Depresyondan Nasıl Çıkılır | Neurofeedback Tedavi ve Depresyondan Kurtulma Yolları | Depresyona Ne İyi Gelir?

Depresyondan nasıl çıkılır sorusunun yanıtı Neurofeedback Tedavi ile bulunabilir. Kas ve sinir sisteminizi dengeye sokacak tekniklerle dengenizi bulabilirsiniz.

Melahat Y.
Melahat Y. Tüm Haberleri
Depresyondan Nasıl Çıkılır | Neurofeedback Tedavi ve Depresyondan Kurtulma Yolları | Depresyona Ne İyi Gelir?
Depresyondan Nasıl Çıkılır | Neurofeedback Tedavi ve Depresyondan Kurtulma Yolları | Depresyona Ne İyi Gelir?
+30
Haber albümü için resme tıklayın

Depresyondan nasıl çıkılır önemli bir soru olmakla beraber günlük hayat açısından kritik detaylar barındırmaktadır. Bilimsel bir yaklaşım depresyonu uzaklaştırmada faydalı olacaktır. Depresyonun sadece zihinsel bir durum olmadığını da bilmekte fayda var.

Depresyondan Nasıl Çıkılır? Fiziksel ve Ruhsal Uygulamalarla Depresyondan Kurtulma Yolları

Yaygınlaşan depresyon nedeniyle birçok kişi fiziksel ve ruhsal çözüm arayışına girebilmektedir. Sorun henüz başlangıç aşamasındaysa, ileri düzeyde depresyon varsa farklı yollar önerilebilir. Depresyona iyi gelen şeyler konusunda kendiniz bir yol çizemediğinizde tıbbi açıdan destek faydalı olacaktır.

1. Depresyondan Cinsellik Düzenlemesi ile Nasıl Çıkılır?

Seratonin salgısı, depresyon ve cinsel istek arasında doğrudan bağlantı vardır. Cinsel isteğiniz azaldığında seratonin salgısı da azalacağı için kendinizi mutsuz ve enerjisiz hissedebilirsiniz. Bir şeyi yapmakta zorlanmak, zaten yapıldığında haz almayacağınızı bilmek bu hissi büyüterek sürdürür.

 • Cinsel travmaları olan kişiler daha kolay depresyona girer ve uzun süreli hayati açıdan yüksek riskli bir durum vardır.
 • Fiziksel açıdan cinselliği hissetmesine engel bir durum yaşayanlarda depresyon daha sık yaşanmaktadır.
 • Hayata devam etme ve etmeme isteği cinsellikle doğrudan alakalı bir durumdur. Varlık amacı olarak hazzı sürdürmek depresyondan nasıl çıkılır sorusunun kilit yanıtlarından biri olabilir.
 • Yanlış bilgiler ve inanışlar, ilk cinsel deneyimin kötü olması uzun süreli depresyon nedenleri olabilir. Okullarda ve aile içerisinde oluşan cinsel düşünceler çoğu zaman eksik, hatalı ve bireysel alana saygısızlık içeren detaylar barındırabilmektedir.

2. Neurofeedback Tedavi Yöntemi ile Depresyondan Nasıl Çıkılır?  

Beyindeki geri dönüşümleri dikkate alarak sistem düzenlemesini hedefleyen Neurofeedback Tedavi Yöntemi etkili depresyon tedavisi arasındadır. Uygulamada beyin dalgaları, solunum, kas hareketleri ve solunum sisteminin kontrolü hedeflenmektedir.

Baskı olan beyin bölgesinde rahatlama sağlandığında düşünme ve davranış biçimlerine de yansıyan çözümler oluşabilir.

Depresyondan nasıl çıkılır sorusunun yanıtı fiziksel olarak kendi bedeniniz üzerinde kontrol sahibi olmanızla da yanıtlanabilir.

 • Nefes alış hızınız ölçülür ve düzenlenir.
 • Kan akışı düzenlemesi yapılır.
 • ​Kaslarda yaşanan kasılma derecesi ölçülerek gerginlikle alakalı düzenleme yapılır.
 • El ve avuçlardaki deri gerginliği ölçülerek düzenlenir.  
 • Beyindeki frekans ve dalga ölçümü yapılır.

3. Spor Yaparak Depresyondan Kurtulmanın Yolları

Fiziksel açıdan kendinizi kontrol altına almak için düzenli spor hareketleri yapabilirsiniz. Bedeninizi rutin bir şekilde harekete odaklamak otomatik bir yaşama sorumluluğu oluşturacaktır. Amaçsızlık duygularınıza spor yapmak çok iyi gelebilir.

Spordan kasıt zorlu antrenmanlar demek değildir. Oturduğunuz yerde 15 kere kollarınızı indirip kaldırmak ve bunu her gün yapmak bir amaç demektir. İsteğe göre artırabilir, hareketleri zorlaştırabilirsiniz.

Spor yapmak ve kendinizi sevmek, kendinize beden ve ruhsal durumunuza değer vermek depresyondan nasıl çıkılır sorusuna önemli bir yanıttır. Kendinizi bilerek zorlamayı öğrenmek faydalı bir durumdur. Zarar vermeden kendinizi zorlamalısınız.

4. Akdeniz Diyeti ile Depresyondan Çıkmak

Yemeklerinizde yapay şeker, unu azalttığınızda gereksiz yüklemeyi de bırakmış olursunuz. Yemeklerle aramıza uzun süredir doğallık anlamında mesafe girdiğini düşünerek bolca yeşillik tüketebilirsiniz.

Salatada seratonin salgısını destekleyen içerikler vardır. Sirke, vücudunuzdaki kötü dalgalanmayı dengeye sokmada son derece etkili bir üründür. Ağırlıklı bitkisel ürünlere odaklanarak zihinsel sağlığınızı korumaya devam edebilirsiniz.

5. Depresyondaki İnsana Ne İyi Gelir | Sokratik Sorgulama Nedir?

Depresyondan nasıl çıkılır sorusunun bilgilerinizi sorgulama yöntemi ile bağlantısı olabilir. Bunu yaparken en önemli konu, kendinize saygısızlık etmeden sorgulama yapılmasıdır. Kötü ve çıkmazda olan duygularınızı olduğu gibi kabul ederken bunun arka planına ulaşmaya çalışın.

Yeni bir bakış açısı kazanmak için yanlış olana veya üzgün hissetmenize neden olan durumlara karşı mesafe koymaya çalışmalısınız. Bu ancak kendinize değer vermekle olabilecek bir şeydir. Dolayısıyla kendinize değer vermeyi her şeyden önce tutmalısınız.  Ardından da derin varoluşsal sorgulamalara odaklanabilirsiniz. Düşünceleri değiştirmek süreç gerektirir ve bu bazen seneleri bulabilir.  

6. Ağır Depresyon Belirtileri Neler? Ağır Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Ağır depresyon belirtileri genellikle ilaçla tedavi ile birlikte çözülmesi gereken, intihar riskleri de bulunan durumlardır. Genel ağır depresyon belirtileri için sıralama yapmak gerekirse:

 • Aylarca süren üzgünlük ve çöküntü hissi
 • Günlük hayata aşırı ilgisizlik
 • Sosyalleşme isteksizliği
 • Uzun süren orgazm bozuklukları
 • İşe devam etmede zorluk
 • Uykulu hal ve çok uzun süre uyumak
 • Kötü düşüncelere karşı mide bulantısı hissi, bazen kusma
 • Sürekli aynı düşüncelere takıntılı kalma
 • Aşırı yalnızlık hissi
 • Yemeklere ve eskiden sevilen şeylere karşı ilgisizlik
 • Bağlantı kopukluğu, bireysel ve sosyal yabancılaşma
 • Bireysel ve toplumsal değerleri kaybetme hissi
 • Madde bağımlılığı
 • Arkadaş, aile ve özel ilişkide sorunlar gibi sırlama devam edebilir.

Ağır depresyondan çıkmak için gereksiz üzüntüye neden olan bölümü dağıtmak üzere ilaç tedavisine başlanabilir. Davranışlarda ve düşüncelerde değişiklikler uzun vadede yenilenecektir. Çevresel destek istenmeli ve anlayış saygı çerçevesinde bir süreç olmalıdır.

7.  Depresyon Döngüsü Nedir?

Rutin aralıklarla depresyondan nasıl çıkılır sorusunu soruyorsanız döngü halinde bir depresyon süreci yaşıyor olabilirsiniz. Sorunun tam çözülmediği ve devamlı ertelendiği hallerde bu döngü yenilenecektir. Bazen kadınlarda hormon değişimleri nedeniyle depresif belirtiler adet döngüsü şeklinde görülebilir. Bu da ayrı geçici belirtiler olarak işlenebilir.

8. Pandemide Depresyondan Nasıl Çıkılır? Sosyal Medyadan Uzaklaşarak Depresyondan Kurtulma Yolları

Pandemi sürecinde bilgisayarda geçirilen zaman miktarı arttığı için depresyon konusu da karmaşık bir hal almıştır. Geleceğe karşı belirsizlik arttığı için endişe seviyesi depresyonda belirleyici olabilir.

Sosyal medya kullanımı bu açıdan sınırlandırılmalıdır. Bunun yerine kendi tanıdıklarınızdan ve güvendiğiniz kişilerden oluşan iletişim kanallarını seçmelisiniz. Gereksiz yüklemeler sizi ve sinir sisteminizi kötü etkiler.

Pandemide yeni gelişmeleri doğru değerlendirerek depresyondan nasıl çıkılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Kayıpları olan kişilerden biri de sizseniz, kendinize daha çok önem vermeniz gerektiğine odaklanabilirsiniz.

Sağlıklı yaşamaya odaklanmak için tüm yaşam tarzınızı bir kere daha değerlendirmelisiniz. Koşullara göre olabilecek en iyi süreci kendiniz belirlemelisiniz.

9. İslamda veya Dinlerde Dua ile Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Birçok bilimsel çalışma dua etmenin depresyona ve fiziksel sağlığa iyi geldiğini kanıtlamıştır. Hayvanlarda da bu durum geçerli olmak üzere, sizi aşan durumlar için yardım istemek, kendinize olan yükü azaltacaktır.

Zorluklarla başa çıkmak için dua etmek iyi gelebilir. Anlamadığınız dualar için anladığınız dilde yapılan açıklamaları benimseyebilirsiniz.

10. Lohusa Döneminde Depresyon Nasıl Geçer?

Hamilelik dönemi yeni biten kadınlarda depresyondan nasıl çıkılır sorusuna sıkça rastlanmaktadır. Yeni bir hayat tarzı, davranış şekli gündeme geldiği için anneliğe alışma esnasında zorlayıcı birtakım haller yaşanabilir. Çevre faktörü ve gebeliğe, gebelik ardından olabileceklere hazırlanmak, bilgi sahibi olmak tedavi anlamında önemlidir.

Kitaplarla Depresyondan Nasıl Çıkılır | Destekleyici Kitap Önerisi

Seninle Başlamadı Trendyol sayfası üzerinden depresyondan nasıl çıkılır sorusuna yönelik kitap seçeneklerini bulabilirsiniz. Tükenmişlik sendromu hakkında da bilgi edinerek nasıl ayrım olacağına dair fikir edinebilirsiniz.

01 May 2021 - 15:00 - Sağlık --- Okunma

Muhabir  Melahat Y.

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 291.221 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.


Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı