ÖSYM 2020 Sınav Takvimi Açıklandı Mı?
ÖSYM 2020 Sınav Takvimi Açıklandı Mı?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından gerçekleştirilen sınavlara katılacak olan adaylar için Sınav Takvimi konusunda araştırmalar başladı. Adaylar heyecanla sınav takviminin açıklanmasını beklemektedir. Sınav tarihinin bir an önce açıklanmasını talep etmektedirler. ÖSYM 2020 Sınav Takvimi Açıklandı Mı?

ÖSYM 2020 Sınav Takvimi Ne Zaman Açıklanacak?

Milyonlarca kişinin merakla beklediği sınav takvimi hala açıklanmadı. 2019 yılında ÖSYM sınav takvimini 9 Kasım da açıklamıştı. ÖSYM 2020 Sınav takviminin kısa bir süre içinde açıklanması beklenmektedir.

Peki, ÖSYM 2020 YKS, KPSS, ALES, DGS ve YDS Sınavları Hangi Tarihlerde Yapılacak?

ÖSYM SINAV TAKVİMİ İÇİN TIKLAYINIZ. 

KPSS Nedir?

Kamu Kurum ve Kuruluşlarına yerleştirilme yapılması için ÖSYM tarafından hazırlanan KPSS sınavının açılımı, Kamu Personeli Seçme Sınavıdır. A grubu, B grubu ve ÖABT olarak üç kışıma ayrılan sınavda, kamu kurum ve kuruluşlarına yerleştirme yapılmaktadır.

YDS Nedir?

Yabancı Dil Sınavı olarak adlandırılan bu sınavda, Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik sayesinde, Yabancı Dil Tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil seviyesini belirlemek için yapılan sınavdır.

ALES Nedir?

Akademik Personel ve Lisans Üstü Eğitimi Giriş Sınavı olarak adlandırılan, bu sınavı kazandığınız takdirde, yüksek öğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman gibi kadrolara atanabilir.

DGS Nedir?

Meslek Yüksek Okulları ile Açık Öğretim Ön Lisans Programlarından mezun olan öğrencilerin Lisans Programına geçiş yapmasını sağlayan Dikey Geçiş Sınavı’nın yerleştirilme işlemleri Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılmaktadır.

YKS Nedir?

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı olarak adlandırılan sınava, üniversiteye geçiş yapmak isteyen öğrenciler başvuru yapmaktadır. Sınav tarihi hala belirli olmamakla beraber, açıklandığı takdirde öğrencilerin tam manasıyla sınava hazırlıkları başlayacaktır.

BAKINIZ: KPSS 2019 Yerleştirme Sonuçları Açıklandı!

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz