29 Nisan’da Tam Kapanma Başlıyor… İşte Merak Edilen Tam Kapanma Kuralları ve İstisnaları…

Tam kapanma kararı alındı. 29 Nisan 2021 yılı itibariyle tam kapanma başlıyor. Peki tam kapanma neleri kapsıyor? İşte detaylar...

Emir Emiroğlu
Emir Emiroğlu Tüm Haberleri
29 Nisan’da Tam Kapanma Başlıyor… İşte Liste Halinde Merak Edilen Tam Kapanma Kuralları ve İstisnaları…
29 Nisan’da Tam Kapanma Başlıyor… İşte Liste Halinde Merak Edilen Tam Kapanma Kuralları ve İstisnaları…
+17
Haber albümü için resme tıklayın

Tam kapanma kararı alındı! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı .Yapılan açıklama ile yaklaşık 3 haftalık bir süreci kapsayacak şekilde tam kapanmaya gidiyoruz.

Ülkemizde Nisan ayı itibariyle artış gösteren Kovid-19 vaka sayıları ve ölümler nedeniyle tam kapanma kararı alındı. Şimdi ise kapanma süresince uygulanacak kurallar ve istisnalar merak ediliyor. Vatandaşlar bu konuda araştırmalar yapıyorlar. Bu yazımızda tam liste halinde yaklaşık 3 haftalık kapanmaya dair kuralları ve tedbirleri, yayınlanan İçişleri Bakanlığı genelgesi doğrultusunda açıklayacağız. Peki tam kapanma ne zaman?

Tam Kapanma Olacak Mı? Tam Kapanma Ne Zaman Başlayacak?

Yaklaşık üç haftalık süreyi kapsayacak ve tüm ülkede geçerli olacak tam kapanma tarihi 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00 itibariyle başlayacak ve bu kapanma süreci 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00’e dek devam edecek.

Kapanma öncesi İçişleri Bakanlığı tarafından ise 81 İl Valiliğine hitaben “Tam kapanma Tedbirleri” konulu genelge gönderildi. İşte genelge kapsamında madde madde tam kapanma genelgesi tedbirleri…

1)   Sokağa Çıkma Kısıtlaması; 

Kapanma süresince, hafta sonu ya da hafta içi ayrımı olmaksızın tam zamanlı şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Bu sokağa çıkma kısıtlaması 29 Nisan Perşembe saat 19.00’dan başlayıp 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00’e kadar sürecek. Tam kapanma kaç gün? Tam kapanma tam olarak 18 günü kapsayacak. 

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak günlerde;

  • İmalat, üretim, tedarik ve lojistik alanlarında aksama yaşanmaması,
  • Sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinde sürekliliğin sağlanabilmesi için bazı yer ve kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Bu muafiyetler, muafiyet nedeni, zamanı ve güzergahı ile sınırlı olacak.

 2) Tam Kapanma Muaf Olanlar: Market ve Bakkallar İçin Durum;

Tam kapanma süresince sokağa çıkma kısıtlaması bulunan günlerde marketler, bakkallar, manavlar, kasaplar, kuruyemişçiler ve tatlıcılar saat 10.00 ile 17.00 arasında vatandaşlara hizmet verecek. Tam kapanma muaf olanlar sayesinde vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılama amacıyla sınırlı olarak ve araç kullanmayarak (engelli vatandaşlar hariç) en yakında bulunan söz konusu iş yerlerine (market, bakkal vb)  gidip gelebilecekler.

Belirlenen bu saatler arasında söz konusu iş yerleri ve online sipariş alan firmalar evlere servis yapabilecekler. Zincir market olarak çalışan süper marketler ise haftanın altı günü belirlenen saatlerde (10.00 ile 17.00 arası) hizmet verecekler ancak Pazar günleri kapalı olacaklar.

3)  Kapanma Sürecince Restoran ve Lokantalar;

 Tam kapanma sürecince yeme – içme yerleri (restoranlar, lokantalar, kafeteryalar, pastaneler vb) yalnızca paket servis şeklinde çalışabilecekler. Bu iş yerleri ile online yemek sipariş firmaları 13 Mayıs 2021 Perşembe gününe dek ( Ramazan ayı sonuna kadar) 24 saat esası ile paket servisi yapabilecekler.

4) Fırınlar ve Unlu Mamul İşletmeleri;

Tam kapanma uygulanacak günlerde ekmek üretimi yapılan fırınlar ile unlu mamul ruhsatlı iş yerleri, yalnızca ekmek ve unlu mamul satışı yapmak üzere açık olacaklar.

Vatandaşlar ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarını karşılamak için ve araç kullanmamak koşuluyla (engelli vatandaşlar hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde bulunan fırınlara gidip gelebilecekler.

5)  Diğer İşletmeler ve Konaklama Tesisleri Açısından Durum;

Tam kapanma süresince belirtilen temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satışının yapıldığı yerler ile imalat, üretim, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması için muafiyet kapsamında kalan iş yerleri dışındaki tüm ticari işletmeler, iş yerleri ve ofisler kapalı olacaklar, ancak uzaktan çalışma yapabilecekler, yüz yüze ise hizmet veremeyecekler.

