Aşı Zorunluluğu Var mı | İşverenler Çalışanlarını Aşı Olmaları İçin Zorlayabilirler mi?

Aşı zorunluluğu var mı? Son zamanların en çok merak edilen konularından biri aşılamada kurumların zorunluluk gerekçe edip etmediği... Peki aşı yaptırmak zorunlu mu? İşte yanıtlar...

Aşı Zorunluluğu Var mı | İşverenler Çalışanlarını Aşı Olmaları İçin Zorlayabilirler mi?
Aşı Zorunluluğu Var mı | İşverenler Çalışanlarını Aşı Olmaları İçin Zorlayabilirler mi?
+9
Haber albümü için resme tıklayın

Aşı zorunluluğu var mı? Tüm dünyanın ve ülkemizin zor zamanlar yaşamasına sebep olan koronavirüs pandemisi, toplumların yaşantısını ve alışkanlıklarını kökten değiştirdi. Bu zorlu pandemi sürecinden çıkarak yeniden normalleşebilmenin anahtarını ise aşılar oluşturuyor. Bu anlamda dünya için umut olan aşılar konusunda ise süregelen bazı tartışmalar bulunuyor.

Ülkemizde hızlanan aşılama çalışmaları ile aşı konusunda tedirgin olanlar bulunsa da, toplumda önemli sayıda aşılama gerçekleşti. Bu aşılama, hasta sayılarına da etki ederek gelecek günler adına ülkemiz içinde umut doğurdu.

Bu olumlu haberlerin neticesinde ise, 1 Temmuz tarihinden başlamak üzere normalleşme adımları da uygulanmaya başlanacak. Çalışma hayatı da aynı şekilde normalleşmeye geçecek. 

Pandeminin tekrar yayılmasını önleme ve yeni bir salgın dalgasından korunma adına hayati önem taşıyan aşılama noktasında ise bazı soru işaretleri bulunuyor. İşte bu yazımızda hukuki açıdan, işverenlerin çalışanlarını aşı zorunluluğu yapıp yapamayacağını ele alacağız. Peki aşı zorunlu olacak mı?

İşveren Aşı Zorunluluğu Getirebilir mi?

Aşı zorunluluğu var mı? Artan aşılama sayıları dünyada olduğu gibi ülkemizde de salgından kurtuluş adına büyük umut oluşturuyor. Artan aşılamalar ile tartışılan bir konu ise zorunlu aşı meselesi oldu. Peki, işveren çalışanını aşıya zorlayabilir mi? Hukuki mevzuat ne diyor? İş hukuku anlamında böyle bir zorunluluk mümkün müdür?

Ülkemiz hukuki mevzuatı açısından bakıldığı zaman, işveren işyeri güvenliği ve toplum sağlığı açısından çalışanlarından koronavirüs aşısı olmalarını isteyebilir ancak kabul etmeyen çalışanlar yönünden ise zorlama yapamaz. Yani diğer bir ifade ile ülkemiz açısından zorunlu aşılamaya ilişkin yasal bir mevzuat oluşturulmadan, işveren çalışanına aşı zorunluluğu getiremez.

İşveren Aşı Olmayanlar İçin Çalışma Koşullarında Düzenleme Yapabilir mi?

Aşı zorunluluğu söz konusu mu? Yukarıda ayrıntılı olarak değindiğimiz gibi, yasal bir mevzuat ile aşı zorunluluğu getirilmedikçe işverenler, çalışanlarını aşıya zorlayamazlar ancak çalışma saat süreleri ve ücretlerinde değişiklik yapmaksızın aşı olmayan çalışanları için uzaktan çalışma gibi düzenlemeler getirebilirler. Aşı olan çalışanlar ile aşı olmayan çalışanlar açısından bu şekilde ayrı düzenleme yapılabilmesini, İş Hukuku kapsamında incelemek gerekir.

Öncelikle belirtelim ki; İş Hukuku genel düzenlemelerine göre, işveren eşit durumda bulunan çalışanları arasında haklı ya da objektif bir nedene dayanmaksızın keyfi olarak farklı uygulamalar getiremez. Ancak aşı olmayan çalışanların, iş yerinde salgın konusunda daha büyük risk oluşturacağı gerçeği göz önüne alındığında, ücrette ve çalışma sürelerinde değişiklik yapılmama koşulu ile (eşit durumdaki işçiler arasında ücret ve çalışma süresi farklılığı ayrımcılık olarak kabul edilir) uzaktan çalışma tarzı önlemler alınması çalışanlar arasında ayrımcılık olarak sayılmayacaktır.

Yeni İşe Alımlarda Aşı Koşulu Aranabilir mi?

Aşı olmak zorunlu mu? İşe alımlarda işverenler tercihlerini aşı olanlardan yana kullanabilirler. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu, yasal bir düzenleme olmadıkça işverenler, işe başvuracakların zorunlu olarak aşı olmasını dayatamazlar.

Lakin, iş sözleşmesi yapılması aşamasında işverenin tercih hakkı bulunduğu durumlarda, eğer işveren istiyorsa tercihini aşı olmuş başvurandan yana kullanmasında ise hukuka aykırı bir durum bulunmaz. İş sözleşmesi nedir buradan bilgi alabilirsiniz. 

Aşı Olmadığı Gerekçesi ile Çalışanın İş Sözleşmesi Feshedilebilir mi?

Aşı zorunluluğu söz konusu mu? Ülkemiz açısından bakıldığında, aşı olunması yasal olarak zorunlu tutulmamıştır. Bu açıdan işveren de çalışanını aşı yaptırmaya zorlayamaz ve sırf bu nedene dayanarak çalışanının iş sözleşmesini haklı nedenle fesh edemez. Buna aykırı tutumlarda yani sözleşmenin feshi durumunda işverenin, feshe bağlı tüm tazminatları çalışana ödemesi gerekecektir.

Bu yazımızda işverenler ve çalışanları yönünden aşı zorunluluğu konusuna dair ülkemizdeki yasal ve hukuki durumu ele aldık. Ancak şunu da özellikle belirtmek isteriz ki, her ne kadar ülkemizde pandemiye karşı zorunlu aşılama gibi bir düzenleme bulunmuyorsa da, toplumumuzun büyük bir kısmı, salgından kurtulma adına umut teşkil eden aşı ve aşılama sürecine yoğun bir ilgi göstermektedir. Bu da yeniden normalleşme adına umutları arttırmaktadır. Aşı kimliği ne demek yazımızı okumak için tıklayınız. 

05 Tem 2021 - 11:00 - Güncel --- Okunma

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 296.347 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.


Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı