Son Seçim Anketi Yayınlandı | Millet İttifakı Cumhur İttifakı‘nı Yakaladı | Cumhurbaşkanlığı Yarışında İmamoğlu ve Yavaş, Erdoğan’ı Geçiyor

Son seçim anketi İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından yayınlandı. Hangi parti yüzde kaç oy alıyor? Seçmen, hangi partiye oy vermem diyor? İşte, son seçim anketi sonuçları...

Son Seçim Anketi Yayınlandı | Millet İttifakı Cumhur İttifakı‘nı Yakaladı | Cumhurbaşkanlığı Yarışında İmamoğlu ve Yavaş, Erdoğan’ı Geçiyor
Son Seçim Anketi Yayınlandı | Millet İttifakı Cumhur İttifakı‘nı Yakaladı | Cumhurbaşkanlığı Yarışında İmamoğlu ve Yavaş, Erdoğan’ı Geçiyor
+40
Video için play'e tıklayın

İstanbul Ekonomi Araştırma Türkiye Raporu, finansmanını abonelik ücretlerinden sağlamakta, kamuoyu araştırması ve büyük veri analizi alanlarında hizmet vermektedir. 2016 yılından beri faaliyet gösteren İstanbul Ekonomi Araştırma bünyesinde, alanlarında uzman ekonomist ve araştırmacılara yer verilmektedir. En son teknoloji veri toplama teknikleriyle yurtiçinden ve yurtdışından müşterilerine hizmet veren İstanbul Ekonomi Araştırma, bağımsız araştırmalar yaparak analizlerini ortaya koymaktadır.

Son Seçim Anketi Metodolojisi

İstanbul Ekonomi Araştırma tarafından sürekli olarak hazırlanan Türkiye Raporu anketinin Mayıs ayı yayımlandı. Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmeleri yani CATI ile gerçekleştirilen bu anket çalışmasında, Türkiye genelinde 12 ayrı ilde yaklaşık olarak 1.500 kişi ile görüşüldü. Avrupa Birliği standartları doğrultusunda yapılan son seçim anketinde yüzde 95 güven aralığı ile +/-2,5 hata payı bulunuyor.

Son Seçim Anketi Kapsamında Siyasi Partilerin Oy Oranları

İstanbul Ekonomi Araştırma, Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak gerçekleştirdiği son seçim anketi Mayıs ayı raporu için 12 farklı ilden yaklaşık olarak 1.500 kişiye “Bu Pazar genel seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” diye sordu. Yüzde 14,1 oranındaki kararsız oyların dağıtılmadan önceki sonuçları şu şekilde:

  • Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP): %26.3
  • Cumhuriyet Halk Partisi (CHP): %18.2
  • İYİ PARTİ: %12.5
  • Halkların Demokratik Partisi (HDP): %9.6
  • Milliyetçi Hareket Partisi (MHP): %6.0
  • Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA): %2.2
  • GELECEK PARTİSİ: %0.9
  • SAADET PARTİSİ: %0.4
  • Diğer: %1.0
  • Oy Kullanmayacağım: %8.9

1 - Millet İttifakı Yükselişte, Cumhur İttifakı Düşüşte

Son seçim anketi çalışmasına göre bu Pazar genel seçim olsa, bir önceki aya göre Cumhur İttifakı oy oranının 0,7 puanla düşüşe geçtiği, Millet İttifakı oy oranının ise 1,5 puanla yükselişe geçtiği görülüyor. Yüzde 14,1’lik kararsızların oylarının dağıtılmadan da Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı oyları birbirine oldukça yaklaşıyor. Ak Parti ise Nisan ayı seçim anketi sonuçlarına göre 0,02 puan düşüşte.

2 - Kararsızlarda Yoğun Olarak Ak Parti Seçmeni Var

Son seçim anketinin Mayıs ayı sonucuna göre %14.1 oranındaki kararsızların yoğun olarak Ak Partili seçmenler olduğu görülüyor. Nisan ayı sonuçlarına kıyasla Mayıs ayında 0,02 puan düşüşte olan Ak Parti, seçmen tabanını en az koruyan parti olarak ilk kez kayıtlara geçti. Mayıs ayında %64,1 ile Ak Parti, %53,4 ile MHP seçmen kitlesini en düşük düzeyde koruyor.

Son seçim anketinin Mayıs ayı raporuna göre HDP, oy oranını 1 puan artırıyor, %9.6 seviyesine çıkarıyor ve seçmen kitlesini en yüksek oranda koruyan partiler arasına giriyor. %81.9 ile HDP, %80.5 ile İYİ Parti seçmen kitlesinde istikrarı sağlıyor.

Son Seçim Anketine Göre En Başarılı Parti Genel Başkanı: Recep Tayyip Erdoğan

İstanbul Ekonomi Araştırma, her ay olduğu gibi anket katılımcılarına siyasetçilerin başarı durumunu da sordu. Son seçim anketi siyasetçi başarı durumları 1 ile 10 puan arasında değerlendirildi. Ulaşılan sonuca göre Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 üzerinden 5,09 puan ile ilk sırayı aldı. İkinci sırada İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 10 üzerinden 4,67 puanla yer alıyor. Üçüncü sırada 10 üzerinden 3,81 puanla ise Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bulunuyor.

En başarılı siyasetçi anketinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan her ne kadar ilk sırayı alsa da, 2021 yılının Şubat, Mart ve Nisan ayı sonuçlarına göre düşüş gösteriyor. Meral Akşener ise istikrarlı olarak yükselişini sürdürüyor. Kemal Kılıçdaroğlu ise 2020 yılının Ağustos sonuçlarından beri en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise 10 üzerinden 3,67 puanla 2019 Aralık ayından itibaren en düşük puanını alıyor.

Son Seçim Anketi Mayıs Ayı Sonucu: Seçmenin Yüzde 40’ı AK Parti'ye Oy Vermeyeceğini Söylüyor

İstanbul Ekonomi Araştırma, anketinde katılımcılara aralıklı olarak sorduğu “Bu Pazar seçim olsa hangi partiye KESİNLİKLE oy vermezsiniz?” sorusuna Mayıs ayında da yer verdi. Son seçim anketi sonucunda görüldü ki; seçmenin %40’ı Ak Parti’ye KESİNLİKLE oy vermeyeceğini söylüyor.

Türkiye’de son zamanlarda yaşanan pandemi süreci politikaları, ekonomik sıkıntılar, yoğun siyasi gündem ve daha pek çok gelişme, iktidar partisine olan güveni zedelemişti ve bu durum seçim anketlerine yansımıştı. Kasım 2020 ve Şubat 2021 anket sonuçlarına göre HDP'ye KESİNLİKLE oy vermeyeceğini söyleyenlerin oyu %40 civarındaydı. Mayıs ayı seçim anketi sonuçlarına göre ise tablo tamamen değişti ve AK Parti'ye kesinlikle oy vermeyeceğini söyleyenler %40 oy oranıyla belirlenirken, HDP’nin oyu ise %27'ye geriledi.

1 – Parti Kırılımına Göre; 2018’de Ak Parti’ye Oy Verenlerin Yüzde 16,7’si KESİNLİKLE Ak Parti’ye Oy Vermeyeceğini Söylüyor

İstanbul Ekonomi Araştırma’nın son seçim anketi çalışmasına göre 2018 yılında Ak Parti’ye oy verenlerin %16,7’si, bu Pazar seçim olsa Ak Parti’ye oy vermeyeceğini söylüyor. Aynı çalışmanın 2021 Şubat ayı sonucunda da 8 puanla Ak Parti, kendi seçmenini küstüren birinci partiydi. Mayıs ayı raporuna göre kendi seçmenini küstüren ikinci parti ise MHP. MHP'li olup, bu Pazar seçim olsa MHP'ye kesinlikle oy vermeyecek olanların oranı %5,5.

2 – Parti Kırılımına Göre; 2018’de CHP'ye Oy Verenlerin Yüzde 4,5’i KESİNLİKLE CHP'ye Oy Vermeyeceğini Söylüyor

2018 yılında CHP'ye oy veren ancak bu Pazar seçim olsa CHP'ye kesinlikle oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 3 seviyesinden %4.5 seviyesine çıktı. Daha önceden CHP seçmeni olup AKP'ye oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı %72,1. CHP'li olup İYİ Parti’ye kesinlikle oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı ise %0,9 oldu.

3 – Parti Kırılımına Göre; Kendi Seçmenini Küstürmeyen Tek Parti: İYİ Parti

İYİ Parti, kendi seçmenini küstürmeyen tek parti olarak son seçim anketi Mayıs ayı raporuna yansıdı. Bunda, İYİ Parti'nin yeni bir parti olmasının da etkisi yadsınamaz. 2018’de İYİ Parti seçmeni olup, bu Pazar seçim olsa İYİ Parti’ye oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı yüzde 0. Üstelik HDP'li olup, İYİ Parti’ye oy vermeyeceğini söyleyenlerin oranı da %0.

4 – 65 Yaş ve Üzeri Seçmenlerin Yüzde 57.3’ü Ak Parti’ye KESİNLİKLE Oy Vermeyeceğini Söylüyor

Son seçim anketi çalışmasına göre; bu Pazar seçim olsa 65 yaş ve üzeri seçmenlerin %57,3’ü Ak Parti’ye kesinlikle oy vermeyeceğini söylüyor. Bu sırayı %49,7 ile 55-64 yaş grubu, %43 ile 35-44 yaş grubu, %42,9 ile 18-24 yaş grubu ve %42 ile 45-54 yaş grubu takip ediyor. Ak Parti’ye oy vermeye en yakın yaş grubu %36,5 ile 25-34.

5 -  45-54 Yaş Grubu Seçmenlerin Yüzde 21,2’si CHP'ye Kesinlikle Oy Vermeyeceğini Söylüyor

Bu Pazar seçim olsa CHP'ye kesinlikle oy vermeyeceğini söyleyenlerin yoğun olduğu yaş grubu, %21,2 ile 45-54 yaş grubu. Bu sırayı %18 ile 35-44 yaş grubu takip ediyor. CHP'ye kesinlikle oy vermeyeceğini söyleyen en düşük oranlı yaş grubu ise %10,9 ile 65 yaş ve üstü yaş grubundaki seçmenler. Bu sırayı %12,8 ile 18-24 yaş grubu seçmen takip ediyor.

Eğitim Seviyesi Yükseldikçe AKP Oyları Düşüyor

İstanbul Ekonomi Araştırma son seçim anketi raporuna göre eğitim seviyesi yüksek seçmenler “Bu Pazar seçim olsa AKP'ye KESİNLİKLE oy vermem" diyor. Yüksekokul ve daha ileri eğitim durumuna sahip olanların %50,7’si Ak Parti'ye kesinlikle oy vermeyeceğini söylüyor. Lise mezunlarının %45,2’si, ortaokul mezunlarının %43,1’i, ilkokul mezunlarının veya daha azının %36,4’ü kesinlikle Ak Parti’ye oy vermeyeceğini söylüyor.

Eğitim Seviyesi Düştükçe CHP Oyları Düşüyor

Son seçim anketi Mayıs ayı raporuna göre ilkokul ve daha az eğitim durumundaki seçmenlerin %27,7’si “Bu Pazar seçim olsa CHP’ye kesinlikle oy vermem" diyor. Yüksekokul ve daha fazla eğitim durumundaki Seçmenlerin %9,3’ü kesinlikle CHP’ye Oy veremeyeceğini söylüyor. Bu oran ortaokul mezunu seçmenlerde %16,6, lise mezunu seçmenlerde ise %13,4.

Mayıs Ayı Son Seçim Anketi Cumhurbaşkanlığı Seçimi için Ne Diyor?

Muhalefet her ne kadar erken seçim çağrısı yapsa da seçimlere henüz 2 yıla yakın bir zaman var. Ancak yaşanan ekonomik sıkıntılar ve ülkenin siyasi hareketliliği, sürekli olarak erken seçim dinamizmi yaratıyor. İstanbul Ekonomi Araştırma’nın son seçim anketi çalışmasında Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de yer verilmiş. Ankete katılan katılımcıların %35'i, seçmeni olduğu partinin her adayına oy vereceğini söylüyor.

Ankete katılanların %27,5’i seçmeni olduğu partinin kendi adayını çıkarmasını istiyor. %25,4’ü ise seçmeni olduğu partinin ittifak içerisinde ortak adaya oy vereceğini söylüyor. Katılımcıların %12,1’i Cumhurbaşkanlığı konusunda çekimser.

1 - Erdoğan ve Yavaş’ın Cumhurbaşkanlığı Adaylığında Sonuç: Mansur Yavaş

Mayıs ayı son seçim anketi raporuna göre; adayların Mansur Yavaş ve Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğu Cumhurbaşkanlığı seçiminde katılımcıların %52,5’i “Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunda sayacağım adaylardan hangisine oy verirsiniz?” sorusuna Mansur Yavaş cevabını verdi. Bu senaryoda oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı ise %9,4.

2 - Erdoğan ve İmamoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı Adaylığında Sonuç: Ekrem İmamoğlu

Mayıs ayı son seçim anketi raporuna göre; adayların Ekrem İmamoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan’ın olduğu Cumhurbaşkanlığı seçiminde katılımcıların %51,4’ü “Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunda sayacağım adaylardan hangisine oy verirsiniz?” sorusuna Ekrem İmamoğlu cevabını verdi. Bu senaryoda oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı ise %8,7.

3 - Erdoğan ve Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı Adaylığında Sonuç: Meral Akşener

Son seçim anketi raporuna göre; adayların Recep Tayyip Erdoğan ve Meral Akşener olduğu Cumhurbaşkanlığı seçiminde katılımcıların %45,4’ü “Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turunda sayacağım adaylardan hangisine oy verirsiniz?” sorusuna Meral Akşener cevabını veriyor. Bu senaryoda oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı ise %15,5.

Son Seçim Anketine Göre Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Erdoğan Hangi Adaylar Karşısında Güçlü?

Mayıs ayı seçim anketi çalışma sonucuna göre Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, Recep Tayyip Erdoğan karşısında güçlü ve yüzde 50 barajını aşıyor; ikinci tura gerek kalmadan seçimi kazanıyor. Ancak muhalefetin diğer adayları için aynı durum geçerli değil. Selahattin Demirtaş ve Recep Tayyip Erdoğan adaylığı durumunda %51,7 ile Erdoğan seçimden galip ayrılıyor. Diğer senaryolarda Cumhurbaşkanlığı ikinci tura kalıyor.

Cumhurbaşkanı adaylarının Kemal Kılıçdaroğlu ve Recep Tayyip Erdoğan olması durumunda oyların %44,2'sini Erdoğan, %39,4’ünü Kılıçdaroğlu alıyor. Bu durumda oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı %16,4.

Cumhurbaşkanı adaylarının Ali Babacan ve Recep Tayyip Erdoğan olması durumunda oyların %43,5’ini Erdoğan, %36,9’unu Babacan alıyor. Bu durumda oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı %19,6.

Cumhurbaşkanı adaylarının Ahmet Davutoğlu ve Recep Tayyip Erdoğan olması durumunda oyların %44,6’sını Erdoğan, %32,4’ünü Davutoğlu alıyor. Bu durumda oy kullanmayacağını söyleyenlerin oranı ise %23.

Kaynak: www.turkiyeraporu.com

21 May 2021 - 11:00 - Siyaset --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 234.224 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?