featured

Otomobil Yedek Parça Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her alanda yaşanan hızlı gelişim ve değişim otomobil yedek parça sektöründe de değişimleri ve yenilikleri beraberinde getiriyor. Bu yeniliklerden en önemlisi ise ticaretin e-ticarete dönüşmesidir. Günümüzde insanlar internet üzerinden alışveriş yapmayı daha güvenilir ve hızlı buldukları için ticaretin de şekli değişmeye başlamıştır. Otomobil yedek parçaları sektöründe hizmet veren firmalar da bu değişime ayak uydurabilmek için e-ticaret sitelerini kurarak müşterilerine internet ortamından hızlı ve güvenilir şekilde hizmet vermeyi amaçlıyorlar.

Otomobil Yedek Parça Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Bir otomobile sahip olmak, o otomobilin ihtiyaç duyduğu araç gereç, bakım ve yedek parçalarını temin etmek sorumluluğunu da almak demektir. Bir kaza ya da arıza anında ihtiyaç duyulan yedek parça ise doğru tercih edilmediğinde bir yenisini almaya mecbur bırakacaktır. İşte, doğru yedek parça seçme rehberi!

1 – Orijinal Yedek Parça

Araçtaki herhangi bir parça değiştirileceği zaman kesinlikle orijinal yedek parça olmasına dikkat edilmelidir. Araca monte ettirilen parçanın orijinal olması, aracın piyasa değerinin azalmaması için çok önemli bir unsurdur.

Orijinal olmayan yedek parçalar hem aracın piyasa değerini düşürür hem de varsa kaskonun bozulmasına neden olur. Ayrıca araca montajı yapılan yedek parçanın orijinal olması araç sağlığı için de önemlidir. Orijinal otomobil yedek parçaları için kalitelerine göre 3 şekilde adlandırılmaktadır:

OEM (Original Equipment Manufacturer) : Yedek parçanın üretici araç firması tarafından üretilmiş olduğunu bildiren kısaltmadır. Bu sınıfta yer alan araç yedek parçası aracın üretildiği fabrikada üretilen birinci sınıf kalitede orijinal yedek parçadır. OES (Original Equipment Supplier) : Bu sınıftaki araba yedek parçası , yetkili firmalar tarafından piyasa sürülmüş  ikinci sınıf kalitede olan fason yedek parçadır.OEP (Original Equivalent Part) : Aracı üreten firmaların orijinal kabul ettikleri yedek parça. Orijinal parçanın eş değeri olarak nitelenen bu parçalar ikincil pazar için üretilen orijinal kopyası yedek parçalardır.

Araçların üretim sırasında kullandığı tüm yedek parçalar orijinal kabul edilen 1.sınıf yedek parçalardır. Firmalar bu OEM sınıfındaki ürünleri sadece kendileri kullanmaz, anlaşmalı oldukları dağıtıcı firmalar aracılığıyla piyasaya sunarlar.

Ayrıca orijinal yedek parça ile yan sanayi yedek parça arasında çok büyük kalite farkı bulunur. Örneğin aracınıza monte ettirdiğiniz orijinal fren balatası 35.000 ile 40.000 km arasında kullanılırken, yan sanayi yedek parçada bu mesafe 10.000-15.000 km arasına kadar düşmektedir.

2 – Faturalı Otomobil Yedek Parçası

Araca kullanılacak yedek parça alınırken faturalı araba yedek parçası olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü yedek parçada yaşanacak herhangi bir sıkıntıda fatura önemli bir delil niteliğindedir. Satın alınan yedek parçanın faturalı olmaması durumdan yaşanan en ufak bir sıkıntıda bile bir muhatap bulmak güçleşir ve maddi zarar yaşanır.

Ayrıca alınan yedek parçanın ilerleyen dönemlerde sıkıntı oluşturması ya da herhangi bir arızası olması durumunda yaşanılan sorunun çözümü fatura olmaması durumunda mümkün değildir. Çünkü arızalanan ya da sorun oluşturan yedek parçanın alındığı firmaya parçanın oradan alındığına dair bir belge sunmak gerekmektedir.  Ancak alınan fatura ürünle ilgili yaşanan en ufak bir sorun karşısında, firma tarafından hızlıca çözülebilmektedir. 

3 – Uygun Özellikteki Otomobil Yedek Parçası Önemli

Araca alınacak yedek parçanın araç ile uyumlu olması çok önemlidir. Araç için uygun olmayan yedek parça montajı yaptırıldığında, araca geri dönüşü olmayan zararlar verebilir. Aynı marka ve model araçların üretim yılları farklı ise parçaların özellikleri de farklı olabilir. Örneğin 2005 model bir otomobil ile 2018 model bir aracın yağ filtresi farklı özelliklere sahiptir ya da tamamen farklıdır. Farklı model için üretilmiş yağ filtresi görevini yerine getirmez ve bu durum motorda ağır hasarlar oluşturabilir.

Araca yedek parça alırken satıcıya kesinlikle aracın model yılı söylenmelidir, aksi takdirde farklı yıl üretilmiş aracın yedek parçası ile ağır maddi zararlar yaşanabilir. 

Araca uygun özellikteki yedek parçanın kalitesine kesinlikle dikkat edilmelidir. Araç yedek parça ve aksesuarları her araç için farklı olduğu için, yanlış parça takmak, aracın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

4 – Güvenilir Firmaları Tercih Edin

Otomobil yedek parçası alırken güvenilir firmalar tercih edilmelidir. Yedek parça almadan önce alışveriş yapılacak otomobil yedek parça mağazası için araştırma yapılmalıdır. Otomotiv yedek parça sektörü büyük bir sektördür ayrıca müşterisi fazla ve daimi olan bir sektörtür.  Bu durumu bilen bazı kötü niyetli kişiler insanları dolandırarak orijinal olmayan ürünleri orijinalmiş gibi göstererek satmaya çalışmaktadır. Bazı satıcılar ise çalıntı ürünleri yasa dışı olmasına rağmen satmaya çalışmaktadır.

Yedek parça alınacağı zaman güvenilir ve tanınmış firmalar tercih edilmelidir. Otomobiller için orijinal yedek parçalar yetkili tedarikçilerde satılır. Alınan ürünlerin standartları aracın sağlığı için çok önemlidir. Yedek parça alışverişinde tercih edilen firmaların yetkili firmalar olmasına, güvenilir olmasına ve satış sonrası hizmet kalitesine dikkat edilmelidir. 

Bizleri, ailemizi ve dostlarımızı taşıyan otomobillerimiz için yapacağınız yedek parça alışverişlerinde yetkili otomobil yedek parçası firmalarını tercih edin. Çünkü sevdiklerinizin sağlığı paranızdan, ucuza aldığınız yedek parçadan daha önemli değildir. Lütfen bütün yolculuklarınızda emniyet kemerinizi bağlamayı unutmayın!

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

OKU Haber Dergi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!