Hapşırınca Gerçekten Kalbimiz Duruyor mu? İşte Hapşırınca Vücudumuzda Olanlar!

Hapşırık, omurgalı hayvanlarda solunum yoluna kaçan toz ve mikro parçacıkların vücuttan atılması için meydana gelen doğal bir refleks olayıdır. Omurgalıların en gelişmişi olan biz insanlarda da hapşırma refleksi sıklıkla görülür…

Hapşırınca Gerçekten Kalbimiz Duruyor mu? İşte Hapşırınca Vücudumuzda Olanlar!
Son Güncelleme: Whatsapp

Hapşırınca Gerçekten Kalbimiz Duruyor mu? İşte Hapşırınca Vücudumuzda Olanlar! | Hapşırık, omurgalı hayvanlarda solunum yoluna kaçan toz ve mikro parçacıkların vücuttan atılması için meydana gelen doğal bir refleks olayıdır. Omurgalıların en gelişmişi olan biz insanlarda da hapşırma refleksi sıklıkla görülür. Hatta hapşırığımızın hızı saatte 18 ila 120 kilometre hızı bulabilir.

Hapşırık, omurgalı hayvanlarda solunum yoluna kaçan toz ve mikro parçacıkların vücuttan atılması için meydana gelen doğal bir refleks olayıdır. Omurgalıların en gelişmişi olan biz insanlarda da hapşırma refleksi sıklıkla görülür. Hatta hapşırığımızın hızı saatte 18 ila 120 kilometre hızı bulabilir.

Tek bir hapşırık ile aslında vücudumuzdaki on binlerce damlacığın vücut dışına atılmasını sağlayabiliyoruz. Hapşırma refleksi başta biz insanlarda olmak üzere balıklardan fillere, kedilerden köpeklere tüm omurgalı hayvanlarda görülen bir reflekstir.

Küçüklüğümüzden beri bizlere hapşırdığımızda ağzımızı bir mendil ile ya da kolumuzun içi ile kapatmamız öğretilmiştir. Çünkü tek bir hapşırığımız ile on binlerce damlacığı etrafa saçarız ve bu damlacıklar yüzünden metrelerce öteye bile birçok hastalığın yayılmasına neden olabiliriz.

Tüm bunların yanı sıra toplumun büyük bir kesiminde hapşırdığımızda kalp başta olmak üzere vücudumuzdaki organların çalışmasını durdurduğuna dair bir kanı vardır. Peki gerçekten hapşırdığımızda kalbimiz durur mu?

Tabi ki hayır! Hapşırdığımızda vücudumuzdaki kalp başta olmak üzere hiçbir organımız saniyelik dahi olsa çalışmasını durdurmaz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.