Trol Serüveni | Geçmişten Günümüze Trol | İnternetin “Dört Harflileri” Troller

Geçmişten günümüze trollerin nasıl bir boyuta ulaştığı anlatılmakta ve milyonlarca insanları nasıl etkilediği belirtilmektedir. Troller hakkında bilinmeyenler.

Trol Serüveni | Geçmişten Günümüze Trol | İnternetin “Dört Harflileri” Troller
Trol Serüveni | Geçmişten Günümüze Trol | İnternetin “Dört Harflileri” Troller
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Trol tarafından hazırlanan trollemeler, ilk zamanlarda eğlence amaçlı ortaya çıkmışken sonraları korkutucu bir hal almaya başlamıştı ve zarar veren boyutlara ulaşmıştı. Efsanelerden yola çıkarak gündeme düşen, oyuncak haline getirilip satılan ve daha birçok faaliyetleri olan troller, zamanla boyut değiştirdi.

Trol, zamanla farklı boyutlara ulaştı ve dünyayı farklı bir şekilde sardı. Trollemeler ile insanlar korkutulur oldu ve yaşanılan büyük felaketlerin kaynağı haline geldi.

Trol İlk Zamanlar

Trollemeler daha eski zamanlarda eğlence amacıyla yapılmaktaydı. “1 milyar dolarım var ve yarısını da size vermek istiyorum; çünkü neden vermeyeyim ki” diye mailler, 1914'ten beri krallık olmayan Nijerya'nın devrik prensinden gelmekte ve eğlence amaçlı trollemeler yapılmaktaydı. Zamanla değişime uğrayan troller, siyasi odakların gündemi etkilemek veya rakiplerini kızdırmak için ilgisiz bir şeylerle oyalamak amacıyla kullanılmaya başlandı. Bununla birlikte siyasiler, kişileri ve söylenilenleri oltaya getirip diğer söylediklerini boşa çıkarma amacındaydı.

Troll Ne Demek?

Trol, ya da bir diğer adıyla bilinen Troll, internet üzerinden insanların keyfini kaçırmak amacıyla ya da münakaşalara zemin hazırlamak için tohum eken ve ironik söylemlerle hakaret ederek kişileri dolaylı yoldan rahatsız eden kişidir.

Trol Oyuncak Serüveni

Trol, İskandinav mitolojisinin uzak tarihlerde “üç harflisi” gibi olan; 1980’ler sonuna, 1990’ların başına doğru renkli saçlarıyla ülkemizde satışa sunulan ve ‘saçlarını okşayınca şans getireceğine’ inanılan bir oyuncak. Fala, büyüye, şansa inanan zenginler tarafından yoğun ilgiyle karşılanarak ilgi odağı haline gelmiştir. İlk çıktığı zamanlar oldukça pahalı olan oyuncak zamanla şans getirilmediği anlaşılınca yer altı çarşılarına kadar düşüşe geçmiştir. Maalesef hayat böyle; şans getirici olduğuna inanılan ürünü, şans getirmediğinden emin olduktan sonra fakire satıyorlar.

Troll İnternet Serüveni

Trol, sonraları gerçekdışı bilgileri gerçekmiş gibi “erken internet” döneminde internet forumlarında ya da mail zinciri gibi iletişim kanallarıyla yapılmaya başlandı. Troll, hemen hemen her konuda ortamda bulunanların fikir ve düşüncelerine zıt şeyler söyleyip, insanları bazen korkutarak bazen heyecanlandırarak bazen de kızdırıp galeyana getirerek bunlarla eğlenen kişilere denmeye başlanıldı.

Eskiden posta kutularında bulunan, başında anlatılan bir şeyler ve sonunda “Bu mektubu yedi kişiye daha göndermezsen lanet üstüne ola, anan öle Cemil, baban öle Cemil, yetim kalasın Cemil” gibi söz öbekleri yer almaktaydı. Bununla birlikte “Ha, efendi gibi yedi kişiye gönderirsen Allah tuttuğunu altın edecek, bozdurup bozdurup harcayacaksın Cemil”gibi yazan mektupların yerini mailler yer almaktaydı. Maillerde “Bili Gates servetini dağıtıyor! Bu mail’i listendeki herkese gönder, sana da üç-beş ateşlesin” cümlelerine yer verilmeye başlanıldı. İlk zamanlar manalı gibi gözükse de mailler, sağa sola gönderildikçe bir yerden sonra ilk maili yazan kişinin elinde dev e-mail adresleri oluşması kaçınılmaz sondu.

Trol Türkiye Serüveni

1914’ten beri krallık olmayan Nijerya’nın devrik prensinden gelen “1 milyar dolarım var ve yarısını da size vermek istiyorum; çünkü neden vermeyeyim ki? Devrik prens olmak tam da bunu gerektirir” içerikli mailler döneminde artık doğrudan eğlence amaçlı trollemeler başladı.

Trollemeler buradaki albaylar tarafından da yapılmaya başlanmıştı.  Mesela bir albaydan “Türkiye’nin aslan armudu üretiminde dünya lideri olduğunu ve bunda bulunan bir maddenin bel fıtığından kansere, veremden dizanteriye, zeka geriliğinden epilepsiye her tür melanete çok iyi gelip şıp diye kestiğini, ama tabii ilaç şirketlerinin bu gerçeği gizlemek için neler neler yaptığı” insanlar tarafından dinlenilmekteydi. Bu bilgilere kaynak olarak elbette internet gösterilmekteydi.

Troller zamanla siyasi odaklar tarafından gündemi etkilemek gibi ya da rakipleri kızdırmak amaçlı kullanılmaktadır. Aynı zamanda ilgisiz bir şeyle oyalamak ya da trol oltasına getirip diğer söylediklerini boşa çıkarmak amacıyla kullanılmaya başlandığı görülmekteydi. Zararları ise daha büyük olmaya başlamıştı. “Zonguldakspor, logosunu kullandığı için Pink Floyd’a telif davası açmış”, ‘‘George Clooney, Ayhan Işık’ın gayrimeşru oğluymuş” gibi trollemeler ya da “Jack Nicholson gizlice Beyoğlu’na gelmiş, Bristol Otel’de kalıyormuş” trollemeler, daha az zararlı sonuçlar açan trollerdendi.

İnternetin Dört Harflileri Troller

Trol zamanla daha yıkıcı hal almaya başladı. Dünya tarihinde de saldırgan ve yıkıcı trollüğün internet öncesinde de örnekleri mevcuttu. Bu örneklerin en korkunç olanlarından biri de Siyon Liderlerinin dünyayı ele geçireceği planlarıydı. 19. yüzyılda bazı ırkçıların kaleme aldığı Siyorı Liderlerinin Protokolleri başlığıyla yayımladığı, tamamen uydurma ve Yahudilere atfedilen bir ‘‘dünyayı gizlice ele geçirme planı”. Bilgiler doğrultusunda 1905’te Rusya’da yayımlanarak ortaya çıktığı bilinmekte. Çok kısa bir süre sonra da bazı mizah, edebiyat ve felsefe metinlerinin uyarlaması ve tamamen fabrikasyon ürünü bir yalan olduğu ispatlanmasına rağmen yayılmaya devam etmekteydi. Ünlü bir gazete muhabiri ise metnin başka eserlerin, başka bağlamda yazılmış metinlerinden tornistanla üretildiğini ortaya çıkarmış ve kanıtlamıştı.

Bu trollerlemeler yalan olduğu ispatlandığı halde, İngilizce çevirisini dönemin Elon Musk’ı Henry Ford kendi parasıyla yüzbinlerce basıp dağıttığı bilinmekteydi. Naziler ise okullarda ders kitabı olarak okuttuğu bilgilerle olaylar daha da büyümeye başladı. Milyonlarca insanın hayatına mal olacak seviyeye geldiği bilinmekte.

Günümüzde bile hala doğru olmayan bilgiler doğrultusunda yayınevleri gerçek bir metinmiş gibi basmaya devam ediyor. Dağıtımı devam eden bu bilgilere kitap satış sitelerinde de “İnanılmaz bir kitap, şimdi aydınlandım” gibi yorumlar eşliğinde satılmaya devam ediyor.

Kin ve nefreti tetikleyen trollemeler düşmanlığın artmasına neden olmakta ve bu yüzden eğlenceli halini kötü sonuçlar doğuran trollemelere bıraktı.

 

04 Şub 2021 - 15:00 - İnternet ve Sosyal Medya --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 279.227 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı