İnsan Hayatındaki Gelişim Dönemleri

Biyolojik, bilişsel ve sosyoduygusal süreçlerin karşılıklı etkileşimiyle insanın yaşam dönemleri ortaya çıkar. Gelişim dönemi, bir kişinin yaşamında belirli özelliklerle tanımlanan bir zaman dilimine işaret eder. Düzenleme ve daha iyi anlama amacıyla genellikle gelişim dönemleri sınıflandırması 8 ardışık dönem içerir. Dönemler için belirtilen yaklaşık yaş sınırları, bir dönemin ne zaman başlayıp bittiği hakkında genel fikir verir. 

Doğum Öncesi Dönem 

Döllenme ile başlar, doğuma kadar sürer. Yaklaşık olarak 9 ay sürecektir. Tek bir hücreden beyni ve davranışsal yetileri olan tam bir organizmaya doğru hızlı bir büyümeyi içerir. 

Bebeklik 

Doğumdan, 18 veya 24. aya kadar olan dönemdir. Bu dönem yetişkinlere aşırı bağımlılığın olduğu bir evredir. Bu dönem boyunca dil, sembolik düşünce, duyusal motor eş güdüm ve sosyal öğrenme gibi birçok psikolojik aktivite ile başlar. 

İlk Çocukluk 

Bebekliğin bitiminden 5 veya 6 yaşına kadar olan dönemdir. Bu döneme okul öncesi yılları da denir. Bu evrede çocuklar yeterliliklerini artırır, öz bakım becerileri kazanır ve kendine bakmayı öğrenir. Çocuklar okula hazır olmayı sağlayan yönergeleri izleme gibi becerileri geliştirirler ve akranlarla oyunda daha çok zaman harcarlar. İlkokul birinci sınıf çocukluğun sonuna işaret eder. 

İkinci Çocukluk 

Yaklaşık olarak 6 ile 11 yaşları arasındaki döneme işaret eder. Temel okuma, yazma ve aritmetik becerilerin öğrenildiği evredir. Çocuk, formel olarak daha geniş bir dünyaya ve kültüre maruz kalır. Başarı çocuğun dünyasının merkezi temasıdır ve çocuğun öz kontrolü artar. 

Ergenlik 

Gelişimin çocukluktan ilk yetişkinliğe geçiş dönemidir. 10 ile 12 yaşları arasında başlar 18 ile 21 yaşına kadar devam eder. Ergenlik, kilo ve boydaki artıli vücut hatlarında değişiklik ve cinsel özelliklerin gelişimi gibi hızlı fiziksel değişimlerle başlar. Gelişimin bu noktasında bağımsızlık ve kimlik arama belirgindir. Düşünce daha mantıksal, soyut ve idealisttir. Aile dışında geçirilen zaman artar. 

Genç (ilk) Yetişkinlik 

20 li yaşların başında başlar ve 30 lu yaşlara kadar devam eder. Kişisel ve ekonomik bağımsızlık, eşle birlikte yaşamayı öğrenme, bir aile oluşturma ve sürdürebilme zamanıdır. 

Orta Yetişkinlik 

Yaklaşık 40 yaşından 60 yaşına kadar olan gelişim dönemidir. Kişisel sorumluluk ve kalıtımı genişletme, yetkin ve olgun birey olmaları için sonraki kuşağa yardım etme ve bir meslekte doyuma ulaşma ve sürdürebilme zamanıdır. 

İleti Yetişkinlik (Yaşlılık) 

60 veya  70 li yaşlarda başlayan ve ölüme kadar süren dönemdir. Hayatı gözden geçirme, emeklilik, azalan güç ve bozulan sağlık nedeniyle beliren yeni sosyal rollere uyum sağlama zamanıdır. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Özlem Bakır - Mesaj Gönder 21 Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Anket Kanal İstanbul Yapılmalı mı?