Meraklısını Cezbedecek Kadar Farklı Portekiz Gezi Notları

Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası’nda yer alan Portekiz, doğu ve batıda Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Engebeli arazileri, vahşi yaşamdan izler taşıyan sahilleri ve zengin tarihi mirası ile bol maceralı bir ülkedir…

<strong>Meraklısını Cezbedecek Kadar Farklı Portekiz Gezi Notları</strong>
Son Güncelleme: Whatsapp

Avrupa’nın güneybatısında İber Yarımadası’nda yer alan Portekiz, doğu ve batıda Atlas Okyanusu ile çevrilidir. Engebeli arazileri, vahşi yaşamdan izler taşıyan sahilleri ve zengin tarihi mirası ile bol maceralı bir ülkedir. Portekiz’de tatile çıkmak isteyenleri keşfedilmeyi bekleyen farklı bir kültür, eşsiz doğal güzellikler ve zengin bir tarihi miras karşılamaktadır. Sizler için hazırladığımız Portekiz gezi notları ile siz de tatilinizi daha renkli bir hale getirebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Portekiz Tatiline Çıkacaklara Dikkat Çekici Bilgiler

Portekiz Gezi Notları
Portekiz Tatiline Çıkacaklara Dikkat Çekici Bilgiler
 • Portekiz’in nüfusu 10,3 milyondur.
 • Portekiz’in Akdeniz’e kıyısı yoktur. Ancak ülkede Akdeniz ikliminin etkisi ile yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık, rüzgarlı ve yağışlı geçmektedir.
 • Portekiz’in para birimi eurodur. Portekiz’in eski para birimi olan escudo, euroya geçişten önce 1999 yılına kadar kullanılmıştır.
 • Portekiz dünyanın en güvenli 17. ülkesi olarak kabul edilmektedir.
 • Portekiz 15 farklı UNESCO Dünya Mirası’na ev sahipliği yapmaktadır. Bu sayede her yıl 13 milyona yakın turist ağırlamaktadır.
 • Portekiz’de her yıl 3 farklı karnaval düzenlenmektedir. Brezilya karnavallarını bile gölgede bırakan bu organizasyonlar sayesinde Portekiz’in kültürü yakından tanınabilmekte ve eğlenceli vakit geçirilebilmektedir.
 • Portekiz “Fayans Ülkesi” olarak bilinmektedir. Bunun nedeni geçmişte tüm yapıların fayanslarla süsleniyor olmasıdır. Bu mirası yakından görmek isteyenlere Lizbon’da yer alan Ulusal Çini Müzesi’ni ziyaret etmeleri önerilmektedir.
 • “Atlantik’in yüzen bahçesi” adıyla anılan Madeira Adası Portekiz sınırları içerisinde yer almaktadır.
 • Portekiz’de yılın neredeyse 300 günü güneşli geçmektedir. Böylelikle Noel kutlamalarında bile sıcak hava etkisini göstermektedir.
 • Dünyadaki en büyük yapay su parkı Avustralya Revival Sualtı Parkı Portekiz’de yer almaktadır.
 • Lizbon’da yer alan Vasco Da Gama adlı köprü, 17.185 metre uzunluğu ile Avrupa’daki en uzun köprü olarak kabul edilmektedir.

Portekiz Hakkında İlginç Gerçekler

Portekiz Tatiline Çıkacaklara Dikkat Çekici Bilgiler train passing in between buildings
Portekiz Hakkında İlginç Gerçekler
 • Portekiz’in ulusal içeceği bir şarap türü olan “Port”tur.
 • Portekiz’de çok gelişmiş bir kafe kültürü bulunmaktadır.
 • Portekiz’in en küçük kasabalarında bile mutlaka bir sinema bulmak mümkündür.
 • En büyük omlet yapımında dünya rekorunu 6,466 ton ağırlığındaki bir omlet yaparak Portekizliler kırmıştır.
 • Yapılan araştırmalar Portekiz’de kadınların yaşam süresinin erkeklere oranla 6 yıl daha fazla olduğu bilgisini vermektedir.
 • Portekiz’den sonra en çok Portekizli Paris’te yaşamaktadır.
 • Portekiz’in Fado olarak adlandırılan kendine özgü bir müzik kültürü vardır.

Portekiz’de Görülmesi Gereken Yerler

 1. Lizbon
Lizbon people gathered on street
Lizbon

Lizbon tüm yıl boyunca ziyaret edilebilen; tarihi, mimarisi, yemekleri ve müzikleri ile meşhur bir şehirdir. Portekiz’in başkenti ve en büyük şehri olan Lizbon, birçok kale, manastır ve tarihi esere ev sahipliği yapmaktadır. Başkente gidenlerin mutlaka Jerónimos Manastırı, Belém Kulesi, Okyanus Akvaryumu, São Jorge Kalesi ve Lizbon Katedrali’ni görmeleri önerilmektedir.

 1. Porto
Porto
Porto

Porto büyüleyici manzaraları, tekne turları ve şarapları ile meşhur bir şehirdir. Yıl boyunca ziyaret edilip keyifli vakit geçirilebilecek bir şehir olan Porto geçmişte adını bir ticaret merkezi olmasıyla duyurmuştur.  Köprüleri, gizli avluları ve geçitleri, Art Nouveau tarzında dekore edilen kafeleri ve gösterişli müzeleri ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Porto’ya gidenlerin mutlaka 12. yüzyıldan kalma Porto Katedrali’ni, 19. yüzyıldan kalma São Bento Tren İstasyonu’nu, Douro Nehri’nin üzerinde yükselen Dom Luís I Köprüsü’nü görmeleri tavsiye edilmektedir.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.