İlk İslam Filozofu El Kindi Kimdir? El Kindi’nin Hayatı ve Bilime Katkıları…

El Kindi kimdir? İslam felsefesinin kurucusu olarak kabul edilen ve Ortaçağ Avrupası’nda “Alchindus” ismi ile tanınan El Kindi, başta felsefe olmak üzere tıp, astronomi, matematik, psikoloji, kimya, fizik, ilahiyat ve..

İlk İslam Filozofu El Kindi Kimdir? El Kindi’nin Hayatı ve Bilime Katkıları…
Son Güncelleme: Whatsapp

El Kindi kimdir? İslam felsefesinin kurucusu olarak kabul edilen ve Ortaçağ Avrupası’nda “Alchindus” ismi ile tanınan El Kindi, başta felsefe olmak üzere tıp, astronomi, matematik, psikoloji, kimya, fizik, ilahiyat ve müzik gibi farklı bilim dallarında eserler vermiş ve bu eserleri ile haklı bir üne sahip olmuştur.

Peki, El Kindi kimdir? Bilime katkıları nelerdir? İşte, etkileyici hayat hikayesi ile ilk islam filozofu El Kindi…

El Kindi Kimdir? El Kindi Hayatı

İlk İslam Filozofu El Kindi Kimdir? El Kindi'nin Hayatı ve Bilime Katkıları...
İlk İslam Filozofu El Kindi Kimdir? El Kindi’nin Hayatı ve Bilime Katkıları…

El Kindi ya da tam ismi ile Ebu Yusuf Yakub bin İshak el-Sebbah el-Kindi 801 yılında Kufe’de dünyaya gelmiş ve çocukluğunu Kufe ve Basra’da geçirmiştir.

Soylu bir ailenin çocuğu olan Kindi’nin dedesi olan Eş’as, Güney Arabistan’daki en büyük kabileler arasında yer alan Kinde hükümdarıydı. Babası İshak b. es-Sabbah da yıllar boyu Kufe valiliği yapmıştır.

Küçük yaşta babasını kaybeden Kindi, Kufe ve Basra’da dil ve edebiyat alanlarında eğitim görmüştür. Halife Me’mun tarafından 830 yılında kurulan “Beytü’l Hikme’deki” bilginler arasında yer almış ve buranın yöneticiliğini yapmıştır. El Kindi kimdir? Kindi, bilimsel yönü dışında güzel hitabeti ile de dikkat çekmiş ve Halife Mütevekkil’de, Kindi’yi özel hatibi olarak atamıştır.

El Kindi Saray Hayatı ve Bilimsel Çalışmaları

İlk İslam Filozofu El Kindi Kimdir? El Kindi'nin Hayatı ve Bilime Katkıları...

Abbasi halifeleri tarafından ve özellikle Halife Me’mun ve Halife Mu’tasım’dan destek gören Kindi, astrolog ve astronom sıfatıyla Abbasi sarayında müneccimlik yapmıştır. Yine Halife Mu’tasım’ın oğlu olan Ahmed’in eğitimini de üstlenmiştir.

Orta Çağ Avrupası’nda ‘Alkindus’ ismi ile tanınan ve ilk İslam filozofu olarak kabul edilen Kindi, Platon, Aristoteles ve Plotinus’un görüşlerinden esinlenmiştir.

El Kindi kimdir? felsefeden tıbba, diyalektikten psikolojiye, matematikten astrolojiye, ilahiyattan siyasete, astronomi ve optikten kimyaya dek yirmi ayrı bilim dalında eserlere imza atmış ve toplamda 277 eserlik devasa bir külliyat oluşturmuştur.

Akla önem veren Meşşaîlik felsefesinin kurucusu olan Kindi’nin, on yedi eseri Latinceye ve dördü ise İbraniceye tercüme edilmiştir. Yine El Kindi, kriptoloji alanında Jül Sezar tarafından bulunan “tek alfabeli yerine koyma şifreleme” yöntemini geliştirmiş ve bu şekilde frekans analizini bulmuştur.

Ünlü İtalyan filozof ve matematikçi Cardanus Heironimus, “De Subtilitate” adlı önemli eserinde, dünyaca tanınmış on iki önemli alim ve filozof arasında El Kindi’nin de ismine yer vermiştir.

El Kindi’nin, genel görüşe göre kronik romatizmal hastalıklarından dolayı 873 yılında Bağdat’ta öldüğü kabul edilir.

El Kindi Kimdir? El Kindi’nin Bilime Katkıları

İlk İslam Filozofu El Kindi Kimdir? El Kindi'nin Hayatı ve Bilime Katkıları...

İlk İslam filozofu olarak kabul edilen El Kindi, kendisinden sonra gelen Farabi ve İbn-i Sina ile birlikte büyük Müslüman filozoflar arasında kabul edilmiştir.

‘İnsan sanatları arasında en üstünü ve değerlisi felsefedir’ görüşünü savunan Kindi, varlığı kavrayabilmek ve bu alandaki bilgileri temellendirebilmek adına felsefenin olmazsa olmaz bir disiplin olduğunu söylemiştir.

Çalışmalarında yöntem olarak matematik ve mantık bilimlerini kullanan Kindi, felsefe öğreniminde matematiği ön şart olarak kabul etmiştir. El Kindi’nin en bilinen çalışması ise “İlk Felsefe Üzerine (On First Philosophy)” isimli eseridir.

Kindi,  Batlamyus tarafından ileri sürülen “Güneş Sistemi” teorisine destek vermiştir. El Kindi, astronomi alanındaki teori ve düşüncelerini kırk ayrı bölümden oluşan (Hava Değişimi, Güneş Tutulması, Yıldızların Işınları tezleri de dahil) Yıldızlardaki Kanun isimli kitabında bir araya getirmiştir.

El Kindi kimdir? Kindi açıların ilk olarak pergelle ölçülmesini sağlamıştır. Optik alanındaki çalışmaları da dikkat çeken Kindi, Albert Einstein tarafından bilim dünyasına kazandırılan genel görelilik kuramının yani izafiyet teorisinin de temellerini atmıştır.

Penisilini bulan Alexander Fleming kimdir merak ediyorsanız yazımıza mutlaka göz atabilirsiniz.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.