İnstagram, Yeni Tiktok Mu Oluyor?
İnstagram, Yeni Tiktok Mu Oluyor?

Son zamanlarda oldukça ünlü olan İnstagram, her geçen gün yeni bir özelliği ile teknoloji basınında gündem olmaya devam etmektedir. Son olarak ise kullanıcıların İnstagram’ı neredeyse Tiktok gibi kullanacağı yeni bir özellik ortaya çıktı. Bu özellik ile İnstagram kullanıcıları klipler çekebilecek ve arka plana müzikler ekleyebilecektir. Peki, İnstagram, Yeni Tiktok Mu Oluyor? 

Instagram TikTok Olma Yolunda İlerliyor

Facebook’un sahibi olduğu İnstagram, Tiktok’un bazı özelliklerini kopyalamaya devam etmektedir. İnstagram mühendisleri tarafından geliştirilen yeni özelliğe göre, kullanıcılar kliplerine AR efektleri ve arka plan müzikleri ekleyebilecek, aynı zamanda hız ayarlamaları yapmasına da yardımcı olacaktır.

İnstagram, TikTok’a Rakip!

İnstagram artık, TikTok’a rakip olacak bir video düzenleme aracını ilk olarak Brezilya da kullanıma sundu. TechCrunch tarafından ulaşılan bilgilere göre Reels adı verilen yeni tool, tüm İOS ve Android tabanlı telefonlarda kullanılabilmektedir. Eğer Brezilya da pilot uygulama başarılı olursa, Instagram’ın bu yeni video düzenleme aracı dünyaya yayılacak.

Instagram’a gelen yeni özellikler söz konusu olduğunda ilk akla gelen isim olan Jane Manchun Wong dur. Twitter hesabında da yaptığı paylaşımlar neticesinde, İnstagram’ın yeni TikTok olma adayı olduğunu görüyoruz.

Reels Nasıl Kullanılıyor? Nereden Ulaşılacak?

Ülkemizde şuanda kullanılmasa da hikayeye müzik ekleme özelliğine Reels adı verilecektir. Şuanda Brezilya da uygulanan pilot uygulama başarılı olursa, tüm dünyada yayına verilecek olan Reels’e İnstagram da nerede ulaşılabilecek?

Kullanıcılar, Reels’i İnstagram uygulamasında İnstagram Stories’in kamera sekmesinde Boomerang ve Super Zoom gibi modların hemen yanında Reels adında bir mod daha bulunacaktır. Kullanıcılar ister sesli olarak isterse de sessiz modda kayıt yapma imkanına sahip olabilecektir. Çekilen videolar için ise, başka bir video da yer alan müziği alıp kullanabileceklerdir.

İşte, Reels’in Özelliklerini Gösteren Video

Facebook da TikTok’a Rakip

Facebook’un da Tiktok’un yükselişini engelleme konusundaki istekli oluşu da gündem konusu olmaktadır. ABD tarafından incelemeye alınan TikTok önemli seviyede büyüme katetmiştir. Bu büyümenin, incelemelerle yavaşlama gibi bir durumu olduğunda Facebook da, İnstagram da beklediği atağı yapabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Instagram Hikayelerde Müzik Özelliği

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz