Deport Nedir? Deport Cezası Nasıl Kaldırılır? Yabancıların Sınır Dışı Edilme Sebepleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmayan kişilerin, hukuki olarak farklı bir statüsü vardır. Bu makalenin devamında deport edilmeyle ilgili ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ezgi Sezgin
Ezgi Sezgin Tüm Haberleri
Suriyeliler Bayram Tatili İçin Ülkelerine Dönüyor
İstanbul Emniyeti 415 Düzensiz Göçmenin Yakalandığını Açıkladı
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Günümüzde deport nedir sorusunu birçok kez sorduğunuza eminiz. Ülkemizde az bilinen kavramlardan biri olarak karşımıza çıkan “Deport” ne anlama gelmektedir? Deport kararı hangi hallerde alınır? Deport cezasının kaldırılması mümkün müdür? İşte deport kararı hakkında bilinmesi gereken her şey…

Deport Nedir?

Deport nedir sorusunu en basit haliyle cevaplamak gerekirse, deport kararı ya da diğer bir ifadeyle deport cezası, en basit tanımı ile ülkemizde bulunan yabancıların kanunlara aykırı eylemleri ya da durumları sebebiyle sınır dışı edilmeleri anlamına gelmektedir. Deport kararı ile yani sınır dışı edilme ile ülkemize belirli bir süre giriş yasağı da konulmuş olur. Ülkeye giriş yasağı süresi ise deport edilmenin sebebine göre değişir. Bu anlamda ülkemiz kanunlarına aykırı şekilde çalışan veya oturan yabancıların, bu durumlarının anlaşılması durumunda deport kararı ile ülkemizden sınır dışı edilmeleri mümkün olabilecektir.

Deport kararları, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu hükümleri uyarınca yapılabilirken yine aynı kanun içerisinde deport kararının kaldırılmasına dair hükümler de yer almaktadır.

1- Deport Nedir? Deport Kararı Verilen Başlıca Durumlar Nelerdir? 

Deport kararı için nedenler farklılık göstermekle beraber en çok karşılaşılan deport yani sınır dışı etme sebepleri arasında, ülkemizde çalışma izni bulunmayan yabancının ülke sınırları içerisinde çalışması durumu gelir. Türkiye'de kaçak işçi çalıştırılması, hem işçinin herhangi bir sosyal güvencesi olmaması hem de işverenlerin prim ödeme yükümlülüklerine uymamaları nedeniyle hukuka aykırı eylemler arasında bulunur. Bu nedenle çalışma izni bulunmayan bir yabancının, ülkemizde çalıştığının fark edilmesi halinde deport edilmesi kararı verilir.

Yine ülkemizde oturma izni bulunmayan, oturma izni süresi biten ya da vize süresi dolan yabancıların sınır dışı edilmeleri sık karşılaşılan deport sebepleri arasında sayılabilir. Ayrıca çok karşılaşılan deport nedenleri arasında sahte evlilikler, ahlaka aykırı davranışlar (fuhuş gibi), suç işlenmesi durumları sayılabilir.

Bu anlamda başlıca deport nedenlerini ve deport edilecek yabancıları ise şu şekilde sayabiliriz;

 • İşlediği suç sebebi ile mahkum olup sınır dışı edilmeleri gereken yabancılar,
 • Terör örgütü ya da suç örgütü yöneticisi, üyesi veya destekleyicisi olan yabancılar,
 • Ülkemizde geçimini gayri meşru yollar ile sağlayan yabancılar,
 • Ülkemize giriş, vize, ikamet izni gibi işlemlerde gerçek dışı ya da sahte belge kullanan veya bilgi veren yabancılar,
 • Kamu düzeni, sağlığı ya da güvenliği açısından tehdit oluşturan yabancılar,
 • Vize ya da vize muafiyet sürelerini on günden fazla aşan yabancılar ile vizeleri veya ikamet izinleri iptal edilen yabancılar,
 • İkamet izin süreleri geçen ve geçerli bir sebebi olmaksızın on günden fazla aşan yabancılar,
 • Çalışma izni bulunmamasına karşın çalıştığı tespit edilen yabancılar,
 • Türkiye’ye yasal giriş ya da çıkış hükümlerini ihlal eden yabancılar,
 • Ülkeye giriş yasağı olmasına karşın Türkiye’ye geldiği anlaşılan yabancılar,
 • Uluslararası koruma başvurusu yapıp da ret olunan ya da uluslararası koruma statüsü sona eren veya iptal edilenlerden ülkemizde kalma hakkı bulunmayan yabancılar.

2- Deport Nedir? Deport Kararı Kim Tarafından Alınmaktadır?

Deport yani sınır dışı kararı Göç İdaresi Müdürlüğü ya da valilikler tarafından alınmaktadır. Deport kararı sonrası uygulanan ülkeye giriş yasağı ise sınır dışı edilme gerekçesine göre 5 yıla kadar uzayabilir. Fakat kamu sağlığı ya da kamu düzeni açısından ciddi tehdit oluşturan durumlarda giriş yasağı 10 yıla dek uzatılabilecektir. Hakim ve Savcılar Kurulu konulu yazımızda da kamu düzeninin öneminden detaylıca bahsetmiştik...

3- Deport Nedir? Deport Süresi Ne Kadardır?

Sınır dışı etme kararı değerlendirmesi ve karar süresi azami 48 saattir. Haklarında sınır dışı kararı alınanlara, bu karar ya kendilerine ya da vekillerine tebliğ edilir ve bu yabancılar hakkında idari gözetim kararı alınarak geri gönderme merkezlerine teslim edilirler.

4- Deport Nedir? Dava Açma Yoluyla Deport Kararı Nasıl Kaldırılır?

Deport yani sınır dışı edilme kararı idari bir işlem niteliğine sahip olduğundan bu karara karşı idari yargı yolunda dava açılabilmesi mümkündür. Bu anlamda deport kararlarına karşı, bu kararı veren idarenin bulunduğu yer idare mahkemesine dava açılabilir.

Deport kararının kaldırılması için açılacak davada, dava açma zamanaşımı süresi 15 gündür. Yani hakkında deport kararı verilen yabancı ya da bu yabancının yasal temsilcisi kararın kendilerine tebliğinden itibaren 15 gün içerisinde deport kararının kaldırılması için dava açabileceklerdir. Bu sürenin dolmasından sonra ise deport kararına karşı idari yargıda dava açma imkanı bulunmaz.

5- Deport Nedir? Meşruhatlı Vize Yoluyla Deport Kararı Nasıl Kaldırılır?

Deport nedir sorusunu aydınlatırken bir şeyi de unutmamak lazım ki, ülkeye giriş yasağı süresince kural olarak deport edilen yabancının tekrar Türkiye'ye geri dönmesi mümkün değildir. Ancak hakkında deport kararı verilen yabancı, eğitim, evlilik, çalışma izni ya da tedavi gibi amaçlarla şartları karşılaması durumunda meşruhatlı vize alarak ülkemize giriş yapabilir. Fakat terör örgütleri ile ilişkisi olan yabancılar ile kamu sağlığı ya da düzeni nedeniyle sınır dışı edilenler bu yola başvuramazlar.

6- Bonus! Deport ve Deport Cezası Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Deport nedir sorusuna yeterli cevap bulamadıysanız, sizler için faydalı olabilecek bir içerik getirdik. İyi seyirler. :)

22 Mar 2021 - 20:00 - Asayiş --- Okunma

Muhabir Ezgi Sezgin

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 274.106 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı