Hz Hatice Kimdir ? Boşanmaların Arttığı Bir Dönemde Hz Hatice ( R.A) Gibi Olabilmek ! Evlilikler Nasıl Kurtulur ?

Hz Hatice kimdir ? Hz Hatice hayatı nasıldır sorularına cevap verecek kadar bilgimiz olduğunda belki de eşler arasında yaşanan sorunların birçoğu ortadan kalkar diye düşünüyorum…

Hz Hatice kimdir ? Hz Hatice hayatı ile tüm kadınlara nasıl örnek olmuştur ? Allah CC ve Cebrail Aleyhisselam’ın selamladığı kadın şerefine nail olan Hatice annemiz nasıl bir örnek insan ki tüm kadınlara hitap eden özellikleri bir arada taşır ?

Yaşadığımız dönemde en sık duyduğumuz can sıkıcı olaylar başında boşanmalar gelmektedir. Çocukların varlığı, aile birlik ve düzeninin bozulması, erkek ya da kadınların egolarındaki yükseliş ve birbirlerinin sevgi dilini konuşamama durumu evlilikleri uçuruma sürüklemektedir.

Eğer boşanma şiddet sebepli ise evet durum ciddiyeti artmadan gerçekleşmesi gereklidir. Ancak bazen öyle haberler duyuyoruz ki, sebepsiz yere denecek kadar boş gerekçeler ile kırgınlıklar, küslükler yaşanıyor ve ne yazık ki kırılan kalpler tamir olmuyor. Söylenen acı ve ağır, dönüşü olmayacak çıkmaza sürükleyen sözler sebebi ile yaşanan kırgınlıklar… Birbirini sevgisiz bırakan çiftlerin aynı ev içerisinde birbirinden uzaklaşıp iki farklı dünyada yaşayan insan oluşu…

İşte; acaba nerede yanlış yapıyoruz diye sorgulasak bu noktada Alemlere Rahmet olarak indirilen Son Peygamber ve müminlerin annesi Hz Hatice hayatı nı örnek alsak belki de o önemsiz ama ilişkilerimizi uçuruma sürükleyen sorunlarımız ortadan kalkacak.

Bu yazımızda boşanmalarda ortaya çıkan sebepleri hanımlar yönü ile inceleyelim istedim. Aslında hanımların nasıl bir eş olması gerektiği yönünde aile danışmanlarına sıkça sordukları soruların cevabının Tahire annemiz Hz Hatice hayatı içerisinde gizli olduğunu göreceksiniz. Bu yüzden Hz Hatice kimdir baştan sona maddeler halinde inceleyelim ve her maddede günümüz hanımlarına naçizane çıkarımlarda bulunalım…

Hz Hatice Kimdir ? Hz Hatice Hayatı ve Hz Hatice’nin Özellikleri

Hz Hatice hayatı ile tüm mümin kadınlara gerçek bir örnektir. Üstelik yaşamın her alanında örnek alacağımız bir yönü olan Hatice validemiz özellikleri ile gerçek bir örnek şahsiyet! İşte Hz Hatice hayatı konusunda bilmemiz gereken önemli detaylar…

1- Hz Hatice Kimdir ? Hz Hatice’nin Şemaili

Hazreti Hatice M.Ö 556 da Mekke’de doğmuştur. Babası Huveylid ve annesi Fatıma dır. Babası Huveylid soyu Kusay’da , annesi Fatıma soyu Lüvey’

2- Hz Hatice Kaç Yaşında Evlendi ?

Hazreti Hatice annemiz Hz. Muhammet Mustafa SAV. ile evlendiğinde 40 yaşındaydı. Efendimiz ise 25 yaşındaydı.

3- Hz Haticenin Lakabı Nedir?

Hazreti Hatice annemizin lakabı Tahire dir. Tahire ne demek ? Tahire arapça kökenli bir kelimedir. Temiz, pak, günahtan uzak duran anlamına gelmektedir.

Hz Hatice, izzet ve şeref sahibi bir kadındır. Hayatı boyunca ticari ahlakı, yaşamında ve ticaretinde benimsediği düzgün ahlak ile tanınan dosdoğru güvenilir bir kadındır. Bu nedenle Tahire lakabı ile anılmaktadır.

4- Hz Hatice İle Peygamberimiz Akraba mı ?

Hz Hatice Kimdir ?  Hz Hatice soyu asil bir soydur. Baba tarafından Kusay’a , anne tarafından Lüey’ de dayanan bu soy Peygamber Efendimiz soyu ile birleşir. Bu kutlu soy Hatice annemiz ve Hz. Muhammed SAV. ‘nin çocukları Fatıma RA. Soyundan ilerleyecektir.

5- Hz Hatice Peygamberimizden Önce Evlendi mi? Hz Hatice Evlilikleri

Hz Hatice cahiliye dönemi içerisinde 2 evlilik yapmıştır. Ancak iki eşi de vefat etmiştir. 2. Eşinin ölümünden sonra bir daha evlenmeyi istememiştir. Evlilik tekliflerini reddetmiştir.  Zaten maddi güç olarak Mekke’nin en büyük ticaret kervanlarının sahibi olan HZ Hatice ahlakına ve davranış güzelliğine hayran olmadan birisi ile evlenmek istemiyordu. Çünkü dünya için gerekli tüm servete sahipti bu noktada ayaları üzerinde durabilen iş sahibi bir kadındı.

Böylesine bir serveti elinde bulunduran, ticaret kervanları olan bir kadının evlilik kurumuna eşe karşı bakış açısı ve hürmeti takdire şayandır. Efendimiz’ e olan sevgi ve bağlılığı yanı sıra alçakgönüllü, mütevaziliği ile tanınan bilinen şerefli bir kadındır.

6- Hz Hatice Kimdir ? Hz Hatice’nin Ahlaki Özellikleri Nelerdir ?

 • Tam bir feraset sahibi,
 • Üstün ahlak sahibi,
 • İffetli,
 • Kibar ve nazik,
 • Yardımsever,
 • Kimsesizlere sahip çıkan
 • Yetim ve öksüzlere sahip çıkan,
 • Çalışkan ve meslek sahibi,
 • Babadan gelen bir zenginliği olmasına rağmen mütevazi olan,
 • Sonsuz saygı ve edep timsali,
 • Eşine karşı sevgisini saygı ile belli eden,
 • Evinde huzur için tam bir bağlılık ile hareket eden,
 • Eşini her koşulda destekleyen, ona inanan (kimse ona inanmasa bile) bir hanımdır.

7- Hz Hatice Kimdir ?  Hz Hatice Nasıl Bir Eşti ?

Hazreti Hatice, Hz.Muhammed’i peygamber olmadan önce tanımıştır. Ticari olarak başlayan tanışıklık sonrasında Hazreti Hatice’nin Hz. Muhammed de var olan ahlaki duruş ve düzgün insani özellikleri dikkatini çekmiştir.

Hazreti Hatice yakın dostları ile ticaret yapan ahlak sahibi büyük kervanları olan bir kadındı. Bir tanıdık tavsiyesi üzerine gen yaşına rağmen dürüst, ahlaklı ve güvenilir kişiliği ile bilinen Hz Muhammed ile çalışma anlaşması yaptı. Şam seferinde Muhammed’e yardım etmesi için yardımcısı Meysere’yi de onla gönderdi. Aslında Hatice binti Huveylid hayatında dönüm noktası tam da bu olay oldu.

Meysere, Muhammed SAV. yanında bulunduğu sürece yaşına rağmen büyük bir olgunluk ve kerametler görmüştür. Yaşadıkları her hadiseyi de Hatice’ye iletmiştir. Sefer boyunca küçük bir bulutun Muhammed’in tepesinde gezinmesi, kurumuş bir ağacın dibine oturunca ağacın yeşermesi ve Rahip Nastura’ nın Muhammed’in beklenen son peygamber olduğunu söylemesi Şam kervanında yaşanan inanılmaz olaylardır.

Zaten Hatice annemiz onda diğer insanlardan başkaca bir edep ve ahlak olduğunu hissetmiş duyduğu bu olaylar üzerine Muhammed’e evlenme teklifi etmeye karar vermiştir.

Bunun üzerine Hz Hatice arkadaşı Nefise Binti Ümeyye aracılık yapıp bu teklifi Muhammed A.s’a iletmiştir. Teklifi değerlendiren Hz. Muhammed iki amcası HZ Hamza ve Ebu Talip ile durumu istişare edip evlenmeye karar verdi. Nikahları Varaka Bin Nefel in hitapları ile Hz evinde kıyılmıştır. Hazreti Hatice mehir olarak 25 dişi deve istemiştir.

Müminlerin annesi, Hz.peygamber ile evlendikten sonra sahip olduğu tüm ticari kervanları, malı mülkü eşine devretmiştir. Hz Peygamber bu şekilde ticarete devam etti ve oldukça bereketli bir döneme girildi. Muhammed-ül Emin ile ticaret yapmanın verdiği güven bölgede herkesin arzu ettiği bir durumdur. Bunun yanı sıra O’nu sonuna kadar destekleyen bir eş olarak Hazreti Hatice vardı.

Evlilikleri boyunca eşinin en yakın arkadaşı, sırdaşı, yoldaşı olan Hazreti Hatice annemiz, peygamberliğin vahiyinden sonra Hz.Muhammed’e sorgusuz sualsiz inanmış ve Müslümanlığı kabul eden ilk kişi ilk mümin olmuştur.

Hz Hatice Kimdir ? Bir peygambere yakışır hanım olması yanı sıra müminlere örnek gerçek bir Müslüman oluşu da herkesi etkileyen diğer özelliğidir. Hz Muhammed’in peygamberlik öncesinde kalbini seven, dürüstlüğüne ve güvenilirliğine, insanlara olan saygısına hayran Hz Hatice; peygamberliğin vahyinden sonra çok daha büyük bir bağlılık ile eşini desteklemiştir.

Açık tebliğe kadar eşini tüm korkularına karşı yüreklendiren bir eştir. O’ na nasıl bir insan olduğunu hatırlatan ve bu görevin kendisine verilmesindeki hikmetleri gören ve anlamlandıran bir eştir.

8- Hz Hatice Kimdir ?  Hz Hatice Ne Zaman Öldü ?

Peygamber Efendimiz için “Hüzün yılı” diye adlandırılan bir 10 Haziran 620 de Hz Hatice annemiz vefat etmiştir. 620 yılına hüzün yılı denmesindeki sebep; Hz Muhammed SAV nin amcası Ebu Talip’in de eşi Hazreti Hatice’den 3 gün önce vefat etmiştir. Biri Peygamberimizi büyüten yetiştiren değerli amcası diğeri ise ilk inanan Müslüman olma şerefine nail olan müminlerin annesi hazreti Hatice validemiz. Efendimiz, en yakınında yer alan bu iki değerli ismi 3 gün arayla kaybedince derin bir hüzne sahip oluyor. Müslümanların çektiği zulmün zirvesinde kendisini tek başına kalmış hisseden Efendimiz SAV için Allah CC.en büyük lütuf kapılarını bu yıldan sonra sonuna kadar açmıştır.

9- Hz Hatice Vefat Ettiğinde Peygamberimiz Kaç Yaşındaydı ?

Hz Hatice Kimdir ? Hazreti Hatice Efendimiz ile evlendiğinde 40 yaşında Efendimiz ise 25 yaşında idi. Bu güzide evlilik tam 25 sene sürdü. Alemlere rahmet gönderilen bir peygamberin tüm insanlığa örnek evliliği Efendimiz 50 yaşında iken Hatice validemizin vefatı ile son bulmuştur.

10- Hz. Hatice İle İlgili Kısa Kısa Hikayeler Hz Hatice Kimdir Tanıyalım

Hazreti Hatice Peygamber Efendimiz ile evli olduğu süreçte bazı hadiseler ile öne çıkmıştır. Bu konuda zaten eşi ve alemlerin Peygamberi olan Efendimiz’in tüm takdirini toplayan izzet ve şeref sahibi, hassas ve düşünceli bir insandır. Sadece birkaç örnekle insana verdiği değeri anlamak mümkündür. Yaşanan hikayelerin bazıları şu şekildedir:

1- Zeyd Bin Harisenin Azadına Vesile Hz Hatice Kimdir

Hazreti Hatice’nin yeğeni ona yardım etmesi için küçük bir çocuk getirir. Bu çocuk Zeyd Bin Harise dir. Sonra Peygamber Efendimiz bu çocuğu görünce şu ifadeyi kullanır:

“Eğer bu köle benim olsaydı, muhakkak onu hürriyetine kavuştururdum.”

Bu söz üzerine feraset sahibi Hatice annemiz kölesini eşine hediye eder ve Efendimiz de onu azad etmiştir.

2- Hira Mağarasında Yaşananlar

Hira Mağarasında ara ara tefekkür etmek ya da itikaf a girmek için giden Hz. Muhammed, son dönemlerde ışıklar gördüğünü ve değişik sesler duyduğunu ifade eder. Bunun üzerine eşi hazreti Hatice’ye olanları anlatır ve kahin ya da putlarla uğraşan kişilerden olmaktan korktuğunu ifade eder.

Hazreti Hatice ise eşinin son peygamber olacağını önceden sezinleyen bir eşti. Her daim bu şerefe nail olacağını düşündüğü eşine layık bir eş olarak hareket etmeye çalışmıştır. Efendimiz bu korkularını anlattığında O’nu bu korkularına karşı rahatlatacak şekilde telkinde bulunurdu. Her zaman ona tam destek olup yanında yer aldı.

3- Varaka Bin Nevfel ve Hira’da Yaşananlar

Hz Hatice eşinin bu kaygılarını değerlendirmek üzere eşini Varaka Bin Nevfel’e götürür. Varaka, Efendimiz’e o sesleri duyduğunda mağaradan çıkmamasını ve o seslerin ne söylediğini iyi anlamaya çalışmasını korkmaması gerektiğini söyledi. Zaten hazreti Hatice’nin bir eş olarak en büyük hizmeti peygamberliğin ilk hazırlık döneminde bile henüz Hz. Muhammed bile olanlara anlam veremiyorken O’na gerçek bir mümin edası ile destek çıkmasıdır.

4- Cebrail As. Ve İlk Ayet !

Ve yine bir gün Hira’da Efendimiz sesler duyar ve Cebrail As. İlk ayeti iletir. “İkra !”, “Oku!” ile başlayan ayet iner.

“Yaratan Rabbinin adıyla oku! O Rabbın ki, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabbin sonsuz kerem sahibidir. O, insana kalemle yazı yazmayı öğretendir. O, insana bilmediğini öğretendir.”

5- Hz Hatice Nurdan Kokuyu Alıyor ve O Gece Yaşananlar!

Efendimiz büyük bir heyecan ile evine döner ve eşi Hatice annemize üzerimi örtün der. Hatice annemiz ise Efendisinde daha önce duymadığı nurdan bir koku duyar, yüzü hiç görmediği kadar nurludur. Hemen sımsıkı şekilde Efendimiz AS. Üzerini örter.

Sonrasında Efendimiz olanları eşine anlatır. Eşi Hatice annemiz bu olanları anlatmak üzere tekrar Efendimiz’i Varaka ‘ya götürür. Varaka Bin Nevfel ise onun artık bir peygamber olduğunu söyledi. Hatta Varaka; O’nun yurdundan uzaklaştırılacağını ama kendisinin bunu görmeye ömrünün yetmeyeceğini belirtince Efendimiz “beni yurdumdan mı çıkacaraklar” diye sordu. Bunun üzerine evet cevabını alınca da “Ya Hatice bana kim inanır?” dedi.

6- İlk Müslümanlığı Kabul Eden Kişi : Hz Hatice Kimdir

Müminlerin annesi endişe ve heyecanlı eşi Muhammed As.’ın peygamberliğini ve Müslümanlığı ilk kabul eden kişidir. Koşulsuz şartsız tam teslimiyet ile iman etmiştir.

7- İlk Namaz !

Efendimiz SAV’nin Cebrail aleyhisselam’dan öğrendiği kadarı ile namaz kılmayı eşi Hatice’ye öğretti. Hz Ali o dönemde daha küçük bir çocuktu ve bu namazları gizli gizli izlemiş ve sonrasında iman eden 3. Kişi olmuştur.

Şimdi günümüze gelelim…

Hz Hatice de bir kadın ve belki de çoğu kişinin yaşamaktan imtina edeceği hadiseler yaşamıştır. Eşine olan bağlılığı her koşulda sürmüştür. Özellikle Peygamberliğin tebliğinden sonra açlık sınırında bir hayatla toplumdan tecrit edilen ilk Müslümanlardan olması ve bunun sebebinin eşi olması onun için hiç sorun olmadı.

Öncesinde sahip olduğu servet ile asla böbürlenip eşine karşı bir koz olarak kullanmadı. İşini en iyi şekilde yönetirken asla evini ihmal etmedi. Gerçek bir anne ve ev hanımı olmasının yanında Peygamberlik tebliğinden sonra kadınların lideri konumunda yer aldı. Peygamberden aldığı her buyruğu kadınlara tüm detayları ile ileten ve öğreten oldu. Bütün bunları yaparken de asla evini ve eşini ihmal etmedi. Bu şekilde tam 25 yıl süren ama içi sevgi dolu bir yuvaya sahip oldu.

Peki günümüzde de olaylar benzer değil mi ? çalışan hanımlar artık ekonomik özgürlük alınca acaba evlerini ihmal ediyor olabilir mi? Evde ilgi ve saygı bekleyen eşler bekledikleri hürmeti görmedikleri için huzursuzluk çıkarıyor olabilirler mi?

Peki iyi günde kötü günde diye başlayan evliliklerde erkeklerin işlerini kaybetmesi, maddi olarak zora düşmek ya da benzer durumlar yaşam kalitesi düşünce hanımlar evliliklerini bir kenara bırakma kararı alıyor olabilirler mi ?

Kaybedilen makamlar, vasıflar yüzünden eşinin değerini gözünde küçülten hanımlar boşanma sayısını arttırıyor olabilirler mi? İşte tüm bu soruların cevabını gerçek anlamda bulduğumuzda belki de ortada sorun bile kalmayacaktır. O yüzden asrın şartları ne olursa olsun Hz Hatice gibi yaşayabilmeyi öğrendiğimizde kazanan biz hanımlar olacak diye düşünüyorum…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Bilgece .. - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?

Hızlı Bul - Tanıtım Yazısı