Hayatı Kolaylaştıran 5 Otomobil Teknolojisi
Hayatı Kolaylaştıran 5 Otomobil Teknolojisi

Click For English. 

Teknolojinin gelişmesiyle otomobil ve benzeri teknolojik araçlarda büyük gelişmeler görmemiz mümkün olabiliyor. Bugün sizlere arabalarda bulunan farklı özellikler ile tanıştırmayı planlıyoruz. Aşağıda sizlere listelediğimiz bu sıra dışı özellikler, bütün ülkelerde görebileceğiniz ve kullanılmakta olan enteresan icatlardan oluşmaktadır. Otomobil ve motosiklet araçlarında etkin olarak kullanıma giren teknolojik aletlere ve geliştirilmekte olan icatlara gelin birlikte göz atalım.

1: Plaka Dönüştürücü

Plaka Dönüştürücü
Plaka Dönüştürücü

James Bond filmlerinde ve çeşitli aksiyon filmlerinde sıklıkla rastladığımız bu icat, ABD devletinde üretilmiş ve daha sonra tüm dünya ülkelerine yayılmıştır. Suçluların ve radar cihazından kaçmak isteyen sürücülerin kullanmış olduğu bu enteresan icat, plakayı değiştiriyor ve iki farklı plakayı tek araç üzerinde kullanabiliyorsunuz. Bu tür icatlar kullanmadan önce sahte plakanın yasak olduğunu bilmenizi isterim.

Bakınız: Hayatımızı Kolaylaştıran 8 Teknoloji Ürünü

2: Dijital Ayna

Dijital Ayna
Dijital Ayna

Japonya’da bulunan Nexus firması tarafından üretilen ve geliştirilen bu aynalar, dijital ayna olarak bilinmektedir. Bilinen yan aynaların aksine dijital olarak ve görüntülü ekran ve sensör ile şoförlerin daha kullanışlı yol kat etmesine yaramaktadır. Geri viteste gitmeniz durumunda veya park ederken, dijital sensörler ile sizlere daha ayrıntılı bir görüntü sağlayan bu aynalar, gelecek nesilde üretilecek olan elektrikli otonom araçlarda yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

3: Hayalet Gösterge

Hayalet Gösterge
Hayalet Gösterge

Otomobil firmalarından ayrı olarak geliştirilen bu teknolojik cihaz, ayrı olarak üretilmekte ve satılmaktadır. Bu cihazı aracınıza taktığınızda, telefonunuzdaki yol tarifini saydam bir ekranda izleyebilecek, otomobil göstergesini ön cama yansıtarak yolda daha dikkatli bir sürüş halinde olmanıza olanak tanınıyor. Oldukça tutulan bu cihaz pahalı olsa da, günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır.

4: Kablosuz Şarj Ünitesi (BMW)

Kablosuz Şarj Ünitesi BMW
Kablosuz Şarj Ünitesi BMW

Alman otomobil dev şirketi Bmw, elektrikli ve hibrit motora sahip olan otomobilleri için geliştirdiği kablosuz şarj ünitesi ile yeni devrin kapılarını aralamış bulunuyor. Günümüz teknolojilerinde oldukça yaygınlaşan elektrikli otomobillerin kablosuz şarj edilebilmesi mümkün hale gelmektedir. Yere veya sabit bir bölgeye tutturulan bu panelin üzerine otomobil durduğu zaman otomatik olarak şarj ediliyor ve bu özelliği kablosuz şarj edilebilen telefonlardan esinlenilmesi oldukça başarılı bir adım gibi görünmektedir.

5: Engelli Otomobili Elbee

elbee engelli otomobili
Elbee engelli otomobili

Teknolojinin en hoş yanlarından birisi de hayatı kolaylaştırmak olduğu bilinmektedir. Engelli insanların hayatının daha kolay hale getirilmesi için çalışma yürüten mühendisler ortaya Elbee Engelli Otomobilini çıkartmışlar. Oldukça başarılı bir tasarıma sahip olan bu otomobil, kolay ulaşım sağlanabilecek elektrikli otomobiller arasında yer almaktadır. Tekerlekli sandalye ile binilebilen bu otomobilin fiyatı 15 bin dolar olarak belirlenmiş olması kötü yanlarından birisi olsa da, gelecek günlerde daha ucuz ve kullanışlı engelli otomobillerin üretimine aracı olmuştur diyebiliriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz