Kahvaltı deyince hiç kuşkusuz gözünüzün önüne bin bir çeşit şey geliyor. Ancak kahvaltı konusunda diğer ülkelerin biz Türkler kadar gelişmiş olduğu söylenemez. Dünyaca kabullenen bir “Türk Kahvaltısı” terimi var bir kere. Bu yazı dizininde ülke kahvaltılarını mercek altına alıyoruz.

Ülkelerin Kahvaltı Alışkanlıkları Birbirinden Çok Farklı

İtalyan mutfağı oldukça popüler bir mutfak olmasına karşın ne yazık ki kahvaltıda bu kadar iddialı değil. Kahve ve kruvasanla güne başlayan İtalyanlar kahvaltıda bunlara ek olarak çeşitli bisküvi ve marmelat da tüketebiliyor. Ülkelerin kahvaltı kültürleri birbirinden oldukça farklı elbette.

Hangi ülkeler kahvaltıda ne yiyor?
Hangi ülkeler kahvaltıda ne yiyor?

Sıradaki ülke ise Rusya. Bu ülkede kahvaltı kültürü bölgeye göre değişse de Ruslar yumurta ve balığa sabah öğünlerinde sıkça yer veriyor. Baharatı da oldukça yoğun kullanan Ruslar deniz ürünlerinden kahvaltıda da vazgeçemiyor.

Ülkelerin kahvaltı alışkanlıkları: Fransa
Ülkelerin kahvaltı alışkanlıkları: Fransa

Kuru fasulyeyle Güne Merhaba!

Kahvaltı denildiğinde aklınıza elbette peynir zeytin gibi ürünler geliyor ancak İngiltere’de karşılaşacağınız kahvaltı sizi hayrete düşürebilir.  Biz Türklerin akşam yemeğinde görmeye alışkın olduğu kuru fasulye İngilizlerin kahvaltılarında yer alıyor. Bunun ana nedeninin ise İngiliz işçi sınıfını tok tutmak olduğu söyleniyor. Bunun yanı sıra sosis, mantar, yumurta ve kızarmış ekmek de İngiliz kahvaltısında yer alan diğer ürünlerden.

Ülkelerin kahvaltı çeşitleri: İngiltere
Ülkelerin kahvaltı çeşitleri: İngiltere

Hızlı Kahvaltılar İçin Mısır Gevreği

Ülkelerin kahvaltı alışkanlıklarının birbirinden farklı olduğu, her bir ülkede daha da gözler önüne seriliyor. Amerika da farklı kahvaltı kültürü olan ülkelerden.

Ülke kahvaltıları: Amerika
Ülke kahvaltıları: Amerika

Tatlıyla tuzluyu bir arada tüketen Amerikalıların kahvaltıdaki favorisi ise çeşitli soslar ve marmelatlarla tatlandırılmış krepler. Bunun yanı sıra domuz pastırması ve yumurta da oldukça fazla tüketiliyor. Hızlı kahvaltıların vazgeçilmezi ise mısır gevreği ve süt ikilisi.

Pilav, Balık… Japon Kahvaltısı

Alman Mutfağı sosis salam gibi şarküteri ürünlerine kahvaltıda oldukça fazla yer veriyor. Bunun yanı sıra yumurta ve meyve de Alman kahvaltılarında tüketilen ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Ülkelerin kahvaltı çeşitlerinden bir başkası ise balık ve pirinç ürünlerinin bolca yer aldığı Japon kahvaltısı. Soya çorbası pilav Japon kahvaltılarında görebileceğiniz manzaralar arasında.

Ülkeler kahvaltıda ne yiyor: Japonya
Ülkeler kahvaltıda ne yiyor: Japonya

İtalyanlar gibi Fransızlar da güne kahve ve kruvasanla başlıyor. Kruvasanlarını marmelatla tatlandıran Fransızlar da kahvesiz güne başlamıyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz