Mala Zarar Verme Suçu Nedir? Cezası Ne Kadardır? Maddi ve Manevi Tazminata Konu Olabilir mi?

Mala zarar verme suçu nedir? Başkasına ait bir taşınır ya da taşınmaz malın zarar görmesi halinde ne yapılmalıdır?

Emir Emiroğlu
Emir Emiroğlu Tüm Haberleri
Mala Zarar Verme Suçu Nedir? Cezası Ne Kadardır? Maddi ve Manevi Tazminata Konu Olabilir mi?
Mala Zarar Verme Suçu Nedir? Cezası Ne Kadardır? Maddi ve Manevi Tazminata Konu Olabilir mi?
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Mala zarar verme suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu 151, 152 ve 153. Maddelerinde düzenlenmiştir. Yasal tanıma göre mala zarar verme;

“Başkasına ait olan taşınır veyahut taşınmaz malın kısmen ya da tamamen yok edilmesi, tahrip edilmesi, yıkılması, kullanılmaz hale getirilmesi, bozulması ya da kirletilmesi ile oluşur”

Mala Zarar Verme Suçu Cezası Ne Kadardır?

Mala zarar verme suçu temel haline karşılık Türk Ceza Kanunu’nda öngörülen ceza miktarı ise dört aydan üç yıla kadar hapis cezası ya da adli para cezasıdır. 

TCK 151. maddede tanımlanan mala zarar verme suçu temel halinde, soruşturma ve kovuşturma yapılması mağdurun şikayetine bağlıdır. Mağdurun şikayetçi olmadığı durumlarda cezai takibat yapılmaz.

Bu suçun oluşabilmesi için, eylemin mala zarar verme kastı ile işlenmesi gerekir. Daha basit bir ifadeyle kasten zarar verme ancak bilerek işlenebilen bir suçtur. Bunu basit bir örnekle açıklamak gerekirse, mağdurun evinin camına kasten taş atarak zarar verilmişse “mala zarar verme” suçu oluşurken, kaza sonucu bu camın kırılması durumunda ‘mala zarar verme suçu’ meydana gelmez.

Yine bu suçun oluşması için gerekli olan bir diğer unsur ise, zarar verilen malın başkasına ait olması gerekir. Bir kişinin kendi malına zarar vermesi suç oluşturmaz. Sahipsiz mallar açısından da suç oluşmaz.

1- Mala Zarar Verme Suçunun Nitelikli Halleri

Mala zarar verme suçu TCK kapsamında bazı hallerde ağır cezalar belirlenmiştir. Bu nitelikli haller Türk Ceza Kanunu 152 ve 153. Maddelerinde sayılmıştır. Kısacası Türk Ceza Kanunu kapsamında;

  • Kamu kurum ve kuruluşlarına ait ya da kamu hizmetine ayrılan taşınır ya da taşınmaz mallara zarar verme,
  • Yangın, sel baskını ve benzeri doğal afet ve diğer felaketlerin önlenmesine ayrılan taşınır yada taşınmaz mallara zarar verme,
  • Dikili ağaç ya da fidan veya bağ çubuğuna yönelik mala zarar verme,
  • Sulama, içme sularının sağlanmasına ya da afetlerden koruma sağlayan tesislere yönelik mala zarar verme, 
  • Grev ya da lokavt durumlarında işverenlerin ya da işçilerin veyahut işveren ya da işçi sendika veya konfederasyonlarının maliki olduğu ya da kullandıkları bina, tesis, eşyaya yönelik mala zarar verme,
  • Siyasi partilerin ya da kamu kurumu niteliğine sahip meslek kuruluşların ve üst kuruluşların maliki olduğu ya da kullandıkları bina, tesis, eşyaya yönelik mala zarar verme,
  • Sona ermiş olsa dahi, görevinden dolayı öç almak amacı ile bir kamu görevlisinin zararına mala zarar verme suçlarında ceza artırılır ve bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası verilir.

Bu özel nitelikteki taşınır ya da taşınmaz eşyalara karşı mala zarar vermede ceza artırılırken yine suçun bazı işleniş şekillerinde de ceza artırılır. Bu durumlar ise;

  • Suçun, yakarak, yakıcı ya da patlayıcı madde kullanılarak işlenmesi,
  • Suçun, toprak kaymasına ya da çığ düşmesine, sel veyahut taşkına neden olmak sureti ile işlenmesi
  • Suçun, radyasyona maruz bırakarak ya da nükleer, biyolojik veyahut kimyasal silah kullanılarak işlenmesi halleridir. Bu durumlarda verilecek ceza, bir katına kadar artırılır.

Yine ibadethanelere ya da mezarlıklara zarar verme, buraları kirletme durumunda da mala zarar verme için verilecek cezalarda mala zarar verme TCK 153. Maddesinde belirlenen oranlarda artırım yapılır.

2- Mala Zarar Verme Suçu Şikayet ve Tazminat Konusu

Mala zarar verme suçu işlenirse, temel halinde ceza takibi yapılabilmesi, suçtan zarar görenin yani mağdurun şikayetine bağlıdır. Ancak yukarıda ayrıntılı olarak saydığımız, kasten zarar verme suçunun nitelikli hallerinde ise  şikayet şartı aranmaz ve mağdurun şikayetine bakılmaksızın resen cezai takibat yapılır. 

Mala zarar verme suçu neticesinde, ceza yargılamasından ayrı olarak suç nedeniyle zarara uğrayan mağdurun, suçu işleyen failden söz konusu zararın karşılanması istemiyle maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı vardır.

Bu anlamda, Türk Ceza Kanunu kapsamında suç oluşturması yanında Türk Borçlar Kanunu uyarınca da haksız fiil niteliğindedir. Bu nedenle zarara uğrayan kişi mala zarar verme tazminat hakkından yararlanabilir ve bu haksız fiil nedeniyle zararlarının tazminini, sorumlu olan kişiden maddi ve manevi tazminat yoluyla isteyebilir.

 

 

31 Tem 2021 - 20:00 - Hukuki ve Adli Konular --- Okunma

Muhabir Emir Emiroğlu

Son bir ayda okuhaber.com sitesinde 205.984 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.
Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?