featured

Marka İsimleri Kaynağı Nedir | Dünyaca Ünlü Marka İsimleri Hakkında Sıra Dışı Bilgiler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marka isimleri hakkında birçok farklı bilgi bulunmaktadır. Hepsi için sabit ve kalıcı bilgiler pek mümkün görünmese de isimlerin oluşmasına yönelik ilginç bilgiler dikkat çekmektedir. İlgi çekici isim oluşum süreçleri hakkında yayılma amacı olduğu da unutulmamalıdır.

Marka İsimleri Nereden Geliyor? Ünlü Markalar Nasıl Doğdu?

YouTube video

Ünlü marka isimleri hem yaşanan olaylar hem de marka üreticilerine bağlı şekilde değerlendirilebilir. Binlerce marka arasında en yaygın bilinenlere bakılması merakınızı giderecektir.

1. Microsoft

Başlarda ayrı şekilde yazılan marka ismi artık birleşik olarak kullanılmaktadır. Bill Gates ve Paul Allen’ın kurduğu marka başlarda araya – konarak Micro-Soft şeklinde kullanılmaktaydı. Okunup yazılırken kolaylık olması için bu değişikliğin olduğu tahmin ediliyor. Özellikle Word gibi yazı programlarına odaklanması ardından popülerleşmesi söz konusudur.

2. Mercedes Marka İsimleri için Gerçek Hikaye

En çok bilinen otomobil markaları arasında olan Mercedes kelime kökeni açısından İspanyolca’dan gelmiştir. İspanyolca’da “Zarafet” anlamına geldiği bilinmektedir. Marka oluşumunda dans festivallerinin çok yoğunlaşması ve büyük araçla taşıma ihtiyacı olaylarının yaşandığı söyleniyor. İlk Mercedes marka araçların otobüs olması da bununla alakalı durumu kanıtlayabilir.

3. Coca Cola | İsim Markalar

John S. Pemberton tarafından kurulan içecek markası Coca Cola, coca yaprağı ve kola ismindeki ceviz kökenli olarak türemiştir. Benzer görüntü olması için kola kelimesindeki k harfinin c olarak değiştirildiği düşünülmektedir.

4. Audi | Nesnelere Verilen İsimler

Audi araçların genelde diğer araçlara göre sessiz çalışması ile marka isminde bağlantı bulunmaktadır. Audi kelimesi Latince’de dinle demektir. Kurucu ve eski yönetici August Horch’un soy ismi Audi’dir.

5. BMW

Uçak motoru üreterek sektöre başlayan BMW marka isminin geldiği yer Bayerische Motoren Werke olarak bilinmektedir. Şirket isminin açılımı kısaltılarak kullanılmaya devam edilmiştir.

6.  Apple Marka İsimleri Nereden Geliyor?

Farklı firmalardan da esinlenerek marka isimleri oluşturulabilmektedir. Apple Record plak şirketinden kaynağı alınan Apple, müzik grubunun ismini 2007 senesinde satın almıştır. Öncesinde mahkemelik bir süreç geçtiği de bilinmektedir.

7. Samsung Marka İsmi Nasıl Ortaya Çıktı?

Korece kelimeden marka ismi gelen Samsung, Üç Yıldız anlamına geliyor. 1969 senesinde kurulan markanın neden bu ismi aldığı konusunda çeşitli tartışmalar da bulunmaktadır. O dönemdeki şartlar ele alınarak yorum yapılabilir.

8. Starbucks Roman İsminden Geliyor

Roman ismini alan kahve zinciri markası Starbucks, Moby Dick’teki Starbuck isminden yola çıkılarak kullanılmıştır. Roman bir dönem epey popüler kitaplar arasında yer almıştı.

9. Reebok Antilop Cinsinden Esinlenilerek Oluştu

Marka ve işlev açısından en mantıklı görünen isimlerden biri Reebok’tur. Güney Afrika’daki “Rhebok” adındaki antilop isminden üretilen marka ismi bugün geniş bir kitleye hitap ediyor. Marka, anlamlı bir şekilde hızlı ve sorunsuz koşmayı temsil ediyor.

10.  Zara Markasının İsmi Nereden Gelir | Zorba İsminden Zara İsmine Dönüşüm

İspanyol iş adamı Amancio Ortega ünlü marka isimleri konusunda dikkat çeken bir değişikliğe imza atmıştır. Önce Zorba filminin ismini kullanan firma ardından Zara’ya dönüşmüştür. İsim değişikliği bir bar sahibinin şikayeti ardından gündeme gelmiştir.

11. Vakko

Türkiye’nin köklü giyim markalarından biri olan Vakko, Vitali ve Albert Hakko kardeşlerin isimlerinin ilk harfleri ve soyadlarının son harfleriyle birleştirilmesinden yaratılmıştır.

12. Nike

Dünyanın en ünlü spor ürünleri markalarından Nike ismi çok eskilere dayanıyor. Nikea ismindeki Zafer Tanrısı’nın simgesi olarak düşünülmüştür.

13. Adidas

Başka bir ünlü spor markası Adidas ismi Adolf Dassler’in ürettiği bir marka tanımı olmuştur. Bu dönemde takma isim Adi ve Das kelimelerinin bir araya getirildiği düşünülmektedir.

Marka İsimleri ve Temsil Ettikleri Şey Neden Çok Alakalı Değildir? Engellenen Türkiye Marka İsimleri Ne İfade Ediyor?

YouTube video

Marka isimleri değerlendirmesi yapıldığında birçok ünlü markanın üretilen şeyle alakasız bir isimde olduğu görünmektedir. Bazı markalar haricinde genellikle kendinden daha değişik, farklı bir şeyi yayma çabası olarak nitelendirilebilir.

Orijinal ve hedefe yönelik markalardan bazıları geniş kitlelere yayılması ardından farklı bakış açılarına neden olmuştur. Çok satan ve çok para getiren markalarda benzerken anlam isim değiştirme fikri özellikle son 30 yılda yaygınlaşan bir durumdur. Markaların tarihsel süreçte incelenmesi için çok kapsamlı araştırmaların da yapıldığı biliniyor.

Markalar ve sundukları şey fayda amacı haricinde başka amaçlara da hizmet edebilmektedir.  Örneğin 1970’li yıllarda ABD ‘nin petrol açısından öne çıkması ardından birçok markanın güçlenmiş markalara yanladığı bilinmektedir. Belirsiz Soğuk Savaş nedeniyle oluşan bu endişeli durumların da önceden özellikle oluşturulması ayrı bir konu olarak ele alınmalıdır.

Marka isimleri ve temsil ettikleri konular, eskiden önemli iken bu tarihten itibaren çok fazla baskı altına alınmıştır. Bir dönem marka tartışmalarına izin verilmemesi, arka planda olan bitenle alakalı soru işaretleri doğuruyor. Bir dönem Türkiye’de küreselleşmesi engellenen markalarda 90’larda yalan haber furyasının etkili olduğu bilinmektedir. Üzerinde durulmayan bir konu olarak Türkiye ekonomisinde ciddi bir gerileme söz konusu olmuştur.

Markalar ve markalaşma konulu içerikler üzerinden daha çok detaya ulaşabilirsiniz. Araba markaları isimleri nereden geliyor sorusu için sayfada birçok detayı bulabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!