Seyahat etmek, yeni yerler keşfetmek, yeni kültürler edinmek insanın kendini geliştirmesinde etkili olan unsurlardandır. Hele bir de tarihçiyseniz kendinizi geliştirmeniz için gezmek önemli bir unsurdur. Gezip göreceğiniz yerleri öğrenmek bu yerler hakkında bilgi almak için Bir Tarihçinin Gezi Rehberi: İlber Ortaylı Seyahatnamesi kitabını inceleyebilirsiniz. Biz sizler için bu incelemeyi yaptık. Okumaya devam ediniz.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi

2017 yılında Kronik Kitap Evi tarafından yazılan 288 sayfalık bir kitaptır. Ünlü tarihçi İlber Ortaylı tarafından kaleme alınan bu kitapta, kendi gezdiği yerleri, edindiği tecrübeleri anlatan tarihçi yazar akademisyen, Doğu’nun kadim topraklarına mutlaka gidilmesi gerektiğini belirtmektedir. Dünya da hemen hemen gezmedik yer bırakmayan Ortaylı’nın ülkelere ait verdiği bilgiler müthiştir.

Kitabın İncelenmesi

“Seyahat etmek, beni çocukluğumdan beri heyecanlandıran bir uğraş” diyor yazar. Bundan dolayı da hayatının büyük bir kısmını kültürel gezilere veren Ortaylı’nın kaleminden çıkan bu kitap nasıl tarih kokmaz?

Seyahatnamesi eseri yalnızca bir seyahat kitabı olmanında çok ötesinde tarihle yoğrulmuş bir eserdir. Halk arasında yaygın olan “Çok gezen mi daha iyi bilir, yoksa çok okuyan mı” sorusuna bir yandan çok okuyup bir yandan çok gezen yazar farklı bir boyut katmıştır. İlber Ortaylı’nın bu kitabı için kısaca bir tarihçinin gezi notları adını da verebiliriz.

Kitap bize eski dünya düzeninden, değişen dünyaya gelindiğini belirtmektedir. Gezme eylemi yazarı heyecanlandıran bir eylemdir. Yapmış olduğu keskin gözlemler, nesnel tespitler, gezilmesi gereken yerleri bizler için daha iyi yorumlamıştır.

Kitabın Meydana Geldiği Zaman

Tarihçi, yazar, akademisyen olan İlber Ortaylı’nın son 45 yıllık gezilerinin kaleme alındığı bu eserde yazar; Ortadoğu’dan Avrupa’ya, Uzakdoğu’dan Orta Asya’ya toplam 30 ülkeyi gezmiştir. Kırım, Suriye, Irak, Lübnan, Mısır, Bahreyn, Yunanistan, Arnavutluk, Makedonya, Bosna, İran, Rusya, Kafkasya, Azerbaycan, İtalya, İspanya, Almanya Çek Cumhuriyeti, Japonya, Çin, Hindistan da kitapta tarihi yönden ele alınmıştır.

Kitap, yalın bir anlatımın yanı sıra Osmanlıca’ya kaçan bir bilgilendirici çalışma olarak geçmiş ile geleceği birleştiren bir eser olmuştur.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, sizlere önerdiğimiz, mutlaka okumanızı istediğimiz kitaplar arasında yer almaktadır. Tarihi romanları seven kişiler için baş ucundan ayırmayacakları bu kitap başarılı bir tarihçi tarafından kaleme alındığı için buram buram kalite kokmaktadır.

Eğer kitabı satın almak istiyorsanız buradan temin edebilirsiniz.

BAKINIZ: Sizi Sizden Alacak Bir Çırpıda Okunacak 5 Kitap Önerisi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz