Kripto Para Platformlarına ve İşlemlerine MASAK  Ayarı

MASAK, kripto para hizmet sağlayıcılarının uyması gerektiği esaslar ile iligli olarak ayrıntıları belirledi. İşte, kripto para piyasasını yakından ilgilendiren o esaslar...

Kripto Para Platformlarına ve İşlemlerine MASAK  Ayarı
Kripto Para Platformlarına ve İşlemlerine MASAK  Ayarı
+8
Haber albümü için resme tıklayın

Ülkemizde yaşanan son olaylar neticesinde kripto paralar üzerindeki tartışmalar sürüyor. Kripto paralar için kapsamlı bir yasal düzenleme hazırlığı devam ederken alınan kararlar ile de kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yatırımcıları koruma yönünde yeni yükümlülükler getiriliyor.  

Bu bağlamda, Cumhurbaşkanlığı kararı ile "kripto varlık hizmet sağlayıcıları" ve “faizsiz konut sisteminde faaliyet gösteren finansman şirketleri”, suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair tedbirler yönetmeliği kapsamına dahil edilmişti.

Yönetmelik Kapsamında Yeni Yükümlülükler Belirlendi

Söz konusu Cumhurbaşkanlığı kararı ile, kripto para platformları da, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanının önlenmesine yönelik alınacak her türlü önlemden yükümlü duruma gelmişti. Kripto para platformları ve faizsiz konut şirketleri de artık alınan bu son karar ile, suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanın önlenmesi bakımından bankalar, varlık yönetim şirketleri, sigorta şirketleri, spor kulüpleri, milli piyango idaresi, noterlerle aynı yükümlülüklerin altına girmişti.

Bu yükümlülükler kapsamında kripto para platformları belli bir tutarın üstünde bulunan her işlem esnasında ayrıntılı kimlik tespiti yapmak, şüpheli işlemleri de Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bildirmek ve kamu kurumları tarafından istenen tüm bilgi ve belgeleri vermek zorunluluğuna tabi olmuşlardı.

MASAK Yükümlülük Esaslarını Belirledi

Mali Suçları Araştırma Kurulu yani MASAK ise kripto varlık hizmet sağlayıcılarının da, suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine ilişkin tedbirler kapsamında yükümlü şirketlere dahil edilmesi kararından sonra, bu hizmet sağlayıcılarının uyması gerekli olan esasları ayrıntıları ile belirledi.  

MASAK, tarafından kripto hizmet sağlayıcılarına dair rehber kurum internet sitesinde yayımladı. Bu rehbere göre kripto varlık hizmet sağlayıcılarının;

  • Müşterinin Tanınması,
  • Şüpheli işlem bildirimi,
  • Bilgi ve belge verme,
  • Devamlı bilgi verme,
  • Muhafaza ve ibraz olmak üzere yükümlülükleri ve uymaları gereken esaslar belirlendi.

1 - Müşterinin Tanınması Yükümlülüğü

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, müşterinin tanınması yükümlülüğü kapsamında müşterilerine yönelik kimlik tespiti yapacaklar. Kripto para platformları ile bu platformlardan hizmet almak isteyen kullanıcılar arasında sözleşme yapılması gerektiğinden müşterilerin kimliklerine dair bilgilerin alınması ve bu bilgilerin de doğrulukların teyit edilmesi gerekecek. Bu platformlar, sürekli iş ilişkisi tesisi dışında ayrıca;

  • Şüpheli işlem bildirimi gereken durumlarda tutar gözetmeksizin,
  • Daha önce elde edilmiş müşteri kimlik bilgilerinin doğruluğu ve yeterliliği noktasında şüphe olduğunda tutar gözetmeksizin,
  • İşlemin toplam tutarı 75 bin Türk Lirası ya da üzerinde olduğunda,

Kimlik tespiti yapmak zorunda olacaklar. Bu kimlik tespitlerinin işlem yapılmasından ve iş ilişkisi tesisinden önce tamamlanması gerekecek.  

2 - Şüpheli İşlem Bildirimi Yükümlülüğü

Kripto para platformları, şüpheli olabilecek işlemler yönünden, kendi imkan ve yetkileri ölçüsünde araştırma yapmak suretiyle edindikleri tüm bilgi, bulgu ve belgeleri MASAK'a bildirmek ile sorumlu olacaklar.  

Bu platformlar, bu bildirimleri Elektronik Ortamda Şüpheli İşlem Bildirimi Taahhüt Formu düzenleyerek ve ıslak imzalı olarak MASAK'a iletecekler. Bu kapsamda şüpheli işlemler, şüphenin ortaya çıkışından itibaren en geç 10 iş günü içinde bildirilecek. Ancak gecikmesinde sakınca bulunan durumlarda ise bu bildirim derhal yapılacak.

3 - Bilgi ve Belge Verme Yükümlülüğü

Bu platformlar yine bilgi ve belge verme yükümlülüğü kapsamında, Başkanlık ya da denetim birimleri tarafından istenebilecek  her tür bilgi, belge ile bunlara dair kayıtları ve bu kayıtlara erişim sağlamak için gereken tüm bilgi ve şifreleri tam olarak vermekle sorumlu olacaklar.

4 - Devamlı Bilgi Verme Yükümlülüğü

Yine kripto para platformları, devamlı bilgi verme yükümlülüğü kapsamında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde devamlı bilgi verme zorunluluğu altında olacaklar ve bu platformlar aracılık ettikleri işlemlerden, Bakanlık tarafından belirlenecek tutarı aşanları Başkanlığa bildirecekler.

5 - Muhafaza ve İbraz Yükümlülüğü

Bu platformlar ayrıca, muhafaza ve ibraz yükümlülükleri kapsamında, işlemlerine dair her tür ortamdaki belgeleri düzenleme tarihlerinden, defter ve kayıtları ise son kayıt tarihinden itibaren sekiz yıl süre ile muhafaza edecekler ve istenmesi durumunda yetkililere ibraz edecekler.

Yükümlülüklere Aykırılık Halinde Verilecek Cezalar

Yapılan denetimler neticesinde belirlenen yükümlülükleri ihlal eden kripto para platformlarına MASAK tarafından işlem başına ilgili kanunda belirlenen miktarlarda idari para cezası verilecek.  

Tek bir ihlal durumunda verilecek para cezalarının miktarı, müşterinin tanınması yükümlülüğü ile devamlı bilgi verme yükümlülüğünün ihlali durumunda 30 bin Türk Lirası, şüpheli işlem bildirimi yükümlülüğünün ihlali halinde ise 50 bin Türk Lirası olarak uygulanacak.   Yasal mevzuata göre, bilgi ve belge verme ile muhafaza ve ibraz yükümlülüklerinin ihlal edilmesi durumunda ise bir yıldan üç yıla dek hapis ve beş bin güne dek adli para cezası verilebilecek.

05 May 2021 - 18:00 - Ekonomi --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 234.224 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?