Yeni Nesil Propaganda Aracı: Siyasi Trollük | Siyasi Trollük Yöntemleri Nelerdir?

Yeni neslin propaganda aracı olarak siyasi trollük karşımıza çıkıyor. Peki, nedir bu siyasi trollük? Bu yazımızda Türkiye’den ve dünyadan siyasi propaganda aracı olarak trollük faaliyetlerini ele alacağız.

Yeni Nesil Propaganda Aracı: Siyasi Trollük | Siyasi Trollük Yöntemleri Nelerdir?
Yeni Nesil Propaganda Aracı: Siyasi Trollük | Siyasi Trollük Yöntemleri Nelerdir?
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Siyasi trollük günümüzde oldukça etkili bir propaganda malzemesi olarak kullanılıyor. Sadece Türkiye’de değil; dünyanın pek çok ülkesinde iktidarların algı yönetimi gerçekleştirmek ve siyasi çıkarlarına ulaşmak amacıyla propaganda aracı olarak trolleri kullandığı görülüyor. Peki, trol ne demek? Trollerin faaliyetleri nelerdir ve nasıl amaca hizmet etmektedir. Bu yazımızda trol nedir açıklayacak ve siyasi trollük yöntemleri hakkına bilgiler sunacağız.

Trol Ne Demek?

Son zamanlarda cevabı merak edilen sorular arasında trol ne demek yer alıyor. Özellikle son yıllarda sıklıkla kullanılan ‘trol’ kavramı; çevrimiçi yaşama büyük etki ediyor. Kaba bir anlatım ile trol ne demek sorusunun cevabı; sosyal medyada açılan gerçek olmayan yani fake hesap olarak karşımıza çıkıyor. Bu gerçek olmayan fake hesaplar, internette bazı kişiler, olaylar veya durumlar hakkında münakaşalar başlatıyor, ironik olan söylemlerde bulunuyor. Kısacası trol, çevrimiçi dünyada kişi ya da kişilerin lehine veya aleyhine olacak bir şekilde faaliyet gösteriyor.

Siyasi Trol Nedir?

Trollük ortaya çıktığı ilk zamanlarda apolitik minvalde ve kişisel olarak gerçekleştiriliyordu ancak zaman içerisinde trollüğün siyasi misyonla kolektif bir şekilde kullanımında artış yaşandı. Dolayısı ile ortaya siyasi trollük çıktı. Pek çok ülke ile birlikte Türkiye’ye de siyasi trollük bir silah, bir propaganda aracı olarak kullanılmaya başlandı. Çin, Meksika ve Rusya da ‘’sosyal medya orduları’’nın kullanıldığı diğer ülkeler arasında bulunuyor.

Günümüz sosyal yaşantısında da siyasi hayatında da ‘trol’ kavramı sıklıkla kullanılıyor. Dolayısı ile trol nedir, ne yapar, varoluş amacı nedir gibi sorular akıllara takılıyor. Troller aslında birbirini tanımayan, çevrimiçi dünyada bir araya gelmiş ve örgütleşmiş insanlardan oluşuyor. Bir amaç için internet ortamında bir araya gelmiş bu insanlar, belirli kişi, kişiler ve grupları hedef alıyor ve onların hassasiyetine yönelik faaliyetlerde bulunuyor. Bu faaliyetler de genellikle karşı tarafı kışkırtıcı nitelikte oluyor. Siyasi trollük faaliyetlerinde siyasete konu kişi ve grupları hedefine alıyor, onların aleyhine davranırken, yanlısı olduğu siyasi otoritenin lehine adımlar atıyor.

Trol ne demek sorusuna verilen cevap ilk zamanlarda daha kişisel ve apolitik yanıt bulmaktaydı ancak geçen zamanla birlikte trollerin siyasi misyonla hareket etmesi, trollüğün tanımında da farklılık yarattı. Dünya üzerinden örnek vermek gerekirse; Anonymous isimli hacker grubunun Scientology ile mücadelesi ilkler arasında yer alıyor. Ayrıca Rus Devlet Başkanı Putin’in de siyasi trol kullanması da verilebilecek örnekler arsında. Hatta Putin’in siyasi trollük yaptırması, The Guardia’a şu cümlelerle konu olmuştur:

“Trollerin çoğu Kremlin yanlısı gençlik hareketlerinden bulunur, genelde iyi bir eğitime sahip değillerdir. Çoğu ideolojiden ziyade maddi beklentiyle hareket ederler ve sosyal hayatta bir yükselme yaşamayı ümit ederler. Trollerin arkasında çok iyi planlanmış bir strateji olması gerektiğini düşünmeyin. Genellikle günü kurtarmak için, günlük olaylar üzerine harekete geçilir. Ana hedef Kremlin! ahlaken çökmüş Batı’ya karşı tek alternatif olarak sunmaktır. Bazen halkla ilişkiler çalışmalarıyla troll aktivitelerini ayırt etmek güçtür. Bazen troller bir PR kampanyasına destek olmakla görevlendirilebilirler. Bir Twitter etiketine destek olmak gibi... Troller bir tartışmada aktif olarak yer alamazlar. Mesajı iletirler ki bu mesajlar da duygusal olmak zorundadır -bir görsel ya da doğrudan ve kişisel bir hakaret gibi.”

Siyasi Trollük ve Dünya

Trol ne demek, troller neden var, troller ne yapar ve neden yapar gibi sorular yalnızca ülkemize özgü değil. Pek çok ülke, trollerin gücünden yararlanarak siyasi gündeme yön verebiliyor, bir propaganda aracı olarak kullanabiliyor. Ve bunun başında da Rusya geliyor. Rusya ile birlikte Meksika, Çin, Hindistan ve Ukrayna da The Guardian tarafından siyasi trollük faaliyetleri için örnek gösteriliyor.

The Guardian’da çıkan bir yazıya göre Putin’in trol ordusunun tıpkı bir memur gibi çalıştığı bilgisi yer alıyor. Vardiyalar halinde çalışan trollere günlük olarak direktifler veriliyor. İstenen sayıda mesaj üretmeyenler de ceza alıyor. Ayrıca The Guardian’dan edinilen bilgiye göre bu trol ordusunun çalışması da tamamen kayıt dışı ve trollere, yaptıkları işten bir başkasına bahsetmemek üzere sözleşme imzalatılıyor. The Guardian bu haberin kaynağı olarak daha önce burada çalışmış kişileri ve trollük sınavına giriş yapan, kazanmayan kişileri gösteriyor.

Türkiye’de Siyasi Trollük

Türkiye’de de trol ne demek tartışmaları yapılıyor. Özellikle son zamanlarda ‘Aktroller’ olarak anılan grubun, Putin’in trol yapılanmasıyla benzerlik taşıdığı söyleniyor. Bu söylentilerin kaynağında ise bizzat Ak Parti’li yöneticilerin açıklamaları yer alıyor. Ayrıca batı medyasına yansıyan, Wall Street Journal başta olmak üzere yazılı basında yer edinen Türkiye’de siyasi trollük iddiası ilk olarak 2013’ü Eylül ayında ortaya çıkıyor. ‘’6 bin kişilik sosyal medya ordusu’’ iddiası ilk olarak Gezi olaylarının sırasında ve sonrasında ortaya atılıyor.

Türkiye’de siyasi trollük konusuna genel olarak bakıldığında; istenen hegemonyanın kurulamadığı görülüyor. İnternet ve sosyal medyaya yapılan müdahaleler elbette ki işlevsiz değil ancak sosyal medyaya, geleneksel medya anlayışıyla müdahale edilmek istenildiği için istedikleri hegemonyayı kuramıyorlar. Zaten istenen hegemonya kurulmuş olsaydı, günümüzdeki internet sansürleri bu boyutlara ulaşmayacaktı. Ayrıca sosyal medyanın algoritmasının organik olan hesapları öne çıkarması da geçmişi uzun olmayan ve anonim hesaplar üzerinden gerçekleştirilen müdahalelerin de zayıf kalmasını sağlıyor.

Siyasi Trollerin İşlevleri ve Taktikleri

Trol ne demek, troller ne yapar, troller neyi neden yapar buraya kadar açıkladık. Ancak troller ve siyasi troller hakkında verilecek olan bilgiler bu kadar ile sınırlı değil. Çünkü siyasi trollerin amaçları doğrultusunda işlevleri ve bu işlevleri yerine getirebilmek için kullandıkları taktikler de bulunuyor. Bunlardan bazıları ise sırasıyla şu şekilde:

  • Rakiplere saldırmak üzere örgütlenmek
  • Tehdit, hakaret, küfürler ile yıldırma politikası izlemek
  • Sosyal linç amaçlı faaliyetlerde bulunmak
  • Dikkat dağıtma, gündeme yön verme
  • Yanlış bilgiler yayıp muhalifleri suçlamak

Elbette ki siyasi trollük için bahsedilebilecek olan taktikler ve işlevler bununla sınırlı değil ancak en yaygın olarak bunlardan bahsetmek mümkün. Efe Kerem Sözeri’nin de bahsettiği gibi; troller temel olarak sosyal linç ve tehdit unsuru olarak kullanılıyor. Ve troller bunları yaparken de ceza almayacaklarını çok iyi biliyorlar…

Türkiye’de Siyasi Troller Neden Hegemonya Kuramıyor?

Hafıza Kolektifi tarafından 2015 yılının Ekim ayında yaşanan Ankara Katliamı sonrasında yapılan bir incelemede, Türkiye’deki siyasi trol yapılanmasının yoğun olarak otomatik bot hesaplar kullandığı saptanmış. Büyük bir çoğunlukla Türkiye’deki siyasi trollerin hegemonya kuramamasının nedeni de bu. Çünkü Twitter gündemine bot hesaplar ile hızlı bir giriş yapılabiliyor ancak gündemden çıkış da yine aynı hızla gerçekleşiyor. Dolayısı ile Türkiye’de bot hesaplarla yapılan siyasi trollük, dikkat dağıtmak dışında pek de bir işe yaramıyor.

Türkiye’de de troller yanlış bilgileri yayıyor ve sonrasında muhalifleri suçluyor. Ülkemizde de enformasyonun teyit edilmeden hızla yayılması ve dijital okuryazarlığın düşük olması sosyal medyada itibarın zedelenmesine yol açıyor. Fakat bir hesap tarafından verilen yanlış bilgi, söz konusu hesabın dijital itibarını sarsarak medyayı etkileme gücünü oldukça azaltıyor.

Siyaset Haberleri RSS

# TROL İLE İLİŞKİLİ:

28 Ara 2020 - 18:00 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 184.902 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?