tedbirlerin harfi harfine uygulanmasını beklemek gerekecek. Aksi takdirde, misafirlikler ve kalabalık organizasyonlar sokağa çıkma yasağının daha uzun süreli devam etmesine neden olacak gibi görünüyor.

Bonus : 14 Gün Sokağa Çıkma Yasağı Gelecek mi | Tam Kapanma Olacak mı 

Türkiye’nin hem sosyal hem de ekonomik olarak çok zor günler geçirdiği son dönemde, pandemi ile mücadele etmek isteyen hükumet yetkilileri sık sık yaptıkları kabine toplantısı sonunda açıklamalarda bulunmaktadırlar. Ülkeyi yakından ilgilendiren Covid-19 pandemisi ile mücadele sürecinde alınan tedbir ve kurallar, çoğu zaman insanların sıkılmasına ve kendilerini evlerinde hapsedilmiş gibi hissetmelerine neden olmaktadır.

Üretim temelli ya da sosyal etkinliklerin yer aldığı işletmelerde ise kazanç kaybı yaşanırken, 14 gün sokağa çıkma yasağı gelecek mi sorusunun cevabı da oldukça tedirginlik yaratmaktadır. Bu noktada açıklama yapan Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, mevcut önlemlerin dikkate alınmaması ve bulaş oranının daha yüksek oranlara ulaşması durumunda tam kapanma halinin zorunlu olacağının altını çizmektedir.

10 Ara 2020 - 20:00 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 273.666 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı