İnfluencerları ve Ticari Reklamcılık Alanını Yakından İlgilendiren Yeni Düzenlemeler Hayata Geçiyor

Bu haber influencerlar için önem taşıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından influencerlar için yeni bir düzenleme yapıldı. İşte detaylar...

Emir Emiroğlu
Emir Emiroğlu Tüm Haberleri
İnfluencerları ve Ticari Reklamcılık Alanını Yakından İlgilendiren Yeni Düzenlemeler Hayata Geçiyor
İnfluencerları ve Ticari Reklamcılık Alanını Yakından İlgilendiren Yeni Düzenlemeler Hayata Geçiyor
+14
Haber albümü için resme tıklayın

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artık sosyal medya insanların vazgeçilmezi olmuş durumda bulunuyor. Bu yeni gelişim trendine uygun olarak reklamcılık sektörü de sosyal medyayı etkin kullanabilmek adına İnfluencerlar üzerinden reklam verme yolunu tercih ediyor.

İşte, Ticaret Bakanlığı tarafından söz konusu alana ilişkin yapılan yeni düzenlemeler ile artık bu alanda taraflara yeni yükümlülükler getiriliyor. Peki, yeni düzenlemeler neler içeriyor?

Yeni Bir Kılavuz Yayınlandı

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun baz alınarak hazırlanan ve ayrıca Reklam Kurulu’nca da 04.05.2021 tarihinde ilke olarak kabul edilen ‘Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz’ yayınlandı. Kılavuz kapsamında sosyal medya etkileyicisi  ifadesi, sosyal medya platformları nedeniyle günlük hayatımıza giren “İnfluencerları” tanımlamak amacıyla kullanılıyor.

Bu yeni kılavuz ile sosyal medya etkileyicileri, sosyal medya üzerinden yapacakları her tür ticari reklamlara ilişkin yeni ve çeşitli yükümlülüklere tabi tutuluyorlar. Peki, bu yeni yükümlülükler neler ve İnfluencerlar reklam içeriklerinde nelere dikkat etmek zorundalar?

Sosyal Medya Etkileyicilerine (İnfluencerlar) Getirilen Yükümlülükler

Yayınlanan kılavuzda sosyal medya etkileyicisi (İnfluencer) tanımına da yer veriliyor. Buna göre sosyal medya etkileyicileri, sosyal medya hesapları üzerinden kendilerine ya da reklam verenlere ait bir mal veyahut hizmetin satışını veya kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi bilgilendirmek ya da ikna etmek amacı ile pazarlama iletişiminde bulunan kişileri ifade ediyor.

1 - Paylaşımın Reklam İçerdiğinin Açık Bir Şekilde İfade Edilmesi ve Gösterilmesi

Kılavuza göre, sosyal medya etkileyicisi yani influencer aracılığıyla yapılacak reklamların açık ve aynı zamanda anlaşılır bir şekilde ifade edilmesi ve ayırt edilebilir olması zorunluluk olarak getiriliyor.  Yine kılavuza göre sesli ya da yazılı veya görsel olarak örtülü bir şekilde reklam yapılması da yasaklanıyor.

Ayrıca reklam verenden maddi bir kazanç veya indirimli mal ya da hizmet gibi faydaların sağlandığı paylaşımlarda, influencerın (sosyal medya etkileyicisi) paylaşımında reklam bulunduğunu, kılavuzda ayrıntılı gösterilen ifadelerden birini (Örneğin, bu video ……. reklamlarını içermektedir gibi) kullanarak göstermesi zorunlu hale getiriliyor.

Yine, bu reklam yapıldığı hususunun, tüketicilerin paylaşımı gördükleri anda ticari reklam olduğunu anlayabilecekleri açıklıkta olması gerektiği de kılavuzda ayrıca belirtiliyor.

2 - Deneyimlemediği Bir Mal ve Hizmete İlişkin Yükümlülük

Yine kılavuza göre, sosyal medya etkileyicisi yani influencer, henüz deneyimi bulunmadığı bir mal ya da hizmeti, tüketici gözünde o malı ya da hizmeti onaylayacak veya deneyimlediği algısı oluşturacak şekilde ticari reklama konu ederek paylaşamayacak.

Ayrıca sosyal medya etkileyicisi, doktor ya da diş hekimi veya veteriner hekim ve eczacılar ile sağlık kuruluşlarınca sunulan mal veya hizmetlere ilişkin yönlendirmede bulunamayacak, bunların tanıtımını yapamayacak ve bu hususta ilgili mevzuatına aykırı bir şekilde mal ya da hizmete dair sağlık beyanında bulunamayacak. Yayınlanan kılavuza göre İnfluencer, kendisine hediye edilmiş bir mal ya da hizmeti kendisi satın almış izlenimi veremeyecek.

Reklam Verenlere Getirilen Yükümlülükler

Yayımlanan kılavuza göre ayrıca, influencerlar yanında reklam verenlere de bazı yükümlülükler getiriliyor. Buna göre reklam verenlerin ise;

  • Sosyal medya etkileyicilerini (influencerlar) kılavuz hükümleri hakkında bilgilendirmek,
  • Sosyal medya etkileyicilerinden Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Yönetmelik ve Kılavuz da dahil olmak üzere tüm ilgili kanun ve yönetmeliklere uymalarını istemek,
  • Sosyal medya etkileyicilerinin yani influencerların reklam paylaşımlarında üçüncü kişileri kullanmaları durumunda, üçüncü kişilerinde ilgili yükümlülüklere uyması gerektiğine dikkat çekmek,
  • İhlallere karşı önlem almak hususlarında bizzat sorumlulukları bulunuyor.

11 May 2021 - 12:00 - İnternet ve Sosyal Medya --- Okunma

Muhabir Emir Emiroğlu

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 233.420 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?