Tam kapanma süreci boyunca konaklama tesislerinde bulunan rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamalarından muafiyet sağlamayacak. Bu dönemde konaklama tesisleri, yalnızca zorunlu durumlara bağlı seyahat izin belgesi bulunan kişilere hizmet verebilecekler.

Turistik faaliyet kapsamında ülkemizde bulunan yabancılar ise sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacaklar.

6)  İleri Yaş Gruplarına Destek;

 Tam kapanma sürecinde yine kendi ihtiyaçlarını gideremeyecek durumdaki yaşlılar ya da ağır hastalığı olanlara VEFA Sosyal Destek Gruplarınca (Vali ve Kaymakamların koordinesinde 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden) destek verilecek.

7)   Şehirlerarası Seyahat Kısıtlaması;

Tam kapanma sürecinde vatandaşlara şehirlerarası seyahatleri konusunda zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları ise;

  • Zorunlu olan bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık veya kamu kurum ya da kuruluşu tarafından görevlendirilmiş olan kamu görevlileri (denetmen, müfettiş vb.) kurum kimlik kartı ve görev belgesini ibraz etmek kaydıyla şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaf tutulacaklar,
  • Kendisi ya da eşinin, vefat eden birinci derece yakınının veya kardeşinin cenazesine katılmak ya da cenaze nakil işlemine refakat etmek için, e-başvuru veya Alo 199 sistemleri üzerinden seyahat izin belgesi oluşturulanlar da şehirlerarası seyahat kısıtlamasından muaf tutulacaklar,
  • Tam kapanma süresince tedavi olduğu sağlık kuruluşundan taburcu olup ikametine dönmek isteyenlerin, doktor raporuyla sevk olanların, daha önceden alınmış doktor randevusu bulunanların, kendisi ya da eşinin, sağlık kuruluşlarında tedavi gören birinci derece yakınlarına ya da kardeşlerine refakat edecek olanların (en fazla 2 kişi olmak kaydıyla), bulunduğu şehre son 5 gün içinde gelmiş olmakla beraber kalacak yerleri bulunmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenlerin, ÖSYM tarafından ilan edilmiş olan merkezi sınavlara katılacak olanların, askerlik hizmetini bitirerek yerleşim yerlerine dönmek isteyenlerin, özel ya da kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı bulunanların, Ceza infaz kurumlarından salıverilenlerin durumları ise zorunlu hal olarak kabul edilecek. Bu sayılan zorunlu hallerin varlığı halinde bu durumun belgelendirilmesi kaydıyla,  e-devlet üzerinden e-başvuru ve Alo 199 üzerinden Valilik ve Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan Seyahat İzin Kurullarından izin almak koşuluyla seyahat edebilecekler. Seyahat izin belgesi olanlar seyahat sürelerince tam kapanma kapsamında sokağa çıkma kısıtlamasından da muaf olacaklar.
  • Tam kapanma dönemi içerisinde seyahat edecek kişilere bilet verilmeden önce mutlaka seyahat izin belgelerinin olup olmadığı kontrol edilecek ve ancak geçerli seyahat izni bulunanlara biletleme işlemi gerçekleştirilecek.
  • Yolcuların araçlara kabulünden önce muhakkak HES kodu sorgulaması yapılacak ve tanılı ya da temaslı gibi sakıncalı bir durumun bulunmaması halinde araca alınacaklar. Şehirlerarası faaliyette bulunan uçak hariç toplu taşıma araçları, yolcu taşıma kapasitelerinin %50'si oranında yolcu kabul edebilecekler ve yine araç içinde yolcuların oturma şekli de yolcuların birbirleri ile temasını engelleyecek şekilde olacak.

 8)  Kamuda Personel Kısıtlaması;

Tam kapanma süresi boyunca sağlık, güvenlik ve acil çağrı gibi kritik görevler hariç, kamu kurum ve kuruluşlarında hizmetlerin sürdürülebilmesi için gereken asgari personel (toplam personelin % 50’sini aşmayacak şekilde) seviyesine düşülecek. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli olanlar, görevli oldukları zaman dilimi içerisinde ikametleri ile iş yerleri arasındaki güzergahla sınırlı şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklar.

9) Sokak Hayvanlarının Durumu;

 Tam kapanma boyunca sokak hayvanlarının beslenmelerine ise özel önem verilecek, bu kapsamda Vali ve Kaymakamlar tarafından gerekli koordinasyon sağlanarak sokak hayvanlarının beslenmeleri amacıyla gerekli tedbirler alınacak ve bu amaçla başta hayvan barınakları olmak üzere bahçe, park, orman gibi doğal yaşam alanlarına düzenli bir şekilde yem, mama, yiyecek ve su bırakılması sağlanacak.

10- Tam Kapanma Alkol Satışı

Tam kapanma süresince alkol satışının yapılıp yapılmayacağı da merak konusu. Tam kapanma alkol satışı izni verilmeyecek. Yani 29.04.2021 ile 17.05.2021 tarihleri arasında tekel ve zincir market mağazalarının alkol satışı yapması mümkün olmayacak.

 

28 Nis 2021 - 17:00 - Güncel --- Okunma

Muhabir Emir Emiroğlu

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 273.752 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı