Kilo problemi ülkemizde hemen hemen her bireyin zaman zaman başına gelen bir problemdir. Kilo probleminizi çözmek için zayıflatan sebzeleri sizler için derledik!

Zayıflatan Sebzeler:

HAVUÇ:

Besinlerdeki glisemik endeksleri kilo alıp vermede temel olan kan şekeri dengesini korur. Havucun içerisinde ise yüksek oranda glisemik endeks bulunmaktadır. Belli aralıklar ile ve doğru bir şekilde tüketilirse sağlıklı beslenmedeki en önemli yiyeceklerden birisidir. Haşlanarak ya da çiğ olarak tüketilmelidir. Gözlere çok faydası vardır ve bağırsak, mide kanamalarında etkilidir. Akciğer kanseri riskini düşürür ve damar sertliğini önler.

SEMİZOTU:

Böbrekteki kum ve taşı döker, beyin yorgunluğunu geçirir, sinir krizlerini geçirir, idrar söktürür ve kanı temizler. Bunların yanı sıra şeker hastalarında olan susuzluğu azaltıp kilo verdirir.

BROKOLİ:

Brokolinin içerisinde beta karoten bulunmaktadır. Bağırsak, mide ve yemek borusu kanserlerinin riskini azaltmaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde selenyum, potasyum, kükürt, kalsiyum, C ve B1 vitaminlerini içerisinde bulundurmaktadır.

ENGİNAR:

Kalp ve karaciğer dostudur. Yorgunluğu giderir ve kalbi temizler. Bunun yanı sıra kalp adalelerini güçlendirir ve kolesterolün düşmesine yardımcı olur. Bağırsakları ve mideyi dezenfekte edip ishali durdurur.

BEZELYE:

Kansızlığı giderir, pekliği geçirir. Kan kanserine karşı koruyucu bir etki göstermektedir. Havuç gibi glisemik endeks açısından yüksek değerli bir besindir.

FASULYE:

Taze fasulye, kalbi, karaciğeri, böbrekleri ve pankreas bezesini kuvvetlendirir. Şeker ve albümin hastalıklarına karşı etkilidir.

ISPANAK:

Ispanak demir yönünden zengindir ve diğer yapraklı sebzelerden daha çok protein içermektedir. Ispanak suyu, soğuk algınlığına karşı direnç salar, kalp adalelerini kuvvetlendirir ve hemoroid rahatsızlığına iyi gelir. Diş ve kemik sağlığına faydalıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz