Koronavirüs Geçirenler Dikkat: Koronavirüs Sonrası Vücut Direnci Nasıl Arttırılır? Koronavirüs Sonrası Şikayetler Devam Edebilir mi?

Koronavirüs sonrası vücut direnci nasıl arttırılır? Koronavirüs sonrası süreç hakkında bilgi veren bu yazımız, tam size göre!

Merve G.
Merve G. Tüm Haberleri
Koronavirüs Geçirenler Dikkat: Koronavirüs Sonrası Vücut Direnci Nasıl Arttırılır? Koronavirüs Sonrası Şikayetler Devam Edebilir mi?
Koronavirüs Geçirenler Dikkat: Koronavirüs Sonrası Vücut Direnci Nasıl Arttırılır? Koronavirüs Sonrası Şikayetler Devam Edebilir mi?
+12
Haber albümü için resme tıklayın

Koronavirüs sonrası vücut direnci arttırılmadığı takdirde, kronik hastalıkların baş gösterebilmesi söz konusu olabiliyor. Koronavirüs ilk etapta korkulan bir hastalık olarak ortaya çıksa da, görülme sıklığının artışı ile birlikte insanların hafife aldığı rahatsızlıklardan biri haline geldi. Ancak Koronavirüs’ü hafife almak sonrasında ise kronik hastalıklarla geri dönebilir! Peki Koronavirüs süreci sonrasında ne yapılmalı? Koronavirüs sonrası şikayetler devam edebilir mi? İşte yanıtları…

Koronavirüs Sonrası Vücut Direnci Neden Arttırılmalı?

Koronavirüs soğuk algınlığı ile benzer semptomlar gösteren bir hastalık olarak ön plana çıkıyor. Henüz bir buçuk senedir var olduğunu bildiğimiz bu hastalık şu sıralar dünyada milyonlarca insanı hedef alabilmeyi başardı. Ve uzmanlar şunu rahatlıkla söyleyebiliyor; ‘’Koronavirüs geçirenler sağlıklarına ancak uzun vadede kavuşabiliyor.’’ 

Özellikle akciğerlerde ciddi hasar bırakma olasılığı bulunan Koronavirüs’ü atlattıktan sonra asıl sürecin başladığını söyleyebilmek mümkün! Çünkü uzun bir savaşma döneminden geçen vücut yorgun düşüyor ve kronik hastalıklara açık bir hale geliyor. Tam olarak bu noktada Koronavirüs sonrası vücut direnci neden arttırılmalı sorusunun ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır.

1- Koronavirüs Sonrası Neden Dikkat Edilmeli? Koronavirüs Sonrasında Vücut Direnci Nasıl Arttırılır?

Koronavirüs sonrasında vücut direnci arttırabilmek adına yapılması gereken önemli detaylar bulunuyor. Yüzyılın en önemli salgınlarından biri olan Koronavirüs’e yakalanmamak ve sonrasında sekel bırakmadan kurtulmak için bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekecektir. Bugün birçok insan hastalık sürecini atlattıktan sonra ‘’ Nasılsa atlattım’’ düşüncesiyle, tüm önlemleri elden bırakabiliyor. Ancak bunun size hiçbir şey kazandırmayacağını, ayrıca uzun vadede kronik hastalıklara davetiye çıkaracağını da bilinmelidir. Koronavirüs sonrası vücut direnci arttırabilmek için şunları yapılmalıdır;

A) Sağlıklı Beslenmeye Dikkat Edilmeli!

Koronavirüs hastalığını atlatan kişilerin bağışıklık sisteminin güçlü kalması, toparlanma sürecinin hızlanması ve tekrar bu hastalığa yakalanmamak noktasında sağlıklı beslenilmesi gerekiyor. Koronavirüs sonrası vücut direnci sağlıklı beslenme denildiğinde antioksidan besinlere ayrı bir parantez açmakta fayda var. Tüm hastalıklar sonrası antioksidan kullanmak bağışıklık sisteminin hızlı bir şekilde toparlanmasına yardımcı oluyor. Besinler arasında ise en çok narda antioksidan içerik bulunuyor. Narın içerisinde bulunan polifenollar hücre hasarını tedavi ederek, kalıcı bir hasar oluşmasını engelleyebiliyor.

B) C Vitamini Desteği Şart

Covid-19 sonrası direnç için C vitamini desteği de oldukça önemli bir konu. Limon, portakal ve mandalina C vitamini açısından zengin meyveler olduğu için bu hastalığı geçirenlerin, bu meyveleri tüketmesi öneriliyor. Mevsim buna uygun değilse ya da bu meyveleri tüketemiyorsanız, bu durumda C vitamini takviyesi kullanabilirsiniz.

C) Protein Ağırlıklı Beslenmek Gerekiyor

Yapılan araştırmalar sonucunda Koronavirüs sonrası vücut direnci için protein ağırlıklı beslenmek gerekiyor. Çünkü proteinler vücudun yapılandırmasını sağlayarak, oluşan hasarları bütünüyle ortadan kaldırabiliyor. Yumurta, et, balık ve tavuk ürünleri protein bakımından en zengin besinler içerisinde yer alıyor. Bu besinlerin arasında yer alan balık omega 3 içeriğine sahip oluşu sayesinde de vücudun bağışıklık sistemini güçlendirebiliyor.

D) Yeşil Yapraklı Sebzelere Önem Verilmeli

Bilindiği üzere yeşil yapraklı sebzeler en fazla vitamin içeren besin grupları arasında. Bu nedenle Koronavirüs sonrası vücut direnci için yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek şart! Ispanak, pazı, brokoli gibi besinler vücudun ihtiyacı bulunan tüm vitaminleri içeriyor. A, C, K vitaminleri yönünden zengin bu besinler bağışıklık sistemini toparlayacak ve inflamasyon sürecinden hızlı bir şekilde kurtulabilmenizi destekleyecektir.

E) Kuruyemiş ve Bal Karışımı Bir Mucize!

Koronavirüs sonrası vücut direnci için kuruyemiş ve bal karışımını duydunuz mu? Antioksidan özelliği ile öne çıkan bal sahip olduğu enzimler sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Kuruyemişler ise içerdiği doğal yağlar ve vitaminler sayesinde vücut hasarını kolayca iyileştirebiliyor. Doping niteliğindeki bu karışım öksürük problemi yaşayanlarında sorunun kökünden çözebiliyor. Covid sonrası badem ve ceviz tüketimine ağırlık verilmesi önerilmektedir.

F) Su Olmazsa Olmaz…

Hayatımızın her evresinde büyük önem taşıyan su Koronavirüs sonrası vücut direnci bakımından da olmazsa olmaz! Koronavirüs’te meydana gelen ateş ve enfeksiyon, vücudun hızlı bir şekilde su kaybetmesine neden olmaktadır. Bu nedenle toparlanma evresinde ilk olarak su kaybını gidermek gerekiyor. Hastalığı atlattıktan sonra herhangi bir problemle karşı karşıya kalmamak için günde en az 2-3 litre su içmeye özen gösterilmelidir.

2- Koronavirüs Sonrası Şikayetler Devam Edebilir mi?

Koronavirüs sonrası şikayetler devam edebilir mi? Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre Koronavirüs sonrası belirtilerin tam anlamıyla vücuttan atılması bir ay gibi süreyi bulabilecektir. Yine yapılan araştırmalara göre her bireyde şikayetler farklılık göstermekle birlikte en sık nefes darlığı ve öksürüğün devam ettiği sonucuna ulaşılabilmektedir.

A) Koronavirüs Sonrası Nefes Darlığı

Koronavirüs sonrası nefes darlığı en sık görülen semptomlar arasındadır. Bu hastalığı atlatan birçok kişi bir süre yürüdükten sonra nefes nefese kaldıklarını ve çok yorulduklarını ifade etmektedir. Nefes darlığı bulunan kişilere ise kısa yürüyüşler, bol temiz hava alması ve doktor kontrolü sonrası önerilen ilaçları düzenli kullanması önerilmektedir.

B) Koronavirüs Sonrası Öksürük

Koronavirüs sonrası öksürük sık görülen semptomlardan bir diğeridir. Özellikle hastalığın akciğerlere inmesi sonrasında burada balgam oluşması ile karşılaşılabilmektedir. Yoğun balgam oluşması sebebiyle öksürük, balgamın tamamen vücuttan atılmasına dek devam edebilir. Öksürük için zencefil ve bal karışımı ile C vitamini takviyesi alınması önerilmektedir.

C) Koronavirüs Sonrası Akciğer Hasarı Tedavisi

Koronavirüs sonrası vücut direnci düşmüş ve akciğerlerde hasar meydana gelmişse, hastanın ilaç tedavisi görmesi kaçınılmaz olacaktır. Koronavirüs en fazla akciğerlere hasar verirken bu hasar zaman içerisinde KOAH, astım, bronşit gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Akciğer hasarı öksürük, balgam, yorgunluk, siyanoz ve nefes darlığı belirtileri ile kendini göstermektedir. Belirtilerin varlığında mutlaka bir doktor kontrolüne gidilmesi gerekecektir.

D) Koronavirüs Sonrası Uykusuzluk

Koronavirüs sonrası uykusuzluk çoğunlukla yoğun öksürük krizleri sebebiyle ortaya çıkar. Öksürük semptomları devam eden bireyler, yoğun öksürmekten derin uyku olan REM dönemine geçiş yapamamaktadır. Bu durumda uyku getirdiği düşünülen Triptofan içerikli besinlerin tüketimi önerilebilir. Triptofan içerikli besinler arasında muz, süt, badem, yumurta, fındık, fıstık, susam, yoğurt, kakao ve mandalina gibi besinler yer almaktadır.

E) Koronavirüs Sonrası Baş Ağrısı

Koronavirüs sonrası baş ağrısı oldukça nadir görülen bir semptomdur. Çoğunlukla baş ağrısı hastalığın 2 ila 8 günü arasında ortadan kalkmaktadır. Ancak nadiren de olsa bir aya kadar uzadığını gösteren verilerde bulunmaktadır. Çünkü beyni erken yaşlandıran nedenler arasında Koronavirüs'ünde bulunduğu tespit edilmiştir. Ancak baş ağrısı genellikle karanlık ortamlarda bulunmak, sesten izole olmak, analjezik kullanmak ve bol bol dinlenmek ile geçebilecektir. 

F) Koronavirüs Sonrası Psikoloji

Koronavirüs sonrası vücut direnci psikolojik açıdan da bir düşüş yaşayabilir. Psikolojik sorunlar özellikle orta yaş ve yaşlı bireylerde daha sık kendisini göstermektedir. Gençler hastalığı atlatma konusunda daha özgüvenli oldukları için psikolojileri yalnızca karantina sürecinde hasara uğramaktadır. Ancak yaşlılarda bu hastalık dönemi sonrasında da ölüm korkusu baş göstermeye başlayabilir. Bu durumda mutlaka bir psikologlardan yardım almaları önerilebilecektir.      

04 May 2021 - 11:00 - Sağlık --- Okunma

Muhabir Merve G.

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 235.465 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?