Kanban Nedir? 8 Maddede Kanban Tekniği İle Planlama

0 7

JIT felsefesi ile planlama çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Bu sistemi işler hale getiren ilk olarak Amerika otomobil devi Ford olmakla birlikte Japon yaklaşımı ile başka bir boyuta taşınmıştır. Japon felsefesi olan kanban sistemi Ford sisteminden pek çok noktada ayrılmaktadır. Toyota üretim modelinin anahtar noktası olan bu teknik sonraki adımdan öncekini ‘Kanban’ kartları aracılığı ile haberdar etmek suretiyle fabrika içerisinde iletişim temelli bir düzen kurulmuştur.
Kanban tekniği nedir?

Kanban Sistemi Nasıl Başarılı Olmuştur?

Bu tekniği diğer tekniklerden daha başarılı kılan şey ise bilgi akışını alt kademeden üst kademeye doğru sağlamalarıdır. Kartlardaki bilgi üç farklı içeriği barındırır. Üretim, nakliye ve sevkiyat alanlarında sipariş alınarak bu içerikler meydana gelir.
Kanban sistemi ile planlama nasıl yapılır?
Bunların hepsi üretim miktarını mümkün mertebe asgariye indirerek hızlı bir değişime tabi tutma hedefi ile hareket etmektedir. Kanban nedir sorusu bizi görsellendirilmiş ve sınırlandırılmış bir planlama yöntemine götürüyor. Kanban tekniği, bize zaman yönetimi açısından yol gösterici özelliktedir.
Kanban tekniği ile planlama nasıl yapılır?

8 Maddede Kanban Tekniği İle Planlama

Öncelikle kafanızda düzenlemeyi planladığınız işleri görsele dökebileceğiniz bir alana ihtiyacınız olacaktır. Bu alan isterseniz dijital bir ortam üzerinde, isterseniz masanız üzerine yerleştirebileceğiniz bir tablo üzerinde oluşturulabilir.
Yapılacak işlerinizi, kanban sistemi örneğini kullanarak üçe ayırdığınız bir tablo ile düzenlemeye başlayacaksınız.
Zamanı üçe bölerek yapacak işlerinizi:

Yapacaklarım
Şu an yapmaya devam ettiklerim
Yaptıklarım

Diye sınıflandırmalısınız.
Kanban sistemi ile planlama nasıl yapılır?

İlk oluşturduğunuz başlıkta bulunan işlerinizi, bitirme süresi ve gerekli alt başlıklar oluşturarak detaylandırırsanız eğer planlarınızı küçük adımlar üzerinden daha kolay yönetebilme imkânınız olabilir.
İkinci oluşturduğunuz başlık, tek bir noktaya odaklanabilmenizi ve kontrolün sizde olmasını olacaktır. Listenize baktığınızda aynı anda çalıştığınız tek iş olup olmadığını görmenizi sağlayacaktır. Böylelikle odağınızı tek bir iş üzerinde tutarak daha başarılı olabilirsiniz.
Son başlığınız ise, artık bitirmiş olduğunuz ve gereksinimleri karşılayan işlerinizi yazdığınız kısım olacaktır.
Kanban tekniği kişinin gereksinimlerine göre şekillendirilerek oluşturulan tabloya farklı başlıklar eklemeniz de mümkündür.
Farklı başlıklara ihtiyaç duyup duymadığınıza:

İşlerinizin listesini yaparak
Bu işleri detaylandırdığınızda başka işlerinizle bağlantısı olup olmadığına bakarak
Geriye kalan ne kadar işiniz olduğunu tespit ederek

Karar verebilirsiniz.
Kanban sistemi nedir?

Bir Cevap Yazın