Nazi Soykırımı
Nazi Soykırımı

Bugün günlerden katliam.. Almanya’nın en kara sayfalarından olan Kristal Gece’nin yıl dönümü. 1941 ile 1945 yılları arasında yaşanan bu gece de Nazi grupları Yahudilere ait olan evlere ve dükkanlara saldırmışlardı.

Yahudi Soykırımı Nedir?

Holokost ya da Nazi Soykırımı olarak da adlandırılan Yahudi Soykırımı Adolf Hitler tarafından gerçekleştirilmiştir.

Holokost ya da Nazi Soykırımı olarak da adlandırılan Yahudi Soykırımı, Adolf Hitler liderliğinde bulunan Nazi Partisi’nin yönettiği Almanya döneminde, işgal edilen sınırlar içerisinde yaklaşık olarak 6 milyon Yahudi’nin öldürüldükleri soykırımdır. Kristal gece adı da verilen bu soykırım çok canlar yakmıştır.

Kristal Gece’yi unutmamak tarihimiz açısından önem arz etmektedir. Önemi nedir diye merak ediyorsanız, Kristal Gece, tarihin tekerrür etmesine engel olur. Fakat bu yıl dönümü aynı zamanda günümüzde antisemitizm, ırkçılık ve aşırı sağcılığın yükselişi gibi konuları da incelemek için bir fırsattır.

Yaklaşık 6 milyon Yahudi’nin hayatını kaybettiği, yüz binlerce kişinin ağır yaralandığı bu geceyi unutmak ne mümkün.

Almanya’da Alternatif Partisi Yükselişte..

Alternatif Partisi Yükselişte

O dönemin popüler yazarlarından olan Liz Fekete, Euronews de yer alan bir habere göre, “Sağ Partiler Avrupa’nın Her Yerinde Oylarını Artırmıştır” Demiştir.

Liz Fekete, Avrupa da gözlemlediği değişimleri ve sağ partilerin oy kazanmaları esnasında siyasi görüşü değiştirmede kullandıkları metodu şu şekilde açıklamıştır:

Onlar İfade özgürlüğü meselesini kullanmada oldukça ustalar. Yabancı düşmanları ve ırkçı ajandalarından dolayı ifade özgürlüğünü sınırlandırıyorlar. Özellikle aşırı sağ partiler bu konuda profesyonel. Almanya için Alternatif Partisini konu edinelim. Almanya da tabu haline gelen bazı konular var : ırkçı olmak, Soykırımı reddetmek.. Alternatif Partisi milliyetçilik duygularını ve milli aidiyet hissini kullanarak tüm bu tabuları yıkmaya çalışmıştır.”

Fekete’ya göre Alternatif Partisi “Almanların siyasi doğruculuğun kurbanı” olduğunu dile getirmiş ve bunu son derece bilinçli bir şekilde yapmıştır.

Almanya Yahudileri Ülkeden Kovdu

Almanya, 17 bin Polonyalı Yahudi’yi ülkeden kovdu.

Almanya, 17 bin Polonyalı Yahudi’yi ülkeden kovdu. Polonyalı’lar ülkelerine gittiklerinde Polonya da onları kabul etmedi. İki ülke arasında kalan insanlar açlıktan, soğuktan, hastalıktan ve benzeri birçok nedenden dolayı hayatını kaybettiler. Hayatını kaybeden arasında Almanya’nın sayılı ailelerinden olan Grynszpan aile mensupları da vardı. Tek hayatta kalan ailenin 17 yaşındaki oğlu olan Herschel Grynszpan bu haberi alır almaz, Paris de bulunan Alman konsolosluğunu basarak önüne çıkan ilk kişiyi vurdu. Ölen kişi ise konsolos yardımcisi Ernst övmek Rath idi.

Hitler Ne Yaptı?

Hitler’in sağ kolu olan bakan Goebbels, bu olayın planlanarak düzenlenmiş bir Yahudi komplosu olduğunu Belirtti.

Hitler’in sağ kolu olan bakan Goebbels, bu olayın planlanarak düzenlenmiş bir Yahudi komplosu olduğunu belirterek Alman halkını ateşledi. Alman halkının öcünü alma peşindeydi. Goebbels halkının Yahudilere karşı bir saldırısı olduğu takdirde bu saldırıya kesinlikle karşılık verilmeyeceğini basın yoluyla ülkenin her yerine duyurdu.

Oldukça öfkeli olan halk bir yandan da sivil ajanlar tarafından kışkırtılmaktadır. Ve en sonunda 9 Kasım’ı 10 Kasım’a bağlayan gece de Yahudilere karşı saldırılar başladı. Polis ve itfaiye bile olaylara bilerek müdahale etmedi. Saldırılar ise 13 Kasıma kadar devam etmiştir.

Yahudi Soykırımının Amacı Neydi?

Nazilere göre, hastalıklı olan ve insanlığa zarar vermek amacıyla gizlice çalışan Yahudiler, asıl dünyayı yönetmesi gerekenin asil Aryan ırkı, önündeki en büyük engeldi.

Soykırımın temel motivasyonu tamamen ideolojikti. Nazilere göre, hastalıklı olan ve insanlığa zarar vermek amacıyla gizlice çalışan Yahudiler, asıl dünyayı yönetmesi gerekenin asil Aryan ırkı, önündeki en büyük engeldi. Bu ortadan kalkmalıydı.

Dolayısıyla vakit kaybetmeyen Hitler, soykırım planını Naziler tarafından planlamış ve günümüzde 35 farklı Avrupalı ülke sınırları içinde gerçekleştirmiştir.

Soykırım da Kaç Kişi Öldürüldü?

6 milyondan fazla kişinin öldürüldüğü Yahudi soykırımı çok canlar yaktı.

Soykırım öncesinde sayıları 9 milyonu bulan Avrupalı Yahudilerin neredeyse üçte ikisi öldürüldü. Bu durumdan en kötü etkilenen coğrafya ise yedi milyondan fazla nüfusa sahip olan Orta ve Doğu Avrupa idi.

Soykırım öncesi Polonya da tahmini Yahudi nüfusu 3 milyon 300 bin iken bu nüfusun neredeyse 3 milyonunun öldürüldüğü tahmin edilmektedir.

Bu katliamda, Sovyetler Birliğinde 2 milyon. Çekoslovakya da 500 bin, Almanya da 160 bin, Avusturya da 60 bin, Fransa ve Belçika da 30 bin, Hollanda da ise 100 bin Yahudi öldürülmüştür.

Peki, Soykırım Esnasında Türkiye Ne Yapıyordu?

Türkiye, Soykırım Esnasında Ne Yapıyordu? 

Behiç Erkin, Birleşmiş Milletlere göre, Paris de büyükelçilik yaptığı esnada 18 bine yakın Yahudiyi Nazi soykırımından kurtardı.

18 bine yakın Yahudi Türk diplomatlar tarafından soykırımdan kurtarıldı. O cesur diplomatlar arasında ise Kurtuluş Savaşının kahramanı, saygıdeğer Atatürk’ün yakın dostu Behiç Erkin idi. Behiç Erkin, Birleşmiş Milletlere göre, Paris de büyükelçilik yaptığı esnada 18 bine yakın Yahudiyi Nazi soykırımından kurtardı.

Elbette bu kahramanlık öyküsü filmlere de konu oldu. Bu kahramanlık öyküsünü keşfeden, Türk diplomatların barış adına mücadelelerini konu edinen Türk Pasaportu belgesel filmi, kendi yaşamlarını ve kariyerlerini  barış adına verdiği mücadeleleri ele alan film yapımcısı Güneş Çelikcan, başarılı bir iş çıkarmıştır.

BAKINIZ: Yazı Ve Dil Devrimi Türkiye’yi Tarihinden Koparmıştır!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz