Kurban Bayramı’nın neredeyse geldiği şu günlerde kurban kesmek isteyenlerin aklında kurbanlık fiyatlarının son durumunun ne olduğu sorusu bulunmaktadır. Bu noktada, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, oldukça faydalı bilgiler vermiştir.

Şemsi Bayraktar; küçükbaş hayvanların 750 lira ile üç bin TL arasında değişen bir fiyata sahip olduğunu ifade ederken büyükbaş hayvanların fiyatının ise beş bin TL’den başlayarak 30 bin TL’ye kadar uzandığını söylemektedir. Şemsi Bayraktar; kurbanlık fiyatlarının illere göre değişkenlik gösterdiğini eklemektedir. Hatta bölgeler arası farklılıkların olduğunu dahi ifade etmektedir.

Kurbanlık Bulmada Hiçbir Sorun Yaşanmayacak!

Şemsi Bayraktar; bu yıl kurban kesmek isteyenlerin kurbanlık bulmada hiçbir sorun yaşamayacağını ifade etmiştir. Toplamda beş milyondan fazla kurbanlık hayvanın satışının yapılmasının mümkün olduğunu söylemiştir. Bayraktar; 2018 Kurban Bayramı’nda 2.7 milyona yakın kurban kesildiğini ifade etmiştir. Kısacası, bu seneki kurbanlık rakamlarına bakarak kurban kesmek isteyenlerin kurbanlık bulamama gibi bir sorunla karşılaşmalarının mümkün olmadığını söylemiştir.

Şemsi Bayraktar; Kurban Bayramı sonrasında satılamayan kurbanlıkların Et ve Süt Kurumu tarafından satın alınması gerektiğini ifade etmiştir. Kurbanlık fiyatlarıyla alakalı olarak yapılan eleştirilerin yersiz olduğunu söyleyen Şemsi Bayraktar; kurbanlık satmak için yer kiralayan kişilerin yüksek kira bedellerinden dolayı mağdur olduklarını ifade etmiştir. Buna ek olarak, hayvanlar için yem harcamasının da ciddi maliyetli olduğunu eklemiştir. Kısacası, önümüzdeki günlerde kurbanlık piyasasının oldukça hareketli geçeceği söylenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz