Yanlış Kişiye Aşık Olduğunuzun 16 Göstergesi

Yanlış kişiye aşık olmak, hayatta bir insanın başına gelebilecek en kötü şeylerden bir tanesi. Peki, yanlış insana aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız? İşte cevapları...

Yanlış Kişiye Aşık Olduğunuzun 16 Göstergesi
Yanlış Kişiye Aşık Olduğunuzun 16 Göstergesi
+18
Haber albümü için resme tıklayın

Yanlış kişiye aşık olmak nasıl kolaylıkla anlaşılır? Yanlış kişiye aşık olduğunuzun göstergeleri nelerdir? Eğer siz de ilişkinizi sorguluyorsanız ve yanlış insana aşık olma ihtimaliniz üzerinde duyuyorsanız bu göstergelere dikkat etmelisiniz. İşte, yanlış kişiye aşık olmak hakkında bilmeniz gerekenler...

Yanlış Kişiye Aşık Olduğunu Nasıl Anlarsın?


Gerçekten doğru insanla mı berabersiniz? Çok aşık olduğunuz o kişi sahiden beyaz atlı prens mi? Ne yazık ki insanlar her zaman doğru insanlarla karşılaşmıyor. Büyük umutlar, birlikte kurulan gelecek hayalleri ve vaatlerle başlanılan toz pembe ilişkiler maalesef hüsranla sonuçlanabiliyor. Peki, beraber olduğunuz insanla yolunda giden bir ilişkiniz mi var yoksa yanlış kişiye mi aşıksınız? Buyurun, yanlış kişiye aşık olmak hakkındaki soru işaretlerini beraber giderelim...

1 - Kişisel Bakımınızı İkinci Plana Atıyor Musunuz?

Genellikle bir ilişkiye başlamadan önce kişiler dış görünüşlerine ve kişisel bakımına çok önem verirler. Ancak ilişki ilerlediğinde taraflar birbirinin sevgisinden ve ilgisinden emin olmaya başladığında bu fiziksel görünümlerine, bakımlarına gösterdikleri özeni kaybederler.

Ancak aniden bir değişim yaşıyorsanız, artık içinizden onun için hazırlanmak veya kendiniz için bir şeyler yapmak gelmiyorsa yaşadığınız bu değişimin nedenini sorgulamalısınız. Bu durum elbette herkes için değişebilen bir durumdur. Yani yalnızca neden değiştiğinizi düşünün, ancak ilişkinizden şüphe etmeniz için henüz çok erken.

2 - İlişkide Çabalayan Taraf Yalnızca Siz Misiniz?

Yanlış kişiye aşık olmak durumu, ilişkide sarfedilen çaba ile de kolaylıkla anlaşılabilir. Bunun için de birlikte olduğunuz insanla ilişki içerisindeki sorumluluk dağılımınızı inceleyin. Yanlış bir ilişkideyken yaşayacağın ilk problem genellikle gösterilen çabanın tek taraflı olmasıdır. Birlikteliklerde her konuda olduğu gibi sorumluluk alma konusunda da bir denge olması gerekmektedir.

İlişki içerisinde yaşadıklarınızı düşünün. Çaba gösteren, sorumluluğu üstüne alan, her adımı planlayan taraf siz misiniz? Bütün yükü omuzladınız mı yoksa ilişkinin yükünü birlikte mi taşıyorsunuz? Kararlar ortak mı alınıyor, tartışmalar sonrası adım atan taraf hep aynı taraf mı? Sorularının cevaplarını gözden geçirin. Sorumluluğu alan yalnızca siz iseniz burnunuza gelen kötü kokuların bir anlamı olabilir.

3 - Sizi Küçümsüyor veya Aşağılıyor mu?

Pek çok insan sağlıklı devam ettiğini düşündüğü beraberlikte aşağılanıyor ve küçümseniyor. Ancak duygular, alışkanlıklar ya da bağımlılıklar yüzünden kişi bu durumu net bir şekilde göremiyor. Konu ilişkiler olduğunda belki de en sık karşılaşılan problemlerden biri taraflardan birinin ya da her iki tarafın birbirini aşağılaması ve küçümsemesidir.

Fiziksel özelliklerin sık sık eleştirilmesi, iğneli sözcükler kullanılarak karşı tarafı yerme çabası ya da dalga geçer gibi bir tavır ilişki için oldukça sağlıksızdır. Örneğin; aşık olduğunuz kişi devamlı aldığı kilolardan bahsediyorsa ya da daha güzel daha becerikli olman için seni zorluyorsa yanlış kişiye aşık olmak söz konusu olabilir.

4 - Gelecek Planlarına Sizi Dahil Ediyor mu?

Birliktelik, çoğu zaman ortak hedefler doğrultusunda aynı yolda ilerlemektir. Her zaman aynı hedef üstünde olmak imkansız olsa da büyük resme bakıldığında gelecek beklentileriniz ve istekleriniz benzerdir. Ancak aşık olduğunuzu düşündüğünüz kişiden gelecekle ilgili herhangi bir taahhüt almadıysanız, ileride ne yapmak istediğini ya da kiminle yaşamak istediğine karar verememiş gibi davranıyorsa bu kararsızlığını da size açık bir şekilde yansıtıyorsa kırmızı alarm.

Duygusal birlikteliklerde genellikle taraflar birbirleriyle geleceğe dair hayaller kurar. Belki ilerde beraber bir aile kurmak, çocuk sahibi olmak ya da dünyayı gezmek. Sevgiliniz bu tür hayallerine sizi dahil etmiyorsa ya da konusunu bile geçirmiyorsa duygularından emin olmayabilir. Yani büyük bir aşkla ilişkiye devam ettiğiniz kişi sizinle bir gelecek düşünmüyor olabilir ve bu yanlış kişiye aşık olmak konusunda önemli bir gösterge.

5 - Tartışma Sırasında Size Nasıl Davranıyor?

Tartışmalar, ilişkileri diri tutan küçük krizler yanı zamanda fırsatlardır. Tartışma esnasında karşınızdaki insanın nasıl biri olduğunu, size ne kadar saygı duyduğunu ve kriz anlarında nasıl tepkiler verdiğini ölçebilirsiniz. Hemen her ilişkide biraz gürültü, patırtı bulunur. Yani herkes tartışabilir, hatta tartışmak sağlıklı bir durumdur.

Ancak burada gözlem yapmanız gereken nokta tartışma sırasında size nasıl davrandığıdır. Normal zamanda size karşı çok anlayışlı, düşünceli ve sevecen davranıyor fakat küçük bir anlaşmazlık olduğunda sizi ciddi şekilde üzecek cümleler kuruyor ve sonrasında hatasını telafi etmeye çalışmıyorsa yanlış kişiye aşık olmak söz konusu olabilir.

6 - Ailesiyle Birlikteyken Nasıl Hissediyorsunuz?

Aile kavramı hepimiz için çok özel bir kavramdır. Konu ilişkiler olunca aile faktörünü görmezden gelmek doğru olmayacaktır. Birlikte olduğunuz kişinin ailesinin yanında kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Ailesiyle yemeğe gittiğiniz anlarda huzursuz ve tedirgin miydiniz? Elbette tek başına bu ipucu yanlış bir insana aşık olduğunuzu göstermez. Fakat tüm ipuçlarını dikkate almakta fayda var.

7 - Yanından Ayrılınca Ne Hissediyorsunuz?

Bazen birlikteyken her şey güzeldir ancak onun yanından ayrıldığınız anlarda içinizi kaplayan huzursuzluk size bir şey anlatmaya çalışıyor gibidir. Sizce bunun nedeni nedir? Sevgilinizleyken çok güzel vakit geçirmişsinizdir fakat sonrasında? İçerisinde bulunduğunuz ilişki sizin kendinize olan saygınızı zedeliyor olabilir.

Böyle bir durumdaysan bunu fark etmen hiç kolay olmayacaktır. Çünkü zamanla bu ilişkiyi bir tedavi gibi görmeye başlayacak, bu yüzden ondan uzaklaşman hiç kolay olmayacaktır. Bu kısır döngüden çıkamamana sebep olacak düşünce ise ‘Ondan daha iyisini bulamam’ düşüncesidir.

8 - En önemlisi: Onun Yanında Kendiniz Olabiliyor Musunuz?

Aşık olduğunuz kişi doğru kişi değilse onun yanında kendiniz olma rahatlığını tadamazsınız. İnsan sevdiği insanlarla beraberken gerçek benliğiyle hareket edebilmelidir. Fakat ne yazık ki her ilişkide bu mümkün olmaz. Bunun asıl nedeni taraflardan birinin karşısındaki insana göre davranmaya çalışmasıdır.

Onu hayal kırıklığına uğratmamak, onun ilgisini kaybetmemek için farklı biri gibi davranmak kendi benliğinizden uzaklaşmanıza neden olur. Kendi benliğinizden uzaklaştığınız her dakika aslında doğru ilişkiden de uzaklaşmış olursunuz. Eğer onun yanındayken kendiniz olamıyorsanız bu, yanlış kişiye aşık olmak noktasında önemli bir işaret.

9 – Aynı Espriye Gülebiliyor musunuz?

Yanlış insana aşık olmak ve bunun farkında olmak köprüden önce son çıkış olması noktasında oldukça önemli. Çünkü birliktelikler evlilikle sonuçlandıktan sonra geri dönmek pek de kolay olmuyor. Çoğu insan sevgiliyken aldığı ayrılık kararını evliyken alamıyor ve mutsuzluğa doğru sürükleniyor. Bu nedenle yanlış insana aşık olup olmadığınızı test etmeniz önemli.

Eğer bir insana aşıksanız mutlaka hayata ortaklaşa baktığınız noktalar vardır. Bu ortak noktalardan biri de benzer espri anlayışına sahip olmak. Eğer onun yaptığı espriler ya da sahip olduğu şaka anlayışı size hitap etmiyorsa bu, evlilik içinde bir sorun olarak önünüze gelebilir. Kısacası; yanlış kişiye aşık olmak bu yolla da işaret verebilir.

10 – Sevgiliniz Bir Narsist mi?


Günümüzde ilişkilerde en büyük problemlerden bir tanesi narsizim ve narsist ilişki. Eğer narsist biriyle birlikteyseniz bu, ilerleyen zamanlarda içinden çıkılmaz ve katlanılmaz bir durum haline gelebilir. Açıkça söylemek gerekir ki; sevgiliniz bir narsist ise yanlış kişiye aşık olmak söz konusu ve kendi ruh sağlığınız için bu ilişkiden uzak durmalısınız .

11 – Onu Başka Biriyle Düşündüğünüzde Kıskançlık Hissediyor Musunuz?

Çok sağlıklı bir yöntem olmayabilir ancak aşık olduğunuz kişiyi, başka biriyle olduğunu düşündüğünüzde kıskançlık hissetmiyorsanız ya da bundan rahatsızlık duymuyorsanız işler aslında düşündüğünüz gibi olmayabilir. Seven ve aşık olan insan, hayatındaki kişinin kendisinden ayrılmasını ya da bir başka insanla olduğunu düşünmesi yeterince endişe vericidir. Eğer bunu düşündüğünüzde endişenlemiyorsanız o kişiye aşık olmayabilirsiniz.

12 – Hareketleri Sizi Rahatsız Ediyor mu Ya da O Sizin Hareketlerinizden Rahatsız Oluyor mu?

Yanlış kişiye aşık olmak noktasında en büyük göstergelerden biri; hayatınızdaki insanın zaman zaman varlığından rahatsız olmak olabilir. Eğer hayatınızdaki kişinin, nedeni ne olursa olsun varlığından şikayet ediyorsanız ya da sık sık onsuz plan yapmak istiyorsanız; hayatı beraber sürdürmek istediğiniz kişi o olmayabilir. Sağlıklı bir ilişkide elbette ki kişilerin birbirinden bağımsız ve birbirinden ayrı planlar ve etkinliklere katılım sağlaması normal ancak bu sık sık oluyorsa bir şeyler ters gidiyor olabilir.

13 – Birlikte Kaliteli Zaman Geçiriyor Musunuz?

Çoğu ilişki her ne kadar büyük bir heyecan ve aşkla başlasa da aynı şekilde devam etmiyor. Eğer yanlış kişiye aşık olmak söz konusu ise ilişkinin aynı heyecanla devam etmemesi belirgin olarak ortaya çıkıyor. Bu durumda yapmanız gereken şey; birlikte ne kadar kaliteli zaman geçirdiğinizi tespit etmek. Eğer birlikteyken kaliteli zaman geçirdiğinizi düşünmüyorsanız ve ilişkiniz bir monotonluk içinde devam ediyorsa yanlış bir ilişki söz konusu olabilir.

14 – Birbirinizle Sohbet Ederken Zaman Hızla mı Geçiyor Yoksa Zaman Duruyor mu?

Sağlıklı bir aşk ilişkisinde veya evliliklerde en önemli noktalardan bir tanesi; arkadaş olabilmek. Yapılan pek çok sosyal araştırma, birbiriyle arkadaş olabilen çiftlerin daha uzun soluklu bir ilişki yaşadığı yönünde. Eğer hayatınızdaki insanla geçen zamana rağmen hala arkadaş gibi sohbet edebiliyorsanız ve bunu yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsanız doğru yolda olabilirsiniz. Ancak arkadaşlığınızı sürdüremiyorsanız ve birlikte sohbet ederken zaman geçmek bilmiyorsa yanlış kişiye aşık olmak durumu söz konusu olabilir.

15 – Yanlış Kişiye Aşık Olmak ve Tahammül


Hayatınızdaki insanın yaptığı yanlışlara ve hatalara ne kadar tahammülümüz olduğu da yanlış kişiye aşık olmak ya da olmamak durumu ortaya çıkabilir. Genel olarak bir insanın tahammülü, karşısındaki insana duyduğu sevgi ile doğru orantılıdır. Eğer hayatınızdaki insana karşı, herkesten biraz daha toleranslı davranabiliyorsanız doğru bir ilişkide olabilirsiniz. Ancak en ufak olayda bile hemen parlıyor ve tepki gösteriyorsanız o kişi sizin için doğru insan olmayabilir.

16 – İlişkinize ve Birbirinize Değer Katıyor musunuz?

İdeal ve olması gereken bir ilişkide hem ilişkiye hem de kişilerin birbirine değer katması, olumlu yönde desteklemesi beklenir. Kıskançlık ve benzeri gibi nedenlerle kişinin, hayatındaki kişiyi kısıtlaması, sınırlaması ve negatif anlamda etkilemesi sağlıksızlık göstergesidir. Eğer hayatınızdaki insan sizi çeşitli nedenlerle kısıtlıyorsa, size değer katmıyorsa ya da sizin kendinize, işinize değer kalmanıza engel oluyorsa yanlış kişiye aşık olmak konusunda endişelenebilirsiniz.

Bonus: Birbirinizin Farklılıklarına Saygı Gösteriyor Musunuz?

Sağlıklı bir ilişkide olmazsa olmazlardan bir tanesi; farklılıklara saygı göstermek. Bu farklılıklar; müzik tercihi olabilir, siyasi görüş olabilir ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir şey olabilir. Elbette ki çiftlerin her konuda aynı düşünmesi beklenemez. Ama eğer doğru kişiyi arıyorsanız ve hayatınızdaki kişinin doğru kişi olduğundan emin olmak istiyorsanız; farklılıklara yaklaşımın nasıl olduğuna bakmalı ve bu konuda birbirinize olan tutumlarınıza dikkat etmelisiniz.

04 Tem 2021 - 12:00 - Aşk Yaşam ve Kişilik Testleri --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 310.114 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?
Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı