Click For English.

Küresel ısınma hangi besinleri yok edecek?

Dünyamız ve insanlık küresel ısınmadan nasıl etkilenecek?

Küresel ısınma yaşadığımız çevreyi, yediğimiz yiyecekleri, doğayı ve en çokta bizi tehdit ediyor. Küresel ısınma hızla artıyor. Peki, küresel ısınmanın nedenleri ve sonuçları nelerdir? Küresel ısınma nasıl önlenebilir? 1950’li yıllardan itibaren sanayi inkılabı ile birlikte dünya hızlı bir değişim göstermeye başladı. İnsan aktivitesi sonucu sera etkisi yapan gazların atmosferdeki miktarının hızla artmasıyla meydana gelen değişimlerle küresel ısınma meydana geldi.

Küresel Isınmanın Nedenleri

Küresel Isınmanın Nedenleri
Küresel Isınmanın Nedenleri

Atmosfere salınan zehirli gazlar, fabrikalardan çıkan zararlı atıkların denizlere ve okyanuslara atılması küresel ısınmanın en büyük nedenleri arasında yerlerini aldı. Küresel ısınmanın sonucunda doğaya yayılan zehirli gazlar besinlerimizin de protein kaynağını yok etmeye başladı. Bunun sonucunda doğanın, besin değeri bulunan pek çok canlı türünün olumsuz etkilendi ve yok olmaya yüz tuttu. Dünya hızla artan sıcaklık sebebiyle kuraklaşmaya başladı. Dolayısıyla tarım alanlarının verimi düşmeye başladı.

Küresel Isınmanın Yok Edeceği Besinler Hangileri?

Küresel Isınmanın Yok Edeceği Besinler Hangileri
Küresel Isınmanın Yok Edeceği Besinler Hangileri

Karbondioksitin artmasıyla birlikte buğday, pirinç, patates gibi tahılların besin değerinde düşüşler meydana geldi. Küresel ısınma tahıl grubu besinleri tamamen yok etmemiş olsa da bilim adamları yıllar için pek çok canlı türünün besin değerinin tamamen ortadan kalkacağını ve dünyadan silinip gidebileceğini söylüyor. Bu sebeple küresel ısınmanın olası etkilerini azaltmak için bilim adamları çeşitli yollar arıyor. Küresel ısınma hangi besinleri yok edecek?

Küresel ısınmanın yok edeceği besinler sadece tahıllarla da sınırlı kalmıyor. Küresel ısınma deniz ekosistemini de etkiliyor. Çok önemli bir protein kaynağı olan deniz ürünleri de karbondioksitten sebebiyle küresel ısınmadan olumsuz yönde etkileniyor.Pek çok balık türü yok olmaya yüz tutuyor.

Atmosferdeki zehirli gazları soluyan canlılardan elde edilen besinlerin protein değerlerinde yıllar içinde önlenemez düşüşler meydana gelmeye devam ediyor. Küresel ısınmanın yok edeceği söylenen besinler arasında meyvelerde yerini alıyor. Özellikle üzüm gibi soğuk yerlerde yetişen meyvelerin yetiştirme bölgelerinin farklı yerlere taşınması gerektiği söyleniyor.Sert kabuklu meyve yetiştiriciliğinin ve zeytin üretiminde yıllar içinde üretimi azalabilir. Buna ek olarak yüksek sıcaklıklarda besinlerdeki bakteri üretiminin artması insan sağlığını tehdit ediyor.

Bilim Adamları Küresel Isınma Nasıl Önlenebilir Sorusuna Cevap Arıyor

Küresel Isınma Nasıl Önlenebilir
Küresel Isınma Nasıl Önlenebilir

Daha sıcak havalarla başa çıkabilecek tohum çeşitleri üretilmeye çalışılıyor. BM yaptığı çalışmalarla “İklimsel Akıllı Gıda Üretimine” geçiş yapmayı hedefliyor. Atmosfere salınan sera gazının etkileri azaltılmaya çalışıyor. Böylece deniz canlılarının, tahıl grubu besinlerin zararlı gazlarla temasının azalabileceği düşünülüyor. Fakat Türkiye’de ve dünyada yapılan çalışmalar ekosistemimizi, doğamızı ve besinleri korumaya şu an için yetmiyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz