“Olur mu?” Demeyin! Balıklar da Araba Kullanıyor!

En çok bilinen akvaryum balıkları olan Japon balıkları üzerinde geçtiğimiz günlerde İsrail’de bir bilimsel araştırma yapıldı. Yapılan araştırmalar neticesinde Japon balıklarının hedefledikleri noktaya ulaşabilmek için bir çaba sarf ettikleri ve..

“Olur mu?” Demeyin! Balıklar da Araba Kullanıyor!
Son Güncelleme: Whatsapp

En çok bilinen akvaryum balıkları olan Japon balıkları üzerinde geçtiğimiz günlerde İsrail’de bir bilimsel araştırma yapıldı.

Yapılan araştırmalar neticesinde Japon balıklarının hedefledikleri noktaya ulaşabilmek için bir çaba sarf ettikleri ve mekânsal algı oluşturdukları hatta bu yeteneğin geliştirilebilir bir yetenek olduğu ortaya çıktı.

İsrail’deki Ben-Gurion Üniversitesi araştırmacıları, bir balığı “FOV-Balık Kumandalı Araç” adı ile isimlendirdi ve bu balığa cihaz kullanma becerisini kazandırdılar. Araştırmacılar, cihaz kullanmayı öğrenen balığın aynı zamanda sürüş yeteneğinin ve mekânsal farkındalığının da gelişme gösterebileceğini kanıtlamış oldu.

İsrail’de yayınlanan bilimsel bir dergi olan Behavioral Brain Research dergisinde yer verilen bu çalışmada balıklar; hareketlerinin izlenebileceği bir kamera ile birlikte bilgisayar tarafından yönetilebilen tekerlekli bir aparata sahip akvaryuma koydu.

Bu sistem sayesinde aracın gideceği yönü balıklar belirledi. Şöyle ki; bu sistem sayesinde balık nereye yüzerse tekerlekli aparat da o yönde ilerlemeye başladı. Bunun geliştirilebilir bir özellik olduğunu ifade eden İsrailli bilim insanları, daha üzerinde çalıştıklarını ve bu çalışmayı ileri seviyeye götüreceklerini ifade etti.

Balıklar Kısa Sürede Hataları Düzeltti

"Olur mu?" Demeyin! Balıklar da Araba Kullanıyor! | En çok bilinen akvaryum balıkları olan Japon balıkları üzerinde geçtiğimiz günlerde İsrail’de bir bilimsel araştırma yapıldı.

İsrail dergisinde bilim insanları konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yapılan deneyde balıkların tekerlekli aracı çalıştırabildiklerini söylerken aynı zamanda yeni ortamı kolayca tanıyabildiklerini, hedefe bağımsız bir şekilde gidebildiklerini ifade etti.

Tüm bu deney sırasında balıkların çıkmaz sokaklara girmemesi ve konum hatalarını düzeltmiş olmaları da yapılan bilimsel çalışmaların ilgi çekici sonuçları arasında yer alıyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.