En İyi Kore Dizileri 2020 | Neden Kore Dizisi İzlemeliyim | İzlemeye Değer Kore Dizi Önerileri

Tüm dünyanın ekonomik problemler yaşadığı son yıllarda en iyi Kore dizileri listeleri nasıl oluyor da canlı kalıyor? İşte, dünyanın yakından takip ettiği uzak doğu yapımları...

Aysel Gözey
Aysel Gözey Tüm Haberleri
En İyi Kore Dizileri 2020 | Kore Dizisi Neden Covid-19 Pandemisinden Etkilenmedi?
En İyi Kore Dizileri 2020 | Neden Kore Dizisi İzlemeliyim | İzlemeye Değer Kore Dizi Önerileri
+11
Haber albümü için resme tıklayın

The Witcher gibi önemli yapımların çekimlerinin koronavirüs nedeniyle iptal edilmek zorunda kalındığı geçtiğimiz yıl, en iyi Kore dizileri çekimleri tamamlanmayı başardı. Tüm dünyanın Covid-19 ile mücadele etmek zorunda kaldığı ve bunun sosyal ve kültürel yaşamı çok büyük oranda etkilediği son geçtiğimiz iki yıl Kore dizisi için yeni bir yükselme dönemi niteliğine dönüştü.

Covid-19 pandemisi yalnızca dizi sektörünü değil; aynı zamanda sinema sektörünü de oldukça etkiledi. Çekimlerine ara verilmek zorunda kalınan sinema filmlerinin bazıları 1 yıl bazıları ise 2 yıl ileriye atılmak zorunda kalındı. İşin ilginç yanı ise Yeni Kore dizileri ardı ardına yayınlanmaya devam etti. İşte, Drama Kore dizileri, Romantik Kore Dizileri ve Bilim Kurgu türü ile yılın en iyi Kore dızıleri .

2020 Yılı Kore Dizisi İçin Rekor Yılı Oldu ! En İyi Kore Dizileri Neden Covid-19 Pandemisinden Etkilenmedi?

Pandemiden etkilenmediği görülen Kore dizisi ve sinema sektöründe 2020 yılı tam bir parlama dönemi niteliği taşıdı. Öyle ki Vikipedia kaynaklarına göre 2020 yılında tam 167 farklı Kore dizisi yayınlandı.

Yayınlanan Kore dizileri Netflix platformu başta olmak üzere çok sayıda internet dizi platformu aracılığı ile dünyaya sunulurken, Güney Kore dizileri arasındaki bazı yapımlar yılın en iyileri arasında olmayı başardı. Neden Kore dizileri pandemi koşullarından etkilenmedi, sorusuna gelecek olursak, bu gelişmiş ülke pandeminin ilk günlerinden itibaren sıkı tedbirler alarak covid-19 etkilerinden en erken sürede kurtulma şansı yakaladı.

1 – En İyi Kore Dizileri Romantik Komedi Dalında Yılın En İyisi : Crash Landing on You

En iyi Kore dizileri 2020 listemizin ilk sırasında bir romantik Kore dizileri örneği yer alıyor. Crash Landing on You dizisi, bir TVN kanalı yayınıdır. 2019 Aralık ayında başlayan dizi 2020 Şubat ayında tamamlanırken, dizinin eski bölümleri tüm dünya tarafından büyük bir keyif ile takip edildi. Hem Güney Kore dizileri hem de Kuzey Kore dizileri arasında kendisine yer bulan bu özel proje, Güney Koreli Yoon Se Ri ve Kuzey Koreli subay Lee Jung-Hyeok arasındaki aşkı konu alıyor.

Büyük bir holdingin mirasçılarından biri olan Yoon Se Ri bir gün yamaç paraşütü yaparken kaza geçirir ve Kuzey Kore sınırında bir yere çakılır. Burada yaşayan Kuzey Koreli subay Lee Jung-Hyeok ile aralarında geçenler ise dizi severlerin büyük beğenisini toplar. Crash Landing on You oyuncuları arasında ise Son Ye Jin ve Hyun Bin gibi tanınan isimlerin yer alması diziyi çok daha ilgi çekici hale getirdi.

2 - Sadakatsiz Benzeri En İyi Kore Dizileri: The World of the Married

Dram kore dizileri listesinde de kendisine yer bulan The World of the Married, İngiliz dizi Doctor Foster ve Türk dizi Sadakatsiz konusu ile benzerlik taşıyor. Mükemmel bir evlilik hayatına sahip olduğunu düşünen bir kadının aldatıldığını öğrenmesi ile başlayan dizi, tüm dünyada büyük bir etkiye neden oldu.

Geçtiğimiz yılın en iyi Kore Dizileri Netflix yapımlarından olan  Sky Castle dizisi bile 2020 yılının dram Kore dizileri yanında geride kaldı. Başrollerinde Kim Hee Ae ve Park Hae Joon isimlerinin yer aldığı dizi, +18 sahneleri ile de oldukça tartışıldı

3 - Hastane Temalı En İyi Kore Dizileri 2020 : Hospital Playlist

En iyi Kore dizileri listesinde yer alan başka bir yapım da hepimize çok tanıdık gelen bir konsepte sahip. Siz de Türkiye’de büyük ses uyandıran Doktorlar ve Mucize Doktor dizisi konusu ile oldukça eğlenceli zaman geçirmişseniz, Hospital Playlist dizisi tam da size göre demektir. 2020 yılı Kore dizi önerileri listelerinde de üst sıralarda yer alan bu yapımda 5 doktorumuz bulunuyor.

Aynı hastanede çalışan 5 doktorun birbiri ile olan arkadaşlıkları size sıcak bir aile dizisi izliyormuş hissi uyandırıyor. Ayrıca bu 5 doktorun birlikte olduğu bir başka yer daha var. Onlar ayrıca bir müzik grubununun parçaları. Müzik, eğlence ve sıcak duygularla dolu bir dizi izlemek istiyorsanız, Kore Diziler Romantik Komedi kategorisinde de yer alan bu yapımı baştan sona izlemelisiniz. En çok izlenen Kore dizileri arasında yerini alan bu yapım, bizce de listenin en iyilerinden biridir.

4 – Kingdom 2 : En İyi Zombi Kore Dızıleri

Kore dizi sektörünün hem çok kısa hem de oldukça etkili yapımlarından biri olan Netflix Kore dizileri arasındaki Kingdom 1. Sezon ile büyük ilgi toplamıştı. Fırtına gibi geçen 6 bölümün ardından 2020 yılında 2. Sezonu ile karşımıza çıkan Kingdom 3 sezon gelecek mi? Kingdom 3. Sezon konusu ne olacak? Gelecek zamanlarda göreceğiz.

5 - Lee Joon Gi ve Moon Chae Won ile Flower of Evil / Boys Over Flowers

İşte, sıra dışı bir Kore dizisi daha. Yılın en yeni romantik Kore dizileri arasında yerini alan yapım, Lee Joon Gi ve Moon Chae Won ile çok daha fazla ilgi toplamayı başardı. Flower of Evil dizisi konusu ile de eğlenceli bir gizem dizisi havası yaratıyor.

Yaz aylarında büyük yükseliş yaşayan bu dizi, Dedektif Cha Ji Won ve o muhteşem derecede düzenli evlilik hayatının bir anda aldığı bir dava ile yerinden oynaması ile seyircisine doyumsuz bir polisiye yaşatıyor olacak. Siz de hem eğlenceli hem de bir o kadar şaşırtıcı bir hikayede yer almak istiyorsanız, Romantik Kore dizileri kategorisindeki bu yapımı kaçırmamalısınız.

6 – Lise Gençlik Temalı En İyi Kore Dizileri : Extracurricular

Dünyanın her yerinde büyük bir ilgi ile takip edilen lise Kore dızıleri arasında da yerini almayı başardı. Henüz 2 bölümü yayınlanır yayınlanmaz büyük bir patlama yaşayan dizi reytingleri, Kore halkının bu tür yapımlara olan ilgisini de ortaya koydu.

Çok başarılı bir öğrencinin para kazanmak için kadın pazarlamaya başladığı dizi cinsel istismar konusunda da oldukça eleştiri aldı. Zaman zaman Tarantino dizilerine benzer sahnelerin yer aldığı bu yeni gençlik dizisi aynı zamanda Dram Kore Dizileri arasında da listelenmeyi hak etti.

7 - Gelmiş Geçmiş En İyi Kore Dizisi : Moon Lovers

2016 yılında izleyici ile bir araya gelen bu uzay dizisi gelmiş geçmiş en iyi yapımlardan biri olmayı başardı. 8.7 puan olan IMDb puanı ile kaliteli bir dizi olduğunu da gösteren Moon Lovers – Scarlet Heart Ryeo, tam anlamı ile fantastik bir dizidir. Aynı zamanda tarihi bir dizi olan Moon Lover klasik uzay dizilerinden çok daha farklı bir tarza sahiptir. Siz de sıra dışı Kore dizilerinden birini tercih etmek istiyorsanız, sizin için bir de beklentiyi karşılamayanları derledik.

Beklentiyi Karşılamayan Kore Dizi Önerileri

Kore dızıleri hem oldukça eğlenceli hem de oldukça karmaşık bir yapıya sahip olmaları ile tanınırlar. Genç yaşlı hemen herkese uygun bir Kore yapımı bulunurken, dünyanın büyük bir beklenti ile karşıladığı bazı yapımlar, istenen başarıyı maalesef ki elde edemedi. İşte, beklentiyi karşılamayan en yeni Kore dizisi listesi!

1 - En Yeni Kore Dizileri : The King: Eternal Monarch

Bu yeni dizi, sevilen oyuncu ismi Lee Min Ho’nun askerlik sonrası oynadığı en yeni Kore dizileri arasında yer alıyor. Dünyanın dört bir yanından takipçisi bulunan genç oyuncu, bu yeni proje ile Bilim Kurgu Kore dizileri listelerinde en iyi olmayı amaçlıyordu.

Aynı zamanda tamamlanmiş Kore dizileri Yeppudaa yorumlarında da yerini alan bu dizinin kurgsu bazı kimseler tarafından çok da tatmin edici bulunmadı. Olayların hangi evrende gerçekleştiğinin sık sık karıştığı belirtilen dizi, beklentiyi karşılamayan Kore yapımları arasında yer almaktan kurtulamadı.

2 - Biyografi Türü Kore Dizi Önerileri 2020 : Record of Youth

Kore dizi önerileri 2020 listesinde yer alan Record of Youth Sa Hye Joon’un başarılarla dolu hayatını konu alıyor. Dizinin bölümlerine zaman zaman konuk oyuncular dahil olsa da dizinin finali de dahil neredeyse tamamı beklentiyi karşılamadı. Fakat Sa Hye Joon hayranları tabiki de dizinin hayranı oldu.

3 - Itaewon Class  : En İyi Kore Dizileri

Siyahi, trans ve Kore dızıleri için çok farklı karakterlerin yer aldığı bu yeni Netflix Kore dizileri örneği, beklenen ilgiyi göremedi. Bir yeşilçam uyarlaması yapım olan Itaewon Class zengin kesim ile fakir kesim arasındaki çekişmelerin anlatıldığı bir hikayeye sahip.

Bir restoran zinciri sahibi bir adam ve oğlunun hırs dolu planı zavallı bir çocuğun hayatını mahvederken, bir yandan da babasını kaybetmesine neden olacaktır. İntikam, hırs ve sırlarla dolu bu yapım maalesef ki yılın en iyi Kore dizileri arasında yerini alamadı.

Bonus : Kore Dizisi Sektörü İçin Sürpriz Proje : Where Your Eyes Linger

Eşcinselliğin dünya çapında kabul görmeye başladığı son yıllarda Kore’de hala böyle bir konuda tabuların olduğu anlaşıldı. İki lise arkadaşının birlikte yaşamakta olduğu bir dönemde daha güçlü ve sportif vücuda sahip olanın bir kız arkadaş edinmesi, dizi bir anda imkansız bir aşk hikayesine dönüyor.

10 dakikalık 8 bölümden oluşan Kore dizisi 2020 yılının en çok tartışılan web dizisi olmayı da başardı. En iyi Kore dizileri arasında yer almasa da en hızlı yükselişe sahip dizilerden biri olan bu yapım, aynı zamanda en yeni Kore aşk dizileri arasında yerini aldı.

# KORE DİZİLERİ İLE İLİŞKİLİ:
# UZAK DOGU KULTURU İLE İLİŞKİLİ:
# İNTERNET DİZİLERİ İLE İLİŞKİLİ:

19 Şub 2021 - 18:00 - İnternet Dizileri --- Okunma

Muhabir Aysel Gözey

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 281.602 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı