Yurt Dışına Çıkış Yasağı Nedir? Yurt Dışı Çıkış Yasağına İtiraz Nasıl Yapılır?

Yurt dışına çıkış yasağı nedir? Bazı durumlarda ortaya çıkan ve kişinin yurt dışına çıkmasını engelleyen bu sistem hakkında merak edilen tüm soruların yanıtları yazımızda...

Yurt dışına çıkış yasağı nedir? Ülkemizde, ceza yargılaması süreçleri içerisinde karşılaşılan konulardan biri de tutuklama yerine başvurulabilen adli kontrol tedbirleridir. Bu tedbirlerden biri olan ve uygulamada çok sık başvurulan “Yurt dışına çıkış yasağı” da, vatandaşlar tarafından merak edilen hukuki meseleler arasında yer alır. Bu yazımızda, yurt dışı çıkış yasağı nedir? Bu yasak kim tarafından verilir? Yurt dışı çıkış yasağı nasıl kaldırılır gibi soruların yanıtlarını vereceğiz…

Yurt Dışı Çıkış Yasağı Nedir?

Yurt dışına çıkış yasağı nedir? Bu yasak 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu 109. Maddesinde düzenlenen adli kontrol tedbirlerinden birisidir. Bu tedbir ile kişinin, ülkeyi yasal yollarla terk etmesi engellenir ve ilgilinin ülke içinde kalması amaçlanır. Bu yasağa karşın, yasa dışı yollardan ülke dışına çıkma durumunda, uygulamada bahse konu şüpheli ya da sanık hakkında tutuklanmak üzere yakalama kararı çıkarılır.

1- Yurt Dışı Çıkış Yasağı Koşulları Nelerdir? Yurt Dışına Çıkış Yasağı Var Mı 2021 Nasıl Öğrenilir?

Yurt dışına çıkış yasağı nedir? Yurt dışına çıkış yasağı var mı 2021? Adli kontrol tedbirleri, ceza yargılama sistemimiz kapsamında tutuklama kararına alternatif olarak düzenlenmiş çözüm yollarıdır. Bu kapsamda bir adli kontrol tedbiri olan yurt dışına çıkış yasağı kararı verilebilmesi için de, kişi hakkında kuvvetli suç şüphesinin bulunması ya da kaçma ihtimali olması veya delilleri karartma şüphesi bulunması gibi durumların olması gerekir.

Yurt dışına çıkış yasağı nedir? Tutuklama yerine tercih edilebilecek bir adli kontrol tedbiri olan, yurt dışına çıkış yasağı da, netice olarak kişinin hürriyetine sınır getiren (tutuklama kadar olmasa bile) ve seyahat özgürlüğünü kısıtlayan bir uygulamadır. Bu özelliği nedeniyle yurt dışı çıkış yasağı, ancak kişi hakkında cezai bir soruşturma ya da kovuşturma bulunması durumunda verilebilir.

Soruşturmada ya da bir diğer ifade ile ceza yargılamasının Cumhuriyet savcısı tarafından yürütülen bölümünde yurt dışına çıkış yasağı, Cumhuriyet Savcısının talebi üzerine ve Sulh Ceza Hakiminin kararı ile şüpheli hakkında verilebilir.

Kovuşturma aşamasına geçildiğinde yani iddianame düzenlenerek mahkeme huzurunda yargılama süreci başladığında ise bu kararı, sanık (iddianamenin mahkeme tarafından kabulü ile şüpheli, sanık sıfatını alır) hakkında kovuşturmayı yürüten Mahkeme verebilir.

Yurt dışına çıkış yasağı nedir? Yurt dışına çıkış yasağı sorgulama bulunup bulunmadığı e-devlet kapısı üzerinden sorgulanabilir ya da Adli Makamlardan veya Emniyet Müdürlüğünden bu konu da bilgi talep edilebilir. Yurda giriş çıkış belgesi sorgulama işlemi için tıklayınız. 

2- Yurt Dışına Çıkış Yasağı Nasıl Kaldırılır? Yurt Dışına Çıkış Yasağına Nasıl İtiraz Edilir?

Yurt dışına çıkış yasağı nedir? Ceza yargılaması esnasında şüpheli ya da sanık hakkında verilen yurt dışına çıkış yasağı şüphelinin ya da sanığın talebi üzerine, Cumhuriyet savcısının da görüşü alınarak, ancak hakim ya da mahkeme kararı ile kaldırılabilir.

Bir adli kontrol kararı olan yurt dışına çıkış yasağına karşı itiraz, Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 111. Maddesi uyarınca mümkündür. Bu itiraz çıkış yasağını veren Sulh Ceza Hakimliğine ya da mahkemeye hitaben şüpheli ya da sanık tarafından veya müdafilerince yapılır. CMK uyarınca bu kararlara karşı itiraz yedi gün içinde yapılmalıdır.

Yurt dışına çıkış yasağı nedir? Ancak yurt dışı çıkış yasağı sürdüğü müddetçe itiraz yolu ile olmasa bile, ilgililer bu yasağın kaldırılmasını her zaman talep etme hakkına sahiptirler. Yurt dışına çıkış yasağı nasıl kaldırılır konusunda itiraz sonuçlanana kadar yasak devam eder.

3- Yurt Dışı Çıkış Yasağının İhlal Edilmesi Durumunda Ne Olur?

Yurt dışına çıkış yasağı nedir? Nüfus Müdürlüğü yurt dışına çıkış yasağı tespiti sonrasında yasak delinmişse, hukuki açıdan cezai işlem uygulanır.

Ceza Muhakemesi Kanunu 112. Madde düzenlemesi uyarınca, Adli Kontrol hükümlerini isteyerek yerine getirmeyen (mazereti bulunmayan) şüpheli ya da sanık hakkında, hükmedilebilecek hapis cezasının süresi ne olursa olsun, yetkili yargı merci tarafından derhal tutuklama kararı verebilir.

Yurt dışına çıkış yasağı nedir? Bu açık yasal düzenleme karşısında, hakkında bir adli kontrol tedbiri niteliğinde olan yurt dışı çıkış yasağı verilen şüpheli ya da sanık, söz konusu yasağı ihlal etme girişiminde bulunursa, hakkında yetkili yargı merci tarafından derhal tutuklama kararı verilebilir.

Yurt dışına çıkış yasağı nedir? Çok sık sorulması nedeniyle, son olarak belirtelim ki; Kıbrıs’ın, Türkiye’den bağımsız bir ülke olması nedeni ile buraya gerçekleştirilen seyahatlerde yurt dışına çıkış kapsamında kalır ve bu nedenle yurt dışı çıkış yasağı bulunan şüpheli ya da sanık da, yasak devam ettiği müddetçe Kıbrıs’a veya başkaca herhangi bir ülkeye gidemez. Pasaport türleri nelerdir yazımızı okumak için tıklayınız. 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Merve G. - Mesaj Gönder --- Okunma


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak OKU HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan OKU HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler OKU HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı OKU HABER değil haberi geçen ajanstır.Anket Erken seçim olsa hangi adaya oy vermeyi düşünürsünüz?