Nature Dergisi Açıkladı: Koronavirüs Beyin Hasarına Yol Açabilir

Birleşik Krallık temelli bilimsel ve saygın bir dergi olan Nature’da yayımlanan bir çalışmada, Covid-19’un hafıza kaybı, kafa karışıklığı, felç gibi belirtilere yol açabileceğini belirtildi. Nature dergisindeki Michael Marshall imzasılı çalışma,..

Nature Dergisi Açıkladı: Koronavirüs Beyin Hasarına Yol Açabilir
Son Güncelleme: Whatsapp

Birleşik Krallık temelli bilimsel ve saygın bir dergi olan Nature’da yayımlanan bir çalışmada, Covid-19’un hafıza kaybı, kafa karışıklığı, felç gibi belirtilere yol açabileceğini belirtildi. Nature dergisindeki Michael Marshall imzasılı çalışma, Covid-19 hastalığına sebep olan Sars-Cov-2 virüsünün beyinde hasara yol açabileceği ihtimali açıkladı. Çalışmanın dayanığı olarak şunlar belirtildi:

Nature Dergisi Açıkladı: Koronavirüs Beyin Hasarına Yol Açabilir | Birleşik Krallık temelli bilimsel ve saygın bir dergi olan Nature’da yayımlanan bir çalışmada, Covid-19’un hafıza kaybı, kafa karışıklığı, felç gibi belirtilere yol açabileceğini belirtildi. Nature dergisindeki Michael Marshall imzasılı çalışma, Covid-19 hastalığına sebep olan Sars-Cov-2 virüsünün beyinde hasara yol açabileceği ihtimali açıkladı. Çalışmanın dayanığı olarak şunlar belirtildi:“Artan kanıtlar, koronavirüsün birden fazla mekanizma yoluyla, anlık hafıza kayıpları, kafa karışıklığı, konsantrasyon bozukluğu, konuşmada yaşanan zorluk gibi belirtilere yol açan ‘beyin sisi’ hastalığına ve nörolojik semptomlara neden olduğunu”“Araştırmaların artık koronavirüsün beyinde bol miktarda bulunan ve birçok işlevi olan bir hücre türü olan astrositleri enfekte edebileceği, beyne giden kan akışını azaltarak, nöronların işlevini bozarak ve nihayetinde onları öldürerek beyni etkileyebileceğine dair kanıtların da biriktiği” “Bazı nörolojik rahatsızlıkların ve hasarın, vücudun kendi bağışıklık sisteminin koronavirüsle karşılaştıktan sonra aşırı tepki vermesinin sonucu olduğuna dair artan kanıtlar olduğu”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.