Homo: 7 İnsan Türü ve Cinsleri

Dünya üzerinde yaklaşık 20 milyon yıldan bu yana insan türlerinin yaşadığını Arkeoloji sayesinde biliyoruz. Dünya tarihi yaklaşık 4,6 milyar yaşında olduğunu düşünürsek bu pekte uzun bir zaman değil gibi görünüyor,..

Homo: 7 İnsan Türü ve Cinsleri
Son Güncelleme: Whatsapp

Dünya üzerinde yaklaşık 20 milyon yıldan bu yana insan türlerinin yaşadığını Arkeoloji sayesinde biliyoruz. Dünya tarihi yaklaşık 4,6 milyar yaşında olduğunu düşünürsek bu pekte uzun bir zaman değil gibi görünüyor, fakat 20 milyon yıl içerisinde 7 tür Homo bulgusuna rastlandı. Doğru, yanlış duymadınız “7 Ayrı Tür İnsan” Arkeolojinin bu bulguları, Darvin’in teorisini biraz daha gerçekçi kılmaya başlıyor. Ayrıca (Homo) kelimesinin Latince anlamı; İnsan, Çağdaş İnsan anlamında kullanılmaktadır. Sizler için bu insan türlerinin, ne zaman, nerede ve nasıl yaşadıklarını kısa özetler halinde toparlamaya çalıştım buyurun inceleyelim.

Homo Rudolfensis İnsansısı

Homo Rudolfensis

İlk Homo türü olarak kabul edilmektedir. Yaklaşık 1,9 – 1,5 milyon yıl önce Afrika’da yaşadığı tahmin ediliyor. Bazı bilim adamları bu türün Homo yani insan değil, Australopithecus (Maymun) olduğunu öne sürmektedir. Homo rudolfensis fosilleri yetersiz olduğundan dolayı, tüm vücut ölçüleri hakkında net bir tahmin yapılmamış. 1912 yılında iki alt çene kemiği ve yüzlerine ait fosiller Meave Leakey tarafından bulunmuştur. Diğer bulunan insan bulgularından farklı özellikleri olduğu için, Homo rudolfensis ilk Homo insan türü olarak nitelendirilmiştir.

Homo Habilis

Homo Habilis

Homo habilis türü de İnsansı türü olduğu kabul edilmektedir, fakat yine bazı araştırmacı bilim insanları Homo türü değil, maymun türü olduğunu öne sürmektedirler. Ortalama 1,8 milyon – 1,4 milyon yıllarında Dünya üzerinde yaşadıkları tahmin ediliyor. Homo habilis türünün maymun türüyle aynı özellikleri olarak bilinen, uzun kolları ve önde bulunan çene yapısıdır. Bulunan kafatası ölçülerine bakılarak 550 cm – 687 cm arasında büyük bir beyine sahiptiler. Maymunlara nazaran daha küçük dişler ve küçük surat yapılarının var olduğu bilinmektedir. Ayrıca bilim insanlarının Homo habilis türüne Homo (insan) demelerindeki sebep ise, aynı bölgede bulgu olarak bulunan taş aletleri olması sebebiyle alet kullanabilme yetilerinin var olduğunu keşfetmesidir.

Bakınız: STRATONİKEİA’DA KAZI ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Homo Ergaster

Homo Ergaster

Günümüz insanlarına benzeyen ilk Homo türü olarak bilinir. Homo ergaster, Homo erectus’un atası olabileceği de düşünülüyor. Dünya üzerinde yaklaşık 1,9 milyon yıllarında yaşadığı tahmin edilmektedir. Bazı bilim insanları ilk gerçek ölçülerdeki insana Homo ergaster adını veriyorlar, bazıları ise Homo ergaster’in erken bir varyantı olarak nitelendiriyorlar. Klasik soy çizgisini savunan bilim insanları, Homo ergaster ve Homo erectus’un tüm farklılıklara rağmen anatomik olarak birbirlerine çok yakın özelliklere sahip olduğunu savunuyorlar.

Homo Erectus

Homo Erectus

Pleistosen döneminde yaşamış ve tartışmasız ilk gerçek insan olarak bilinen Homo türüdür. Arkeolojik bulgular sebebiyle modern insan olarak nitelendirilir. Yaklaşık 1,8 milyon ile 200 -250 bin yıl öncesine kadar yaşadığı bilinmektedir. Afrika kıtası dışına, Asya ve Avrupa kıtalarına yayılan ilk Homo türüdür. Ateşi kullanan, alet edevat yapabilen zeki insan türü olan Homo erectus, köken olarak Afrika kıtasından yayılmış ve Gürcistan, Çin, Hindistan ve Java’ya kadar gidebildikleri kanıtlanmıştır. Boy ve kilo özellikleri diğer bulunan türlerden daha gelişmiş özelliklere sahip olduğu bulunan fosillerle kanıtlanmıştır. Afrika’da bulunan Homo erectus fosilleri, Endonezya, Gürcistan ve Çin’deki bulunan fosillere göre daha uzun beden boyutuna sahip olduğu bilinmekte. Günümüz insanlarından daha uzun bacak boyları bulunmakta, kısa yolları sayesinde tırmanma ve koşma özellikleri daha gelişmiş olduğu tahmin edilmektedir.

Homo Heidelbergensis

Homo Heidelbergensis

Homo Heidelbergensis, Dünya üzerinde 700,000 – 200,000 yılları civarında yaşadığı tahmin edilmektedir. Afrika kıtasında ortaya çıkmış bir İnsan türüdür. Soğuk iklimde yaşamaya alışkın olan ilk İnsan türü olarak bilinir. Avcı yapıları vardı ve büyük hayvanları rahatlıkla avlayabiliyorlardı. Bulunan bulgular doğrultusunda büyük kafa yapılarına sahiptiler ve düz bir surat yapıları vardı. Erkek türlerin boyları 175 cm, kadın türlerinin boyu ise 157 cm boylarındadır. Kadınların kiloları 50 – 60 kg ağırlığında, erkeklerin kiloları ise 60 – 70 kg ağırlığında olduğu tahmin edilmektedir. Homo heidelbergensis fosili ilk kez, 1907 yılında Almanya’da keşfedilmiştir.

Homo Sapiens İdaltu

Homo Sapiens İdaltu

Günümüz insanlarının alt türü olan Homo sapiens idaltu, 160.000 yıl önce Afrika’da yaşayan soyu tükenmiş bir türdür. 1997’de Tim White tarafından Etiyopya’nın Orta Awash bölgesi, Herto Bouri’de bulunmuştur; fakat 2003’te bulunduğu açıklandı. Bulunan fosiller radyoizotop tarihlemesi kullanılarak 154 bin yıl ile 160 bin yıllık, 1.450 cm beyin boyutuna sahip yetişkin bir erkeğe ait çıktı. Diğer bulunan fosiller ise başka bir yetişkin erkek ve altı yaşında bir çocuğa ait olduğu tespit edildi.

Homo Floresiensis

Homo Floresiensis

Flores Adamı, Hobbit veya Flo olarak lakaplar almıştır. Endonezya’nın Flores adasında, boyu 1,1 metre olan bir yetişkin bireyin kalıntıları bulunarak keşfedildi. Daha sonra yapılan araştırmalarla birlikte, 9 kişiye ait fosil bulundu. 95 bin – 17 bin yıl önce Endonezya’da yaşadıkları tahmin edilmektedir. Bu türleri ilginç kılan özellik boyutlarının ufak olmasıydı.  Ayrıca, iskelet kalıntılarının yanında, 94 bin ile 13 bin yıl öncesine ait taş aletler bulunmuştur.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.