Birden fazla bölüm seçme olanağı

Son yıllarda hayatımıza giren teknolojiyle birlikte, her türlü iletişim aracına kolayca erişmemiz nedeniyle bu iletişim dünyasının içinde olmak istiyorsanız bazı özelliklere sahip olmanız gerekiyor. İnsanları dünyadaki her türlü gelişmeden anbean haberdar etmek istiyorsanız iletişim fakültesindeki birden fazla bölüme giderek bu alandaki mesleğinizi seçebilirsiniz. İletişim fakültesi bölümleri denilince akıllar başlıca olarak gazetecilik, radyo-televizyon, sinema-televizyon, halkla ilişkiler ve medya iletişim bölümleri geliyor.

Sözel anlama dayalı bir fakülte

Sözel anlama dayalı bir fakülte İletişim Fakültesi
Sözel anlama dayalı bir fakülte İletişim Fakültesi

İletişim fakültesi bölümleri için bilmeniz gereken şeylerin başında sözel yeteneğe dayalı bir bölümlere sahip olasıdır. Mesela gazetecilik bölümü için edebi yönünüzün kuvvetli, yazı ve hitap dilinizin akıcı olması gerekiyor. Araştırmacı, meraklı, sorgulayıcı, yazmayı seven biri olmalısınız.  İletişim fakültesi olan üniversiteler günümüzde oldukça fazladır. Özellikle son birkaç yıldır popüler olan dijital iletişim alanında açılan çeşitli yeni bölümleri de tercih edebilirsiniz.

Akademik kariyer için uygun

İletişim Fakültesi Mezunları
İletişim Fakültesi Mezunları

Bilmeniz gereken ikinci bir şey ise akademik alanda geçerli olan bir fakültedir. İletişim fakültesi mezunları üniversite bittiği zaman serbest sektörde iş bulabildiği gibi yüksek lisans, doktora yaparak akademik alanda eğitim vermeye devam edebilirler. Akademik alanda kariyer hedeflemek istiyorsanız iletişim fakültesi de önemli bir aracı olabilir. Üçüncü bilmeniz gereken konu ise mezun olduğunuzda bir alanda değil birkaç alanda çalışma sektörünü tercih edebilme imkanı sağlar. Yazılı-görsel medyadan dijital medyaya veya sinema sektörüne kadar geniş tercih alanı size sunuyor.

Araştırmayı, yazmayı seviyorsanız

Diğer bilmeniz gereken konu ise iletişim fakültesi dersleri hakkında. İletişim fakültesinde dersler sözel yeteneğiniz kuvvetli ise size hiç zor gelmeyecektir. Fazla sayısal işlemlere girmek istemiyorsanız,  yazı yazmak, araştırmak, sorgulamak gibi özellikleriniz varsa bu fakültede rahatlıkla 4 sene geçirebilirsiniz. Günümüz dünyasında bir noktadan başka bir noktaya bilginin iletilmesinde aktif olarak rol oynamak istiyorsanız, işin mutfağında çalışmak istiyorsanız iletişim fakültesindeki bölümlerden birine gidebilirsiniz.

İletişim Fakültesi Olan Üniversiter
İletişim Fakültesi Olan Üniversiter

Yükselen maaş ve pozisyon

İletişim fakültesi bölümleri hakkında bilmeniz gereken son şey ise bölümden mezun olduğunuzda iletişim sektöründe çok yüksek maaşla işe başlamıyor olmanızdır. Ama bir kuruma veya kuruluşta çalışmaya başladığınızda seneler içinde çalıştığınız alanda hem maaşınız hem de pozisyonunuz yükselir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz