Osmanlı Döneminde Kullanılan 9 Kılıç

“At, Avrat, Pusat” diyen atalarımızın kılıçları ve Türklerin tarihine yön veren, Osmanlı Döneminde ve Daha eski tarihli Türk kılıçlarını sizlere listelemek istedim. Birbirinden görkemli kılıçların arasında bulunduğu ve keskin özellikleriyle..

Osmanlı Döneminde Kullanılan 9 Kılıç
Son Güncelleme: Whatsapp

“At, Avrat, Pusat” diyen atalarımızın kılıçları ve Türklerin tarihine yön veren, Osmanlı Döneminde ve Daha eski tarihli Türk kılıçlarını sizlere listelemek istedim. Birbirinden görkemli kılıçların arasında bulunduğu ve keskin özellikleriyle tüm Asya ve Anadolu’ya nam salmış bu kılıçlara biliyorsunuz ki; Pusat denirmiş. Zamanında oldukça başarılı sayılan bu kılıçlar ile cihana hükmedebilecek kapasiteye gelmişiz. Gelin bu kılıçları beraber inceleyelim.

1: Şaşmir (Shamsir) Kılıcı

Şaşmir Kılıcı

Shamsir; eski persçe de kılıç anlamına gelir. Belde bulunan kuşağa takıldığında kıvrık ucu, yandan bakıldığında aslanın kuyruğuna benzetilirmiş. Kavisli bir yapıya sahip Şaşmir Kılıcı, 800’lü yıllarda Orta Asya’da kullanılmıştır. İranlılar, Türkler, Ruslar ve Hindistanlılar kullanmıştır. Eğimli gövdesi sayesinde darbe orta ve uç kısma yayılarak kesme özelliği kazanır. Bu nedenle saldırı amacıyla değil, savunma amacıyla kullanıldığı söylenmektedir.

Bakınız: TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNDE BULUNAN 10 YENİ VE ESKİ SİLAHLAR

2: Kilij Kılıcı

Kilij Kılıcı

Türk tarihinin en eski kılıçlarından bir tanesi Kilij ismi verilen bu kılıçtır. Yapımı Asya Hunları tarafından gerçekleşmiştir. Model olarak en eski yalmanlı kılıcı olarak nitelendirmek daha doğru olur. Yalman modeli dememizdeki sebep kılıcın uç kısmının iki tarafının da keskin olmasıdır. Rivayete göre bu kılıçla eski Türk atalarımızın düşmanları ikiye böldüğü dahi söylenmektedir. İnce ve uzun yapıya sahiptir. Kanal kısmı tutum bölgesinin üst tarafına denk getirilmiştir. Uç bölgesi gövdesinden daha geniş ve daha keskindir. Bu sayede kuvvetle darbe verildiğinde, uç bölge verilen kuvveti iki katına çıkmasını sağlamaktadır.

3: Ağır Kilij Kılıcı

Ağır kılıj kılıcı

300 Sparta filminde kullanılan göz aşinası olabileceğimiz bir kılıçtır. Fakat kılıç Türk kılıcı olarak bilinir. Ağır Kilij, İlk olarak Orta Asya da Türk boyları tarafından üretilmiştir. İsminde de geçtiği üzere kılıcın yalman kısmı, yani uç kısmı oldukça büyük ve ağardır. Diğer kılıçlara nazaran gövde kısmı daha kısa ve ince, uç kısmı ise oldukça geniş ve büyüktür. Yine iki ucu keskin yalman özelliği taşımaktadır. Aslına bakarsanız; pala özelliği de taşımaktadır. Kılıcın kanal kısmı yoktur ve düz pala şeklini anımsatmaktadır.

4: Gaddare Kılıcı

Gaddare Kılıcı

Ağır kılıçlardan bahsetmişken, Gaddare kılıcı Türk kılıçları arasında en ağır olanıdır. Atalarımız kılıcı bellerinde taşımakta güçlük çekecekleri için, omuzda taşırdır. Gaddare kılıcını genelde iri yapılı Türk askerleri kullanırdı ve öyle ağır bir kılıçmış ki; iki elle tutulup baş üstünde döndürüp düşmana savrulurmuş. Gaddare kılıcı, diğer Türk kılıçları arasında en düz yapıya sahip olanlarıydı. Düz geniş ve oldukça ağır olan bu kılıç, savaşlarda mızraklı ve atlı askerlerin cephesini daha etkili şekilde açmak için kullanılıyordu.

5: Yatağan Kılıcı

Yatağan kılıcı

Halk arasında “Kulaklı Kılıcı” olarak adlandırılıyordu. Oldukça etkili ve düşmanın dahi diline düşmüş bir kılıç türüdür. Osmanlı’da 16. Yüzyıl ile 19. Yüzyılları arasında kullanılmıştır. İsmini Denizli’nin Yatağan mahallesinden almıştır. Denizli Yatağan Mahallesi kurulduğu tarihten bugüne demircilik işiyle uğraşan bir kasabadır. Yatağan’da bulunan demirciler tarafından üretildiği söylenmektedir. Kılıcın ağırlık merkezi, Türk eğrisi olarak bilinen açısında toplanmaktadır. Diğer Türk kılıçları dışa doğru eğriliğini kazanırken Yatağan kılıcı, içe doğru eğri verilmiştir. Yatağan kılıcı, genelde yeni çeriler tarafından kullanılan özel bir kılıç türüydü ve kullanımı çok zor kılıçlar arasındadır.

6: Karabela Kılıcı

Karabela Kılıcı

Avrupalıların da dikkatini çekmeyi başaran Karabela kılıcı zamanının en iyi silahlarından bir tanesiydi. Onu diğer Türk kılıçlarından ayıran özelliklerden biride, kabzasının da metal olmasıdır. Kabza kısmı genelde oyma desenli ve ahşap kabzalar gibi rahatlıkla elde tutulabilir şekilde tasarlanıyordu. Osmanlı Avrupa seferlerinde kullanması sebebiyle, Avrupalılar tarafından benimsenmiş ve hayranlık derecesine gelmiş bir kılıç türüdür. 17. Yüzyıl ve 18. Yüzyıllar arası kullanılmış, daha sonra Polonyalılar tarafından benimsendiği için onların resmi kılıç formu olarak kullanılmasına sebep olmuştur.

7: Pala

pala kılıcı

Osmanlı döneminde bahriye askerleri ve süvariler tarafından yaygın olarak kullanılan kılıç türüdür. Pala, gövdeye kadar düz namlu ucu üste doğru eğri bir kılıç türüydü. Türk kılıcı olarak halk arasında da yaygın şekilde kullanılır, kısa ve geniş boyutlara sahip olduğu için yakın dövüş kılıcı olarak nitelendirmek daha doğru olur. Avrupalıların da Pala olarak kullandığı kılıçların uçları gövdesinden daha geniş görünürdü, fakat Türk palası ucu gövdeden sadece birkaç santimetre genişliğe sahip hafif ve kısa bir kılıçtır.

8: Dımışkı Kılıcı

Dımışkı Kılıcı

Meşhur kara Şam çeliğinden yapılan Osmanlı’nın en iyi kılıçlarından bir tanesi de, Dımışkı Kılıcıdır. Rivayete göre tek vuruşta düşmanı ikiye bölebilecek kapasiteye sahip, rakibin kılıcından daha uzun olduğu için stratejik ölçülere sahiptir. Haçlı seferlerinde yaygın şekilde kullanılmıştır ve keskinliğiyle kendini kanıtlamış, nam salmış bir Türk kılıcıdır. Dımışkı, 1132 yılı ile 1719 tarihleri arasında Osmanlı devletinde yaygın olarak kullanılmıştır. Dımışkı kılıcı ismini dünyanın en sağlam Şam çeliği olan Damascus adından almıştır.

9: Memlük Kılıcı

Memlük kılıcı

Türk İslam kültürüne ait en eski kılıç tasarımı olarak nitelendirilir. Mısır’a hükmeden Memlüklüler tarafından üretilmiştir. Uzun ve hafif üste doğru eğriliği olan ince yapılır bir kılıçtır. İnce olduğu için kanal bulunmamaktadır. Dünyaca ünlü bir kılıç türü olan Memlük kılıcı, 19. Yüzyılda Karamanlı Hamit Bey, Amerikalılara hediye etmiş ve o tarihten bu yana, günümüzde ABD Deniz Piyadeleri temsil ve tören kılıcı olarak kullanılmaktadır.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.