Maya Uygarlığı Döneminin En Eksi ve En Büyük Yapısı Bulundu!

Meksika’da, bilim insanları tarafından uzaktan ve havadan algılama yöntemiyle Maya Uygarlığı döneminin en eski ve en büyük yapısı bulundu. Maya Uygarlığı‘nın En Eski Yapısı Meksika’da keşfedilen yapının Guatemala’da bulunmuş olan..

Maya Uygarlığı Döneminin En Eksi ve En Büyük Yapısı Bulundu!
Son Güncelleme: Whatsapp

Maya Uygarlığı Döneminin En Eksi ve En Büyük Yapısı Bulundu! | Meksika’da, bilim insanları tarafından uzaktan ve havadan algılama yöntemiyle Maya Uygarlığı döneminin en eski ve en büyük yapısı bulundu.

Meksika’da, bilim insanları tarafından uzaktan ve havadan algılama yöntemiyle Maya Uygarlığı döneminin en eski ve en büyük yapısı bulundu.

Maya Uygarlığı‘nın En Eski Yapısı

Meksika’da keşfedilen yapının Guatemala’da bulunmuş olan Tikal veya Meksika’da keşfedilen Palenque’deki Maya piramitlerine benzemediği belirtildi. Bulunan yapının kil ve topraktan inşa edilerek dikdörtgen bir platform şeklinde olduğu ifade edildi.

Guatemala’ya yakın Aguada Fenix’de keşfedilen yapının takriben 400 metre genişliğinde ve 1400 metre uzunluğunda olduğu açıklandı. Toplam hacim olarak ise Eski Mısır’da 1500 yıl kadar önce yapılmış olan Giza Piramidi’ni de aştığı belirtildi.

Bilim insanları ayrıca keşfedilen yapının üzerinde tasvir edilmiş herhangi bir heykel belirtisi olmadığını bildirdi.

Arizone Üniversitesi’nde arkeolog olan Takeshi Inomata ise yaptığı açıklamada,

“Yatay olarak çok büyük olduğu için, üzerinde yürüdüğünüzde sadece doğal bir manzaraya benziyor”

sözlerini kullandı.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.