Miyop Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde çok fazla göz problemi bulunmaktadır. Miyop bu problemlerin başında gelmektedir. Miyop ya da miyopinin, uzak mesafedeki cisimlerin net olarak görülememesi, odak sorunu yaşama durumudur. Miyopiye sahip kişiler yakın mesafelerdeki..

Miyop Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?
Son Güncelleme: Whatsapp

Günümüzde çok fazla göz problemi bulunmaktadır. Miyop bu problemlerin başında gelmektedir. Miyop ya da miyopinin, uzak mesafedeki cisimlerin net olarak görülememesi, odak sorunu yaşama durumudur.

Miyopiye sahip kişiler yakın mesafelerdeki cisimleri rahat görebilirken, astigmatta yakındaki cisimleri de bulanık görülür. Her iki göz hastalığı da ışığın göze çarparken oluşan kırılma sorunundan kaynaklanır. Dereceleri düşük olan miyop ve astigmat fark etmek güç olabilir. Bu yüzden gözün farklı bölümleri ve davranışını incelenmesi için bir göz doktoru tarafından düzenli göz taraması ve muayenesi yapılmalıdır.

Miyopun diğer göz hastalıklarından daha fazla görüldüğü bir gerçektir. Her iki rahatsızlık da çok yaygın olarak görülebilmektedir. Miyop, gözün kornea veya iç tabakasında bulunan anomalilere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Miyop, çoğunlukla genetik faktörlere bağlı olduğu gibi daha sonradan telefon, tablet ekranı gibi göz yorabilen cihazların çok fazla kullanımına bağlı da oluşabilir.

Miyop Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır? | Günümüzde çok fazla göz problemi bulunmaktadır. Miyop bu problemlerin başında gelmektedir. Miyop ya da miyopinin, uzak mesafedeki cisimlerin net olarak görülememesi, odak sorunu yaşama durumudur.

Miyop Belirtileri Nelerdir?

Miyop hastalığının belirtileri aslında çocukluk ya da yetişkinlik dönemlerinde farklılıklar göstermektedir. Çocukluk döneminde görülen belirtiler genellikle şunlardır:

Gözde şaşılıkTelevizyon seyrederken veya sınıfta ders esnasında yakından izleme isteğiUzak mesafelerdeki nesnelerden habersiz olmakOkulda tahtadaki yazılanları okuyamamak ya da okumakta güçlük çekmeFazla göz kırpmaGözü sıklıkla ovalama

Yetişkinlerde miyop belirtileri ise genellikle şunlardır:

Uzağı bulanık görmeDaha net görebilmek için gözleri kısmaGöz yorgunluğu ve baş ağrılarıAraç kullanırken genellikle geceleri görme zorluğuMiyop Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır? | Günümüzde çok fazla göz problemi bulunmaktadır. Miyop bu problemlerin başında gelmektedir. Miyop ya da miyopinin, uzak mesafedeki cisimlerin net olarak görülememesi, odak sorunu yaşama durumudur.

Miyoplar Nasıl Görürler?

Miyop olan kişiler uzağı görmede problem yaşarlar. Uzağı görmede yetersiz olan ya da tedavi görmemiş çocukların diğer göz problemleri ile karşılaşmaları mümkün olabilir. Uzun göz küresindeki dokular gerilir ve incelerek bazı göz hastalıklarına zemin hazırlamaktadır. Bu hastalıklar genelde şunlardır: 

ŞaşılıkGöz tembelliğiGlokomKataraktRetina dekolmanı

Miyop Tedavisi Nasıl Yapılır?

Miyop tedavisinde birçok yöntemi bulunmaktadır. Bu  tedavide kullanılan yöntemler genelde şu şekildedir:

Hastanın gözleri uzaktaki nesnelere odaklanabilmesi için gözlük veya kontak lens kullanabilirler.Uygun hastalar için lazer göz ameliyatı uygulanabilmektedirUygun hastalarda yapay olarak elde edilen akıllı lensler doğru şekilde odaklanma elde edebilmek için kalıcı olarak yerleştirilebilir.

Miyop hastalığının tedavisinde gözlük ya da lens kullanmak daha iyi bir görme sağlıyor. Eğer hasta 19-20 yaşlarından sonra göz numaralarındaki artış durmuşsa ve göz yapısı da uygunsa lazer ameliyatları sayesinde gözlük ya da lens takmadan bir hayat mümkün olabiliyor. Fakat yüksek miyop sorununun ortaya çıkardığı bazı durumlar var ki ne gözlük ne lens kullanımı ne de lazer ameliyatları bu riskleri ortadan kaldırmıyor.

Çocukların miyop gibi göz hastalıklarından korumak için bazı önlemler alabilirsiniz. Çocukların göz sağlığını koruyabilmek için yakına odaklanmalarını olabildiğince azaltmak gerekir. Bilgisayar ve telefonla gibi ekranlı araçlarda uzun süre vakit geçiren çocuklar, ara sıra uzaklara bakarak göz egzersizleri yaptırmakta fayda vardır. Çocuklara ara sıra göz kırptırmak, göz sıvısını arttırmak için çocuklara bolca sıvı tükettirmek de tavsiye ediliyor.  

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.