kara cuma

Kara Cuma Nedir? Kara Cuma nereden gelir? Kara cuma nasıl kutlanır? Ülkemizde kara cuma etkinliklerinde neler yapılıyor?

Kara Cuma Nedir?

kara cuma

Kara Cuma 1961 yılında Amerika’da ilan edilen, alışveriş kampanyalarının yapıldığı, büyük indirimlerin uygulandığı döneme verilen genel isimdir. Amerika’da doğan bu gelenek zamanla tüm dünyaya yayılmıştır.

Kara Cuma Nereden Geliyor?

kara cuma

Şimdi sırtınızı yaslayın ve tam 150 yıl öncesine gidin. 150 sene önce 19. yüzyıla kadar gidelim. O dönem ABD Başkanı olan Abraham Lincoln bir karar alarak Şükran gününü Kasım ayının son perşembesine aldı. Alınan bu karar Şükran Gününün de öne alınmış oldu. Dönem dönem yaşanan sıkıntılı durumlar Şükran Günü’nün daha önceki tarihlere alınmasını gerektirirken, 1939 yılı Şükran günü, buhran dönemine denk gelerek Kasım ayının dördüncü haftasına alındı. İşte Şükran gününün başladığı gün kara cuma alışveriş etkinliklerinin başlangıcı halini aldı.

Ülkemizde Kara Cuma Nasıl Kutlanıyor?

kara cuma

Ülkemizde Kara Cuma etkinlikleri geçmiş yıllara nazaran daha fazla kutlanıyor. Başta teknolojik mağazalar olmak üzere birçok mağaza ürünlerinden büyük indirimler yapıyor. Ülkemizde genellikle kara Cuma etkinliğinden önce indirimler başlıyor ve Kasım ayı sonuna kadar bu etkinlikler devam ediyor. Bu yıl 29 Kasım tarihinde kutlanacak kara Cuma etkinlikleri için gün sayan mağazaların bir kısmı indirimlere erkenden başladığı biliniyor.

Kara Cuma Ne Zaman?

kara cuma

Bu yıl Kara Cuma etkinlikleri günü 29 Kasım 2019 tarihi olarak belirlenmiştir. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi bu indirim ve kampanyalar tüm ay boyunca devam ediyor olacak!

İlginizi Çekebilir: İndirimli Sinema Bileti Nasıl Alınır?

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz