Ana Sayfa Bilim ve Teknoloji Bilim İnsanları Maddenin Yeni Bir Türünü Keşfetti

Bilim İnsanları Maddenin Yeni Bir Türünü Keşfetti

93
0
Bilim İnsanları Maddenin Yeni Bir Türünü Keşfetti

Maddenin Yeni Bir Türü Topolojik Süper İletkenlik

Bilim insanları tarafından maddenin yeni bir türü keşfedildi. Topolojik süper iletkenlik ismi verilen bu durum, gelecek yıllarda bilgisayarların gelişimi için büyük bir rol oynayabilir.

New York Üniversitesi, Buffalo Üniversitesi ve Wayne Eyalet Üniversitesi’ndeki bilim insanları tarafından maddenin yeni bir hali keşfedildi. Topolojik süper iletkenlik denilen bu durumun, gelecekte elektronik cihazların veri depolama kapasitelerini çoğaltmak için kullanılacağı düşünülüyor.

İlginizi Çekebilir: Sağlık Teknolojisi Alanında Geleceğin 10 Yenilikçi Trendi

Bilim insanları arasından Javad Shabani, basın açıklamasında bu yeni durumun hem hesaplama hızlarında, hem depolama kapasitesini arttırmada hem de kuantum bilgisayarlar konusunda çok büyük bir rol oynayacağını söyledi.

Bu Durum Kuantum Bilgisayarları Etkileyecek

Bu araştırmanın sonuçları henüz bir akademik yayında yer almadı. Ancak, arXiv’de kendisine yer buldu. Araştırmanın genel hatları kuantum bilgisayarlar hakkında oldu. Kuantum bilgisayarlar, geleneksek bilgisayarlardan kat kat hızlı hesaplamalar yapabiliyor. Kuantum bilgisayarlardaki kubit adı verilen birimler, normal durumda 1 veya 0 durumundaki bitlerden farklı olarak süper pozisyon adlı bir ara durumda bulunabiliyorlar. Bu sayede, kat kat daha karmaşık işlemleri çok hızlı bir şekilde yapabiliyorlar.

Bilim İnsanları Maddenin Yeni Bir Türünü Keşfetti
Bu araştırmalar esnasında, maddenin konvansiyonel halinden kuantum haline geçerken yeni bir topolojik hale geldiği anlaşıldı.

Bu araştırmalar esnasında, maddenin konvansiyonel halinden kuantum haline geçerken yeni bir topolojik hale geldiği anlaşıldı. Bilim insanları, kuantum halindeki değişiklikleri iki halin aralarındaki değişimde ortaya çıkan enerji bariyeri üzerinden gözlemleyebildi.

Daha sonra araştırma sırasında Majorana adı verilen başka özel birimlerde gözlemlendir. Bu parçacıklar ilk olarak 20, yy’da İtalyan bilim adamı Ettore Majorana ile ortaya atılmıştı. Majorana’lar kendilerinin anti parçacığı şeklinde hareket edebiliyorlar. Diğer parçacıklarla etkileşime girmedikleri için kübit saklamak için ideal oldukları düşünülüyordu. Yeni keşfedilen bu durumda, parçacıkların toplanması sağlanabiliyor. Shabani, bu yapılar sayesinde kubitler depolanırken, aynı zamanda hatasız bir şekilde de çalışabileceklerini söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz